• эхо_войны

Ім’я твоє невідоме, подвиг твій безсмертний

На Юр’ївщині, в селі Новоіванівка, з почестями перепоховали виявлені останки безіменного червоноармійця, який, ймовірно, загинув під час відступу Червоної армії в 1941-му або ж під час звільнення в 1943 році.

Як розповів газеті голова Новоіванівської сільради Олег Калинич, восени минулого року активісти приватно-пошукового підприємства «Схiд» провели масштабні розкопки в околицях Новотимофіївки, де йшли запеклі бої як у 1941-му, під час відступу Червоної армії на схід, так і під час звільнення цього села в 1943 році. В ході розкопок пошуковики натрапили на досить численне поховання окупантів – 29 німецьких і сім останків румунських солдатів. А трохи віддалік і останки одного безіменного червоноармійця.

Всі останки румунських і німецьких солдатів досить легко підлягали ідентифікації – при кожному був іменний жетон. А ось у радянського бійця, крім гвардійського значка, армійської поясної бляхи з зіркою та наполовину зотлілих ґудзиків, жодних іменних або розпізнавальних знаків не було. Єдине, що досконально вдалося з’ясувати, завдяки проведеній у Харківському інституті судово-медичній експертизі, – останки належали молодій людині віком від 18 до 20 років. Там же, в Харкові, кістки та череп поклали в невелику труну, для правильного поховання вказали місце розташування голови й ніг, і остаточно передали новоіванівським представникам.

Ще одна цікава деталь. Останки червоноармійця знаходилися на глибині півтора метра, тоді як німецькі – трохи глибше півметра. З чого можна припустити, що під час своєї загибелі гвардієць перебував або в окопі, або в погребі одного з будинків на сільській околиці, де його пораненого могли приховувати місцеві жителі.

– Виявляється, перепоховати знайдені останки воїнів, загиблих у Велику Вітчизняну війну, не така вже й проста справа, – розповідає Олег Калинич. – Мало бажання громади або сільради, необхідно узгодити ряд паперів, документів і отримати дозвіл в області. В даному випадку наша сільрада вирішила перепоховати безіменного героя біля братської могили в Новоіванівці.

Проходження всіх необхідних перед перепохованням процедур закінчили в грудні. Але через зимові свята вирішили не поспішати і приурочити до Дня виведення радянських військ з Афганістану, зробивши захід урочистим, районного рівня, із запрошенням перших осіб, громадськості, духовенства і знатних людей району, серед яких – голова фермерського господарства «Червоноармієць» Леонід Гудожник, який матеріальну допоміг цьому процесу. Відбувся траурний мітинг, після якого останки воїна були поховані за християнським звичаєм, із хвилиною мовчання та відданням усіх військових почестей.

Євген ЄВТУШЕНКО, фото Олександр БУТОВ

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *