Ірина Кравченко: «Ми присутні в кожній неблагополучній сім’ї»

Запевняє начальник служби в справах дітей Новомосковського міськвиконкому Ірина Анатоліївна Кравченко, і каже, що намагається не залишити без уваги жодного з 13 200 дітей Новомосковська

Народилася в сім’ї офіцера-ракетника. Закінчила історичний факультет Дніпропетровського університету. Як сама зізнається, вийшла заміж по великому і красивому коханню, що не згасає вже 33 роки, за корінного новомосковця та переїхала до нього. Влаштувалася в школу, але незадоволеність учителюванням змусила шукати більш різнопланову роботу.

— У службі в справах дітей із 2001-го року. У якості спеціаліста вела всі напрямки — від профілактики правопорушень і опіки до сімейних дитячих будинків і роботи в судах. Десять років тому очолила відділ, — розповідає Ірина Анатоліївна.

– Чим, власне, займається служба в справах дітей?

— У Новомосковську 13 200 дітей. Усе, що з ними відбувається погане або спірне вирішує наша служба. Реагуємо на будь-яку негативну інформацію про життя дитини в неблагополучній родині. Залучаємо для розв’язання проблеми всі наявні служби — від медичної до поліцейської. Якщо й це не допомагає, підключаємо комісію з прав захисту дитини при міськвиконкомі, яка ініціює вилучення дитини із сім’ї з визначенням її подальшого перебування або позбавлення батьків батьківських прав через суд. Зрозуміло, що подібні радикальні заходи не робляться наскоком. Ми обов’язково працюємо в неблагополучних сім’ях, зустрічаємося з кожною дитиною, її батьками, тільки після цього визначаємо методи розв’язання проблем.

Вилучення дитини із сім’ї передбачає створення нашим відділом різних форм сімейного виховання. На сьогодні в Новомосковську діють три сімейних дитячих будинки й чотири прийомні сім’ї, у яких виховуються 25 дітей, позбавлених батьківського піклування. Через зростання в суспільстві негараздів, подібних форм сімейного виховання дітей у місті катастрофічно не вистачає.

– Куди ще влаштовуєте?

— На обліку нашої служби перебувають 17 дітей із дев’яти неблагополучних сімей, які не справляються з батьківськими обов’язками, плюс 140 дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування. Крім поширених форм дитячого виховання, у Новомосковську живе 88 дітей під опікою 72 опікунів. На жаль, Україна ніяк не освоїть поширені в Європі фостерні або патронатні сім’ї. Їх завдання — тимчасове утримання дитини до повернення до батьків або в іншу сімейну форму виховання. Я вже сказала, що в місті зараз 17 таких дітей і плюс ще 10 сімей, у яких із батьками дітей залишати вже не можна або не рекомендовано. Але й дівати їх нікуди!.. Дитячі будинки інтернатного типу вже ліквідовані, в області залишився лише один будинок малюка, який закриють до 2020 року.

– А бажаючі всиновлювати є?

— На сьогодні в місті немає бажаючих навіть створити будинки сімейного типу, куди вже говорити про усиновлення. Серед новомосковців виявили бажання усиновити тільки чотири сім’ї. Нині вимоги до усиновлюваної дитини зросли в багато разів — хороша спадковість, богатирське здоров’я, симпатична зовнішність і т. д. Зрозуміло, що в неблагополучних сім’ях дітей із такими показниками не знайти… Щоправда, і здорових не беруть. Минулого року горе-матуся пішла з дому бомжувати, залишивши на призволяще чотирьох чудових і здоровеньким доньок від трьох до семи років. Спочатку дівчаток ми визначили в дитяче відділення лікарні, потім тимчасово в дитячий будинок сімейного типу, одночасно давши оголошення про усиновлення за всеукраїнською базою. Досі ніхто не відгукнувся.

Євген ЄВТУШЕНКО

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *