• Весна

Якою буде весна-2017

Раннього й різкого потепління, як ви вже здогадалися, в нас уже не буде. Все йде за планом і, на думку синоптиків, справжнє тепло прийде на Дніпропетровщину 11-14 березня, разом зі зміною сезонів за старим календарним стилем.

Коли настає весна?

Начебто просте запитання! Коли на вулиці та в голові гуляє вітер, а птахи мчать додому, щоб скоріше зайнятися коханням. Ось це і є початок весни! Але в метеорологів існує більш точне визначення: весна починається, коли середньомісячна температура переходить через нуль у бік підвищення. В середньому по області це відбувається 2 березня (в Кривому Розі – 27 лютого, в Нікополі – 25 лютого, в Павлограді – 3 березня).

Зауважимо, що раніше за все зима закінчувалася в 1989, 1990, 2013 роках, а найбільш пізня весна мала місце в 1987, 1996, 2003 роках. Най-найбільш рання весна у нас трапилася в 2002 році. Настала вона вже 23 січня! А що чекає на нас у 2017-му?

– На жаль, ранньої весни вже не буде, – розповідає начальник відділу агрометеорології та агрометпрогнозов Дніпропетровського РЦГ Любов Трофимова, – От у минулому році весна на Дніпропетровщині в середньому настала вже 16 лютого. Цьогоріч стійкий перехід через нуль градусів, найімовірніше, відбудеться в першій декаді березня. Погода буде в нормі.

Взагалі, синоптики дуже консервативні. Якось, ще в радянські часи, один із керівників Гідрометцентру СРСР претензійно заявив: «Погода – це хаос. А як можна на рік вперед передбачати хаос?». Відтоді думка метеорологів не надто змінилася. Найбільш точний прогноз експерти дають лише на три найближчі дні.

Любов Трофимова

– Ми прогнозуємо погоду на добу та найближчі два дні, – констатує Любов Трофимова, – Довготривалий прогноз можна дати дуже приблизно. Можна припустити, що майбутня весна буде близькою за температурним параметрам до середньостатистичної.

Зауважимо, що на Дніпропетровщині березень на 5 градусів тепліший за лютий. Його середня температура по області становить +1 градус (у Кривому Розі – 1,3 градуси тепла). Найбільш інтенсивне зростання температури спостерігається з березня по квітень. За цей час повітря встигає потеплішати на 8-8,5 градусів. А до травня ще на 6-6,5 градусів. Так що середньомісячна температура в квітні і в травні становить відповідно – 9,5 і 16 градусів тепла. Треба думати, що й весна-2017 запам’ятається таким температурним режимом.

Тішить, що види на врожай у нашому регіоні хороші. Принаймні, поки що.

– Минулий період був сприятливий для озимих культур – пшениці, ячменю та ріпаку, – зазначає Любов Трофимова, – Хоча повітря охолоджувався до 20-25 градусів морозу, в грунті заморозки були не такими сильними. Для рослин дуже важливо, яка температура була на глибині вузла кущіння. Це найвразливіше місце. За нашими даними, критична температура для наших озимих культур становить 10-11 градусів морозу. А цієї зими зазначалося 5-8 градусів зі знаком мінус. До того ж, у грунті накопичено достатньо вологи. Отже види на врожай непогані.

Що кажуть народні синоптики?

Відомий народний синоптик Леонід Горбань визначає погоду за 7-річним циклом планет Брюсова календаря (названий за іменем відомого російського діяча науки та воєначальника Якова Брюса, сподвижника Петра I. Близько 200 років цей календар був настільним довідником російських хліборобів). Згідно з цим календарем, нинішній рік – рік Сонця. Зима в рік Сонця холодна та сніжна, весна спочатку холодна, морози стоять до 20-25 березня, квітень холодний і сухий із сильними вітрами, у травні посуха, – пояснив свій прогноз Горбань. – А літо спочатку сухе та спекотне, в липні сильні дощі, серпень прохолодний. Осінь тепла з рясними опадами, з середини листопада легкі морози та сніг.

Інші експерти з народу стверджують, що після 10 березня весело розіграється на небосхилі сонечко, а стовпчик термометра впевнено підніметься до 7-10 градусів. Але вірити сталості березня не варто, й після 20-го числа відлигу може змінити сильне похолодання. Нестійкою погода обіцяє бути і в квітні. Початок місяця порадує нас комфортним теплом до 18 градусів вдень і до 12 – вночі. Середня температура – 13 градусів. У першій половині місяця західні повітряні маси принесуть із собою дощі. В деяких областях можна очікувати випадання половини норми місячних опадів. Але в кінці квітня можливе похолодання. Тільки травень порадує майже літнім теплом. Але по-справжньому спекотно буде вже ближче до червня.

Коментарі експертів

– Кліматологи зазначають, що середньорічна температура на планеті та в Україні зокрема збільшилася. За останні десятиліття спостерігаються позитивні аномалії температури повітря, – зазначає начальник відділу агрометеорології та агрометпрогнозів Дніпропетровського РЦГ Любов Трофимова, – В цілому погода формується під впливом циклонів і антициклонів. Характер нашої зими визначають великий Сибірський антициклон та Азорський максимум, що формується в Атлантиці. Центри цих баричних формувань відхилилися на 20 градусів. Змістився на схід центр Сибірського антициклону, внаслідок чого в нас такі теплі зими.

Фахівці передбачають, що до 2030 року продовжиться період потепління. Ну а взагалі в нашому регіоні клімат, можна сказати, навіть покращився: більше випадає опадів. Переходи від одного сезону до іншого стали більш плавними.

Відступив на схід і Сибірський антициклон, який займає територію від Каспію до Уралу. Тому до нас менше надходить холодного повітря з північних районів. Клімат став більш м’яким, ближче до тропічного, – констатує синоптик першої категорії відділу метпрогнозів РГЦ Людмила Васильєва.

синоптик першої категорії відділу метпрогнозів РГЦ Людмила Васильєва

Що на нас чекає? На початку 80-х минулого століття почала змінюватися картина глобальних температурних змін на Землі. В цілому, середня температура повітря за останні 10 років збільшилася на 1 градус. Перехід з осені до зими змістився приблизно на місяць. Якщо проаналізувати минулі роки, то можна помітити, що в період з кінця XIX століття до початку 40-х двадцятого століття був період похолодання. Наступні роки до початку 80-х температура відповідала нормі. А потім почала стрімко підвищуватися.

Олександр РОЗУМНИЙ

До речі

Минулий рік був найтеплішим

Температурні показники за 2016 рік вказують на те, що він побив рекорд 2015-го та став найтеплішим роком за всю історію спостережень. За даними NASA та британського Метеорологічного управління, минулого року глобальні температури перевищили показники 2015-го на 0,07 градуса за Цельсієм.

На думку вчених, певну роль зіграв феномен Ель-Ніньо, але основним фактором стали викиди парникових газів в атмосферу.

Інші фактори також впливали на зростання температур у 2016 році, в тому числі незвичайно тепла погода в Арктиці.

– Арктика нагрівається удвічі швидше, ніж світ у середньому. Постійне скорочення морських льодів сприяє зміні клімату та циркуляції океанських вод в інших районах світу. Ми також повинні приділяти увагу потенційному зростанню викидів метану в результаті танення вічної мерзлоти, – заявив співробітник Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Таалас.

Народні прикмети

 • В березні хмари пливуть швидко й високо – на гарну погоду.
 • Часті тумани в березні віщують дощове літо.
 • Сухий березень – родючість, дощовий – неврожай.
 • Грім у березні – ознака родючості.
 • Сині хмари в квітні – до тепла та дощу.
 • З берези тече багато соку – до дощового літа.
 • Птахи в’ють гнізда на сонячному боці – до холодного літа.
 • Мокрий квітень – хороша рілля.
 • Коли в травні береза перед вільхою лист розпустить, літо буде сухе; якщо вільха наперед – мокре.
 • Коли в травні дощ, буде й жито.
 • Коли навесні летить багато павутиння – літо буде спекотним.

 

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *