• землю продано

Історія ФГ «ДАР»: судове розслідування все розставляє по своїх місцях

Мабуть, не знайдеться в Новомосковському районі людини, яка не чула б про події, що точаться навколо фермерського господарства «ДАР» у селі Попасному після смерті його засновника Василя Дарадуди. Чули всі, а розібратися в ситуації зумів мало хто. Тому що безпосередні учасники цієї історії з першого ж дня намагаються перевести її з кримінальної площини (адже йдеться саме про кримінальний злочин!) – у площину рекламного політичного скандалу, хоча теж із кримінально-бандитським відтінком.

Замість сприяння слідству ми бачимо нескінченні мітинги, гучні й безглузді заяви, всілякі спроби перешкодити слідству, зробити все, щоб головний підозрюваний пішов від правосуддя. Бачимо, як безкарно ходить селом і залякує людей незаконна (а значить – злочинна!) озброєна банда бойовиків, сформована в Кам’янському. Ці бандити, називаючи себе «фермерською самообороною», знахабніли до такої міри, що в один із недільних днів, нікого не боячись, провели на території району «вчення» по силовому захопленню фермерських полів. А коли жителі Попасного почули стрілянину на околиці села та викликали поліцію, бандити їх попередили: «Будете обурюватися – не житимете».

Насправді, політичний скандал, що роздувається навколо «ДАРу», – це всього-на-всього димова завіса, в якій зацікавлені особи сподіваються заховати свої злочини. Як показав реальний досвід попередніх дев’яти місяців, ці ж особи всіляко заважають слідству і правосуддю. За ниточку, яка дозволила почати розмотувати клубок злочинних діянь, серйозно взялися тільки в ході судового дізнання. І це відразу ж викликало паніку в тих, кому є що приховувати. Вони зривають судові засідання, залякують суддю Леонова, вимагають передати розгляд справи більш поступливому служителю Феміди. Але в них це не виходить, а в ході судових засідань з’ясовується й документується дуже багато цікавих фактів, які дозволяють нарешті наблизиться до розуміння, хто ж у цьому скандалі насправді потерпілий, а хто мав пряме відношення до цієї афери.

Хто ж насправді потерпілий?

Нагадаємо, що в серпні-вересні минулого року сталася не одна, а декілька угод купівлі-продажу майна ФГ «ДАР». Спочатку цілісний майновий комплекс господарства (швидше за все, фіктивним чином) купує хтось на ім’я Іванченко, і ця угода оформляється нотаріально в Одеській області. Суд звертає увагу на дивний факт – одночасно з фіктивним продажем син покійного господаря Василь Дарадуда, ще не вступивши в права спадщини, продає це ж майно Марині Дарадуді. Суддя запитує, а чому дані про другий продаж у реєстр майнових прав вносяться не в день оформлення купівлі-продажу між самими Дарадудами, як це повинно бути, а тільки на восьмий день після операції. А причина цього проста – водночас Іванченко здійснює третю за рахунком операцію: він продає ФГ «ДАР» новому покупцеві Василю Кузнєцову. Який, оформляючи нотаріально покупку фермерського господарства, не бачить у реєстрі, що воно вже заднім числом продано.

Після того, як було здійснено цю аферу, Дарадуди заявили, що вважають себе потерпілою стороною. А Іванченко кинувся в біга.

На відміну від слідства, суд підняв усі документи, що мають відношення до справи, і задався слушними питаннями. Що втратила в результаті потрійної угоди родина Дарадуд? Матеріальні цінності ФГ «ДАР» – сільгосптехніка, ток, сховище, машинно-тракторна бригада та інше майно – записані на них, урожай минулого року зібрали та продали теж вони.

Що в результаті угоди отримав фермер Кузнєцов? На сьогодні – нічого. Він втратив виплачену за ФГ «ДАР» суму (а це понад 5 мільйонів), оскільки не має можливості користуватися набутим майном. (Окреме дуже важливе питання – кому дісталися 5 мільйонів гривень? Явно не бомжу Іванченку. Та хтось же їх привласнив!).

Суддя Леонов у ході судового засідання окремо звернув увагу прокуратури на більш ніж дивну обставину, що прокурор Соломатіна, яка здійснювала процесуальне керівництво слідством, не поставила вимогу до слідчих визначити і зафіксувати, по-перше, повну суму матеріального збитку, по-друге, кому саме було завдано збитків.

У підсумку, в ухвалі суду від 30 червня 2017 року було зафіксовано наступне: на момент судового розгляду у справі фермер Кузнєцов отримав статус потерпілого, а сім’я Дарадуд отримала на цьому етапі розслідування юридичний статус свідків, Іванченко перебуває у статусі підозрюваного. І ось на цьому громадянині варто зупинитися окремо.

Момент істини – бомж Іванченко

Є одна принципова відмінність у ставленні Дарадуд і Кузнєцова до ключового учасника подій навколо ФГ «ДАР». Найпростіша логіка підказує, що обидві сторони повинні бути однаково зацікавленими в тому, щоб Іванченко не втік і дав свідчення щодо всіх заданих йому питань. Але Кузнєцов і Дарадуди поводяться абсолютно протилежним чином. І в цьому, як то кажуть, полягає момент істини.

Після того, як Іванченка було розшукано, Кузнєцов вносить клопотання про те, щоб збіглого «покупця-продавця» взяли під варту до завершення судового слідства і винесення вироку. Логічно? Більш ніж!

А ось родина Дарадуд через свого адвоката Сироватка та за найактивнішої підтримки голови Асоціації фермерів і землевласників Дніпропетровської області Анатолія Гайворонського вимагає протилежного – випустити Іванченка з-під арешту! Позиція, щонайменше, дивна, адже Іванченко провів аферний продаж, через який вони нібито постраждали. І якщо Іванченко знову втече, то розгляд справи загальмується на невизначений період.

