Цікаві факти

Школа – місце для дозвілля й натхнення

Взагалі-то діти у школі повинні не вчитися, а відпочивати й розважатися. Адже давньогрецьке слово «школа» ( «schole») означає не що інше, як «дозвілля». І не випадково. На перші заняття, які вели філософи, ходили дорослі люди. І тільки у вільний від справ час. Коли стали з’являтися особливі заклади, де навчалися дітлахи, це слово стало позначати їх – щоб не вмирала стара традиція.

В багатьох знаменитих особистостей справи зі школою не складалися. Девід Бекхем кинув навчання, щоб приділяти час футболу, актор Джон Траволта – щоб займатися сценічним мистецтвом, таких прикладів безліч. Грішили недбальством і політики. Екс-прем’єра Британії Джона Мейджора недорахувалися у старших класах школи. Кинув він її з жахливими оцінками з рідної мови та літератури. Не довчився до старших класів і Аль Капоне. Щоправда, у випадку з ним нічого хорошого якраз не трапилося. А може, закінчив би школу – і став би чесним хлопцем…

Для інших відомих людей школа дійсно стала «путівкою в життя». Легендарний засновник «Apple» Стів Джобс усе життя був вдячний своїй вчительці Аймоджен Хілл, яка стримала його хуліганські пориви, а таланти направила на навчання. Стів взявся за розум, і настільки успішно, що вже до кінця 4-го класу міг бути переведений до старшої ланки. Але його батьки вирішили не квапити події та не робити з дитини вундеркінда… Ще один комп’ютерний геній – Білл Гейтс – взагалі починав як хакер. Його першим та останнім успішним проектом у цій області став злом шкільного комп’ютера. Знову ж таки спасибі педагогам: вони повідомили про видатні здібності хлопця в комп’ютерний центр міста Сіетл. І вже незабаром Гейтса запросили туди на роботу. Дуже сприятливий вплив школа зробила і на актора Джека Ніколсона. Саме там почали розкриватися його акторські здібності. З 4-го класу однокашники і вчителі називали його не інакше як «клоуном». Іншому було б прикро, Ніколсону – надихаюче.

Висновок, який можна зробити, переглядаючи такі різні історії успіху, в тому, що навряд чи можна констатувати щось про користь або марність відвідування школи як такої. Та й що таке школа – хіба просто будівля, де нудьгуючі діти проходять суворо за планом певну програму? Школа – творче середовище, і без душі та атмосфери її плоди не зріють. А душа школи – це, звичайно, її вчителі. Ті, які цінують індивідуальність і наснагу, та самі дарують, випромінюють натхнення. Саме від них – тільки замисліться! – так часто залежить доля майбутнього генія…

Трохи історії…

– Учитель – одна з найдавніших професій. Перші школи з’явилися у країнах Стародавнього Сходу (Китай, Індія, Вавилон, Ассирія) в IV-V тисячолітті до н. е.

  • А ось у Стародавній Греції педагогами (від «дитиноводіння») були раби, нездатні до фізичної праці, які водили дітей своїх панів до школу та забирали їх назад додому.
  • Калькулятор у перекладі з латинської означає «лічильник, рахівник». Саме калькуляторами називали вчителів арифметики стародавні греки.
  • У багатьох школах для кращого «сприйняття матеріалу» застосовувалися тілесні покарання учнів. У деяких країнах биття дітей не було заборонено навіть у XX столітті. Наприклад, у прогресивній Данії дітей пороли до 1967 року, в Німеччині – до 1983-го, у Великобританії – до 1987 року. А в деяких країнах така практика застосовується досі.

 

Tags :

Немає коментарів

    Залишити коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *