На городі та в саду
Як зберегти «гріховний» плід!
Позаду залишилося літо, і ось вона – благодатна осіння яблучна пора, коли рідкісна господиня не хапається за голову: куди ж подіти цю величезну гору щокатих, соковитих плодів!
Само собою, на джеми, варення, повидло, компоти, сушку. А ось декілька порад, як максимально довго зберегти яблука у свіжому вигляді.
Щоб яблука всю зиму та весну тішили своєю свіжістю й «товарним виглядом», необхідно знати три секрети.
По-перше, наскільки довго зберігатимуться яблука, безпосередньо залежить від їх сорту. Гарну лежкість мають Джонатан, Аврора кримська, Ренет Симиренка, Старкінг та Олімпійське.
Далі, якщо ви задумали зберігати яблука в натуральному вигляді, то треба вже з моменту збору починати діяти правильно.
– Збирати плоди потрібно в момент знімної стиглості (коли тільки почали опадати здорові стиглі яблука (по 5-6 штук на добу).
– Знімати яблука тільки в суху погоду!
– Не відривати від яблука плодоніжки.
– Не витирати з яблук природний восковий наліт (матову плівку).
– Зірвані яблука не кидати, а акуратно укладати в підготовлену ємність. А щоб не травмувати плоди при зборі, починати потрібно з нижніх гілок, переходячи до верхніх.
І нарешті, як розсортувати яблука. Недосвідчені садівники, знявши яблука з дерева прямо в ящики, в цей же день відправляють їх у льох. Груба помилка! Перед сортуванням яблука краще потримати у прохолодному приміщенні 2-3 тижні, щоб проявилися ознаки можливих дефектів. Потім перебрати їх, залишивши тільки здорові, без механічних пошкоджень і бажано з плодоніжками. Яблука різних сортів бажано розділити. Те ж саме стосується й розміру: окремо великі, середні та дрібні.
А ось мити або, як було вже сказано, чи протирати яблука не потрібно!
Найкращою для зберігання яблук вважається температура від -1°С градуси до +1°С. Але й при температурі в +2 … + 4°С результати теж залишаються прийнятними. Оптимальна вологість 85-95%. За низької вологості вони швидко в’януть. Добре зберігаються яблука, пересипані піском, лушпинням гречки, цибулевим лушпинням, листям дерев і тирсою.
А ще бажано продезінфікувати приміщення, де будуть зберігатися плоди. Стіни побілити свіжегашеним вапном із мідним купоросом (із розрахунку 1,5 кг вапна + 150 г мідного купоросу на 10 л води), добре окропити підлогу в погребі також розчином купоросу (450-500 г на 10 л води).
Якщо немає підвалу, можна зберігати яблука і в землі. Заготовивши заздалегідь яму або траншею глибиною 40-50 см, у період настання холодів близько -5…- 7 градусів упакувати яблука в поліетиленові пакети по 5-6 кг і закласти в яму. На дно ями та поверх пакетів рекомендується укласти гілки ялини або ялівцю для запобігання від мишей. Засипати все землею.