Мотивацію родини Дарадуд і їхнього адвоката наводить офіційний сайт фермерської асоціації Гайворонського: «Суддя відправів за ґрати людину, яка давала правдиві свідчення проти рейдерів, та яка практично участі в цій рейдерській атаці не брала (хоча цей бомж попідписував документи, взявши за це 800 гривень)».

Як це зрозуміти з юридичної, так і просто з логічної точки зору – «участі не брав, хоча підписував документи»? А як по-іншому беруть участь в нотаріальній угоді купівлі та продажу? Гопак танцюють?

Як це зрозуміти з юридичної, та й просто з логічної точки зору – «участі не брав, хоча підписував документи»? А як інакше беруть участь у нотаріальній угоді купівлі та продажу? Гопак танцюють?

Складається стійке відчуття та розуміння того, що комусь дуже вигідно зникнення Іванченка, щоб він не давав свідчень і десь назавжди пропав. Та й сама ця людина знову з’явилася перед слідством тільки тоді, коли чоловік зрозумів, що його очевидно хочуть ліквідувати, а СІЗО врятує йому життя.

Тепер розумієте, наскільки різні інтереси в різних сторін цього конфлікту?

В чому інтерес Гайворонського?

Навколо всієї цієї історії вже майже рік мало не щодня миготить депутат облради від партії «радикалів» і за сумісництвом глава фермерської асоціації Гайворонський. Він командує озброєними бойовиками, яких називає «фермерською самообороною», хоча жодної офіційної реєстрації такого парамілітаристського об’єднання не існує. Сьогодні ці «захисники» залякують селян, які хочуть переукласти договори про оренду своїх паїв із іншими орендарями. А Гайворонський з метою залякування судді організовує мітинги під судом, прокуратурою, органами влади.

Тривалий час висловлювалися припущення про те, що все це Гайворонському потрібно для самопіару, щоб на хвилі скандалу навколо «ДАРу» обратися до Верховної Ради. Саме тому він наполегливо навіював усім, що ФГ захопив особисто чинний нардеп. А коли ця версія провалилася, оскільки на її користь не знайшлося жодного факту, Гайворонський перевів свою риторику у класичну передвиборну партійно-«радикальну» площину. Привіз до району Ляшка, звинувачує в рейдерстві всіх підряд – від ДніпроОДА до прокурора, від Авакова до Порошенка.

Виборчі «хотілки» Гайворонського зрозумілі. Але й вони не виправдовують такого галасу й таких витрат депутата-«радикала» на створення димової завіси навколо «ДАРу». Подумайте самі, адже тільки утримання озброєних бойовиків у селі Попасному за найскромнішими тарифами охоронних агентств становить чи не півмільйона гривень щомісяця. Для самопіару це дуже дорого, та й гроші десь треба брати. А де? В пошуках відповіді на це питання стали проявлятися такі нюанси, про які багато спостерігачів і не замислювалися.

По-перше, коли слідство намагалося визначити матеріальний збиток ФГ «ДАР», то з’ясувалося, що з 6 тисяч га орендованих господарством земельних паїв, офіційні договори оформлені тільки на 1,8 тис. га! Це означає, що 2/3 землі використовується «в чорну», за неї не сплачуються податки. Уявляєте цей обсяг неврахованої чорної готівки? Дуже хороший куш, за який варто поборотися.

По-друге, з’ясувалося, що більша частина оригіналів державних земельних актів, що належать селянам, нібито… «пропала» в ФГ «ДАР». Це дало привід і можливість самому Гайворонському і фермерам, які його підтримують, почати тихий переділ землі на свою користь. Саме цим і пояснюється те, чому частина фермерів так люто аплодує Гайворонському та бере участь у його мітингах – цим людям (не всім, авжеж, тільки наближеним) практично «на шару» дістаються чужі земельні наділи.

По-третє, в матеріалах суду зафіксовано, що ФГ «ДАР» – фактичний банкрут і має величезні борги навіть перед державою (також стало відомо, що Дарадуди відкрили нове ТОВ «ДАР», у якого поки немає боргів і чиста фінансова біографія).

Дозвольте, запитаєте ви, як же так вийшло з грошима? Куди поділися активи й доходи фермерського господарства? Наприклад, ті мільйони, які від ФГ «ДАР» були незаконно переведені на рахунки ФГ Гайворонського? Куди поділися всі ті ж 5 мільйонів від Кузнєцова? Куди зникли мільйони, отримані за проданий минулого року врожай? Тим більше, що за даними податкової інспекції урожай цей теж продавався «в темну», й ніяких податків від його реалізації в бюджет не надійшло.

Дивіться, що відбувається – поки Гайворонський у ролі «захисника» кричить і мітингує, в тінь виведено десятки мільйонів гривень, тисячі гектар землі, майно нещасливого фермерського господарства.

Ви запитаєте, кому вони дісталися? Відповідь лежить на поверхні. Тому, хто фізично контролює руїни ФГ «ДАР», хто автоматами залякує жителів Попасного, хто має можливість забороняти селянам переукладати договори про оренду своїх паїв із будь-якими іншими орендарями.

Можна з точністю в 100% стверджувати, що Гайворонський і надалі докладатиме всіх своїх зусиль і можливостей до того, щоб затягнути судовий процес на багато років, в ідеалі – нескінченно. І точно так само ви можете бути впевненими в тому, що тільки-но суддя Леонов відкриє нові факти у справі про ФГ «ДАР», Гайворонський обов’язково організує мітинг перед судом і прокуратурою. Ці дії самим прямим чином пов’язані між собою. І в цій зв’язці якраз і ховається відповідь на головне питання – кому це все вигідно?

Віталій ШИЛОВ

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *