Шедевру дерев’яного зодчества – 240 років

13 травня 1778 року в Новомосковську (тоді ще Новоселиця) було завершено будівництво Свято-Троїцького собору, який відтоді є головною «візитною карткою» міста. Багато разів його намагалися зруйнувати, але це не вдалося ані іноземним загарбникам, ані більшовикам.

За майже чверть тисячоліття собор було двічі реставровано і сьогодні він має практично автентичний вигляд. Реставратори максимально намагалися зберегти одну з його головних особливостей – відсутність залізних цвяхів у конструкції.

Святкові урочистості з нагоди 240-річчя собору відвідали представники міської влади, громадськість, духовенство, ЗМІ.
Виконуючий обов’язки міського голови, секретар Новомосковської міської ради Сергій Горошко побажав усім присутнім миру, добра, процвітання та благополуччя, і навів Свято-Троїцький собор у якості прикладу стійкості в часи історичних випробувань.

Святкову літургію відслужили архієпископ Новомосковський, вікарій Дніпропетровської єпархії та настоятель Свято-Троїцького собору Євлогій, митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней, а також священики новомосковських парафій УПЦ. Митрополит прочитав проповідь для віруючих і провів обряд освячення пам’ятної таблички з нагоди 240-річчя Свято-Троїцького собору, встановленої на воротах храму.

Під час театралізованого дійства гостям свята розповіли про різні сторінки з життя храму, працівники культури виконали музичні номери. Учасники молодіжного театру «Муравейник» занурили гостей в атмосферу 18 століття, реконструювавши образи і обстановку тих років. Вихованці недільної православної школи прочитали вірші.

Андрій АЛЕКСАНДРОВИЧ

З історії

У 1773 році полковник Антон Головатий і старшини Війська Запорізького на своїй Раді вирішили побудувати трьохпрестольну церкву: головний престол – в ім’я Пресвятої Трійці; правий – в ім’я апостолів Петра і Павла; лівий – в ім’я трьох святителів Василя Великого, Григорія Богослова, Іоанна Златоуста. Грамоту на будівництво було видано Київським митрополитом. 2 червня 1775 року, за кілька днів до знищення Запорізької Січі, відведене під Свято-Троїцький Храм місце було освячене та розпочалося будівництво. Роботи велися під керівництвом майстра з Нових Водолаг Харківської губернії Якима Погребняка, який запропонував проект майбутньої дев’ятикупольної церкви. Загальна вартість будівництва Собору склала 16763 руб. 71 коп. Будівництво було завершено 1778 року і 13 травня собор був освячений.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *