Як будемо зимувати?

Західні метеорологи приголомшили прогнозом: майбутня зима буде найсуворішою за останні 100 років. Але наші експерти з цим категорично не згодні. Начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Василь Гринчак, зокрема, вважає, що зима буде звичайною та доволі теплою.

– Я не згоден із думкою деяких експертів, які стверджують, що майбутня зима буде найсуворішою в Європі. Я орієнтуюся на довгострокові прогнози Українського гідрометцентру, який стверджує, що в грудні температура відповідатиме нормі, а в січні-лютому перевищить норму на 2-3 градуси. Так що зима буде досить м’якою, – повідомив Василь Гринчак.

 

 

Чим лякають «імпортні» фахівці?

І насправді, чим страхають нас зарубіжні синоптики? Вчені стверджують, що зима 2017-2018 стане перехідним періодом. Саме з неї нібито почнеться відлік нового часу. Тепер нам доведеться забути про м’які зими й дощі на Новий рік і Різдво. Буде, як раніше: багато снігу, жорсткі морози.

На їхню думку, справжні сильні морози нас очікують вже на початку грудня. Крім того, метеорологи прогнозують найсильніші снігопади по всій Європі та в деяких країнах Азії. Відомий у Європі метеоролог Джеймс Медден робить невтішний для всіх нас прогноз: «Уже в листопаді прийде різка зміна погоди. Дощі, сніг, колючий сильний вітер, низькі температури. Запасайтеся теплим одягом і по можливості утеплюйте будинки. Зима буде довгою».

Ці холоди вчені пов’язують з аномалією в Тихому океані. Температура океану збільшилася на цілий градус, що призведе до того, що на Європу «зваляться» полярні холодні повітряні маси. Тому температура в мінус 25-30 градусів буде нормою цієї зими… початок зими очікують вже на початку листопада, а закінчення лише на початку квітня.

Втім, українські вчені не схильні драматизувати ситуацію. На їхню думку, аномально холодна зима – всього-на-всього слух, який традиційно з’являється напередодні опалювального сезону. «За нашими розрахунками, температура в цьому сезоні буде в межах норми», – вважає заввідділом синоптичної метеорології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух.

 

 

У зв’язку з цим, взимку можливі чергування різкого похолодання або різкого потепління. З кліматологом згоден і народний синоптик Леонід Горбань. За його словами, майбутня зима дійсно буде холодною та сніжною, але з відлигами. «Грудень буде холодніший, аніж січень. Після Старого Нового року, а також в середині лютого можливі морози -20…25°С. В інший час температура не опуститься нижче -15°С. Новий рік зустрічатимемо зі снігом, морози триватимуть до березня», – повідомив народний експерт.

 

 

Яка погода на Покрову, такою буде і зима

У народі говорили, що яка погода на Покрову, такою буде вся зима. Люди завжди поспішали утеплити свій будинок до Покрови пресвятої Богородиці 14 жовтня, інакше доведеться всю зиму мерзнути. У давнину вважалося, що 14 жовтня на Покрову відбувається зустріч осені з зимою. З цього моменту матінка-природа занурюється в зимову сплячку.

Погода в цей день визначає найхолоднішу пору року. Так вважають і професіонали-метеорологи.

– Згадаймо, що в цей день на Дніпропетровщині дощило й переважав північно-західний вітер – отже зима буде помірно холодною та не дуже сухою, – констатує начальник відділу агрометеорології та агрометпрогнозів Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Любов Трофимова.

Але з іншого боку, багаторічні кліматичні спостереження на Дніпропетровщині підтверджують, що за останні 130 років зима стала на цілий місяць коротшою.

– Я провів порівняльну характеристику тривалості сезонів року за наступні періоди – 1886-1937 і 1961-2015 років, – розповідає Василь Гринчак. – Згідно з результатами, середня дата переходу середньодобової температури повітря через нуль градусів у бік зниження (що означає прихід зими) змістилася з кінця першої декади листопада на кінець цього місяця, а найпізніша дата змістилася з початку на кінець грудня. Початок весни – перехід через нуль градусів у бік підвищення – змістився з кінця березня на його початок, а найбільш рання дата – навіть на кінець січня. Змінилася і тривалість сезонів. Якщо в період 1886-1937 рр. зима тривала в середньому 135 днів, то в період 1886-1937 рр. стала коротшою на місяць і триває 94 дні. Весна теж триває на місяць довше. При цьому літо стало коротше на 11 днів, а осінь «додала» 21 день.

Зима буде теплою, особливо на півдні області

Як ми зазначали, місцеві синоптики вважають, що зима 2017-2018 зовсім не буде лютою. Навпаки, помірно теплою. Втім, без морозної декади не обійтися. Практично щороку, як мінімум тиждень-другий запам’ятається «небувалими морозами». Але в основному розкішні шуби нам навряд чи стануть у нагоді.

– Для нас початок зими – дата стійкого переходу середньодобової температури через нуль градусів, – розповідає начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Василь Гринчак. – По області цей період розтягнутий з 25 листопада по 8 грудня. Але в середньому зима частіше за все настає 29 листопада. У Кривому Розі ж початок метеорологічної зими трохи пізніше – 1 грудня. Ну а кінцем зими вважають, коли середньодобова температура переходить через нуль у бік підвищення. В цілому в Дніпропетровській області зима закінчується 2 березня. А ось у Кривому Розі – вже 27 лютого! Так що, криворізька зима аж на 5 днів коротша.

Зазначимо, що у Кривому Розі взагалі традиційно завжди трохи тепліше. Судіть самі: якщо середня температура грудня по області: -2,7 градусів, то у Кривому Розі цей показник становить – 2,5 градусів. У січні в середньому на Дніпропетровщині фіксувалося – 3,4 градусів, У Кривому розі – на 0,1 градуса тепліше. А в лютому Кривбас у порівнянні з рештою території області взагалі рай: у нас -2,8 градусів, а в них -2,5 градусів.

Максимальні температури у Кривому Розі такі: грудень – «+13 градусів» (2000 рік), січень – «+11 градусів» (2005 рік), лютий – «+19 градусів» (1990 рік). Ну а абсолютний мінімум становить – 33 градуси морозу. Але цієї зими цей історичний мінімум навряд чи буде побитий.

Олександр РАЗУМНИЙ

 

Авторитетна думка

Завідуюча відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського науково-дослідного метеорологічного інституту НАН України Вазіра Мартазінова.

Найхолоднішими будуть грудень і перша половина січня

У грудні на більшості території України температура буде на рівні 3-4 градусів морозу, і а західних областях – у межах нуля. Сильних опадів у грудні не очікується, в основному вони будуть у вигляді дощу або мокрого снігу. В середині місяця можлива ожеледиця. Перед Новим роком, 27-28 грудня, буде короткочасне похолодання, проте безпосередньо в новорічну ніч очікується короткочасне потепління.

У січні температура повітря буде також у межах норми або на кілька градусів вищою, від 3 до 5 градусів морозу. Опади в західних, північно-західних і північних областях будуть у межах норми та вище норми, в Криму і Донецькій області буде надлишок опадів. У деяких центральних і східних областях (Кіровоградська, Миколаївська, Дніпропетровська, Харківська та Луганська області) буде мало опадів.

У лютому також опади будуть у межах норми або вище норми, середня температура за місяць буде від 3 до 6 градусів морозу. Можливі снігопади.

До речі

Перший сніг випадає за 40 днів до настання зими.

Чим більше снігу, тим більше хліба…

Якщо в перші дні зими був сильний снігопад, то літо почнеться з проливних дощів.

Випадання снігу до опадання всього листя віщує люту зиму.

Зимова гроза – до сильних морозів, блискавка – провісник бурі.

Між іншим

Місцева риба чує: зима буде холодною

Довгострокові прогнози Українського гідрометцентру, підтверджують, що майбутня зима буде досить м’якою. Але, судячи з усього, риби іншої думки з цього приводу. У всякому разі мешканці дніпровських водойм готуються до суворої зими. Про це повідомив завідувач кафедри водних біоресурсів та аквакультури Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету, професор Роман Новицький.

– Хоча температура повітря ще висока, вода охолола до 5-6 градусів. Ще місяць тому перестали клювати соми, коропи, жерехи. Риба збилася в зграї та пішла на зимувальні ями. Так що з поведінки риб не можна сказати, що зима буде теплою. Адже під водою температура не перевищить +4, – зазначив іхтіолог.

Російські птахи-нахлібники до нас вже прилетіли

Зимуючі види птахів прилетіли в наші краї раніше звичайних термінів. Це означає, що зима в їхніх рідних місцях наступила раніше. Примітно, що летять в основному російські пернаті. Європейським у нас робити нічого.

– Зимуючі види на Дніпропетровщині з’явилися раніше. Наприклад, сірий сорокопуд у нашому заповіднику зазвичай з’являвся наприкінці листопада – на початку грудня. Але цього року сорокопуди прилетіли раніше. Раніше з’явилася також московка. Це означає, що в тих місцях, звідки ці птахи прилетіли, вже похолодало (не виключено, що птахи-нахлібники на своїх крилах принесуть також і сибірський холод – Авт.) і кормова база зменшилася. Звідки до нас прилітають пернаті? З Західного і Східного Сибіру, з Уралу. Взагалі, з європейської півночі Росії. Частково вони направляються прямо на південь, але частково залітають і до нас. З Європи до нас птахи не летять. Але взагалі-то для птахів страшний не стільки холод, скільки голод. За наявності корму навіть люті морози пернаті переносять непогано. Вони просто інтенсивно їдять. – прокоментував «пташину» ситуацію доцент кафедри зоології та екології ДНУ Олександр Пономаренко.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *