Пам’яті «святого отамана»

13 листопада православна церква святкує день пам’яті святого праведного Петра Калнишевського – останнього кошового отамана Запорізької січі, зарахованого до лику місцечтимих святих Запорізької Єпархії в 2014 році.

На території нашого регіону багато місць, пов’язаних з ім’ям легендарного ватажка козацтва. Зокрема, в його правління з казни фінансувалося будівництво церков у селах Гупалівка та Личкове Магдалинівського району, а в Новомосковську ім’я Калнишевського зараз носить місцевий історичний музей. Зобов’язаний отаману своєю назвою і районний центр Петриківка. А в м. Кам’янське (колишній Дніпродзержинськ) його ім’я носить центральна площа міста.

Нагадаємо, що Петро Іванович Калнишевський (1691-1803 рр) займав посаду кошового отамана з 10 листопада 1764 до 5 серпня 1775 року – моменту ліквідації Запорізької січі за наказом Катерини II. Тоді 85-річний Калнишевський був заарештований і був заточений у Соловецькому монастирі, де провів близько 28 років у холодній камері розміром 1 на 3 м. Після помилування Олексадром I, Калнишевський у віці 110 років, будучи практично сліпим, не захотів повертатися на батьківщину і за 3 роки помер у монастирі.

Вперше був канонізований у 2008 році помісним собором УПЦ Київського патріархату в зв’язку з 1020-річчям Хрещення Русі. А 23 грудня 2014 року Священний Синод УПЦ Московського патріархату благословив місцеве прославлення та шанування Калнишевського в межах Запорізької єпархії.

Цьогоріч 12 листопада Правлячий Архієрей очолить всеношну в храмі села Мала Петриківка (знаменита «Біла Церква», побудована за Калнишевського), а 13 листопада, в день пам’яті святого, у Свято-Миколаївському соборі м. Кам’янське буде освячено ікону святого праведного Петра Калнишевського.

За матеріалами сайта Запорізької єпархії, Сергій ВЕРЬОВКІН

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *