• корисно знати

Шлюб за всіма правилами

Конституцією України визначено, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка, кожен із них має рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї. Як писав Л. Анспахер: «Шлюб являє собою стосунки між чоловіком і жінкою, де незалежність обох сторін однакова, залежність – обопільна, а обов’язки – взаємні».

Новим Сімейним кодексом передбачено, що заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором, тоді як раніше заяву подавали за місцем проживання нареченого, нареченої або їхніх батьків.

Якщо жінка та чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену, можуть подати їхні представники. При цьому повноваження представника на подання такої заяви теж мають бути нотаріально засвідчені.

Орган реєстрації актів цивільного стану зобов’язаний ознайомити молодих із їхніми правами та обов’язками та попередити про відповідальність за приховування перешкод до реєстрації шлюбу. Так підставою для визнання шлюбу недійсним може бути приховання тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з подружжя або їхніх нащадків.

Щоб зареєструвати шлюб потрібно пред’явити паспорти або паспортні документи, а також документ про припинення попереднього шлюбу, якщо він мав місце (свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя, судове рішення або висновок відділу реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним).

Існують певні перешкоди для укладення шлюбу. Ними є:

  • перебування в іншому шлюбі;
  • наявність між особами, які бажають одружитися, родинних зв’язків прямої лінії споріднення. У шлюбі між собою не можуть перебувати рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра, двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;
  • наявність між особами, що бажають укласти шлюб, відносин усиновлення. Однак за рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним;
  • недієздатність осіб (або особи), які бажають укласти шлюб.

Шлюбний вік становить 18 років. Однак Кодексом передбачено, що за заявою особи, яка досягла 14 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Шлюб реєструється у приміщенні державного органу реєстрації актів цивільного стану.

За заявою наречених реєстрація шлюбу може бути проведена в іншому місці, наприклад за місцем їхнього проживання чи надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважних причин прибути до державного органу реєстрації. Це стосується й осіб, які знаходяться в місцях позбавлення волі.

Реєстрація шлюбу відбувається після спливу одного місяця від дня подання особами відповідної заяви.

За наявності поважних причин керівник державного органу реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу раніше цього терміну в разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо існує безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого – тоді шлюб реєструється в день подання заяви. Якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник державного органу реєстрації може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більше як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.

Якщо реєстрація шлюбу у визначений день не відбулася, заява про реєстрацію шлюбу втрачає чинність після спливу трьох місяців від дня її подання.

Документом, що підтверджує реєстрацію шлюбу, є свідоцтво про шлюб.

Відділ ДРАЦС РС Ю’ївського РУЮ

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *