1,5% в повітря

Кожен українець крім всіх інших податків і зборів додатково віддає в бюджет країни ще півтора відсотка від усіх своїх доходів, включаючи пенсію, якщо вона перевищує три мінімуми. Це так званий «військовий збір» на армію і оборону. Майже за чотири роки існування військового збору всі ми загалом перерахували в бюджет 37,9 мільярдів гривень. Чимало? Так ось, в ніч з понеділка на вівторок значна частина цієї суми в прямому сенсі слова злетіла в повітря. Це почали вибухати боєприпаси на армійському складі в Чернігівській області.

Буває, звісно, всяке, але коли це «всяке» трапляється чи не щороку, то волею-неволею з’являються питання. За 15 років військові склади в Україні вибухали 11 разів. У минулому році військові наступили на ці граблі двічі: в березні рвонула Балаклія під Харковом, а у вересні – вінницька Калинівка. Ви скажете – війна і диверсанти? Можливо, але рекорд за вибухами поставив військовий склад у Новобогданівці під Мелітополем, там боєприпаси вибухали чотири рази поспіль – в мирних 2004, 2005, 2006 і 2007 роках. У переважній більшості випадків вибухи і пожежі починалися там, де боєприпаси зберігалися навалом на відкритих майданчиках.

Може, пора навести порядок? Тим паче, що про можливі вибухи в чернігівській Ічні через відсутність там порядку і елементарної охорони профільний комітет ВР цілком офіційно попереджав Міноборони і Генштаб рівно рік тому. Ніхто не почув або не захотів почути.

Що вибухнуло на чернігівських складах? А ніхто точно не знає. У Міноборони кажуть, що там зберігалися тільки патрони і стрілецька зброя, але в результаті вибухів по навколишніх селах розлітаються ракети для «Градів» і осколки дефіцитних вже 122-міліметрових мін. ДСНС заявив, що на складі зберігалося 88 тисяч тонн боєприпасів, у держкомітеті з озброєнь назвали цифру в 60 тисяч тонн, а армійські заявили, що всі цифри – це військова таємниця. Але запевняють, що 50% боєприпасів були заздалегідь вивезені. Ох, не дарма народний поголос вважає ці пожежі на військових складах елементарним «замітанням слідів» армійського злодійства й корупції.

Цю версію не відкидає і СБУ, яка доповіла президенту, що відпрацьовує три можливих причини вибухів: вчинення диверсії силами диверсійної групи; порушення правил пожежної безпеки та зберігання боєприпасів; навмисний підпал або підрив з метою приховування нестачі боєприпасів.

Щоб слідчі не захоплювалися всякими дурницями, президент чітко резюмував доповіді правоохоронців: «З огляду на близькість до російського кордону, не випадково, що основною версією СБУ і Військової прокуратури є диверсія». Залишилося останнє питання – невже за 4 роки війни військові так і не навчилися охороняти свої власні склади? Хто або що їх зможе навчити…

Ваш Мартин КАПУСТА

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *