Швидше, вище, сильніше!

23 червня вже майже 70 років поспіль увесь світ відзначає Міжнародний Олімпійський день.

Кажуть, що все нове – це добре забуте старе. Випадок із Олімпійськими іграми добре це доводить, адже здається іноді, що Олімпійські ігри були завжди, що це якесь негласне загальнолюдське захоплення, і кожні 4 роки нова країна повністю підлаштовує світ побут і ритм під проведення цього грандіозного дійства, кожні 4 роки родини збираються біля екранів і до пізньої ночі, дивляться церемонію відкриття, кожні 4 роки всі ми вболіваємо за свою збірну та підраховуємо медалі…

pierre-de-coubertin-1024x609

Але за нове життя Олімпіади, яке бере початок у 1896 році, дякуємо французу П’єру де Кубертену. Цю ідею він запропонував на хвилі тодішнього захоплення суспільства археологією та великою кількістю відкриттів і нової інформації про античну культуру.

 

1. Нинішня олімпіада – тридцять перша за рахунком. Але це – олімпіада сучасна. Античні ж олімпійські ігри проводилися близько трьох сотень разів! А знаєте, куди поділося це свято спорту тоді, в 394 році? Олімпіада дивним чином потрапила в розряд язичницьких обрядів! І рукою римського імператора Феодосія Першого олімпійські ігри були прикриті на півтори тисячі років…

p02mt7vm

  1. Ще про ті часи. Відомо, що всі античні спортсмени виступали в чому мати народила, але так було не з самого початку. Справа в тому, що жінкам не місце було навіть на трибунах, не кажучи вже про спортивну арену, та якась Каліпатерія все ж порушила заборону та вирішила спробувати свої сили на біговій доріжці. Так, на бігу жінці важко приховати деякі частини тіла… Був скандал, бідолаху трохи зі скелі не скинули, але в останній момент пощадили. Відтоді спортсмени стали залишати свої хітони в роздягальнях. До речі, слово «гімнастика» – від давньогрецького «gymos», тобто «голий».
  2. П’єр де Кубертен став першим секретарем Олімпійського Комітету, і бачив сучасні Олімпійські ігри як змагання тільки спортсменів-любителів. І навіть тренери працювали виключно за ідею. Американця Джима Торпа в 1913 році навіть позбавили всіх титулів і медалей, коли дізналися, що він грає в бейсбол за гроші. До речі, Торп брав участь і в інших змаганнях, всього близько десяти видів спорту, що теж чудово характеризує Олімпіаду столітньої давності.
  3. Згаданий П’єр де Кубертен взагалі пропонував не обмежуватися спортом. З його подачі, більше 30 років олімпійські медалі вручалися письменникам, музикантам, художникам, архітекторам – головне, щоб у своїй творчості вони зачіпали тему спорту. Причому й тут учасники повинні були бути любителями. В 1949 році було вирішено кинути займатися схрещуванням мистецтва зі спортом. Але традиція включати в програму Олімпіад культурні заходи залишилася.
  4. Цікавий рекорд! Наймолодший учасник Олімпійських ігор – грецький гімнаст Дімітріос Лундрас. Брав участь у першій сучасної Олімпіаді в 1896 році, коли йому було трохи менше 11 років! Між іншим, отримав бронзову медаль. Щоправда, бути швидше, вище й сильніше не захотів. Проміняв спорт на морське училище. Дослужився до адмірала, воював в обох світових війнах, помер у 84 роки.
  5. Багатьом відомо, що СРСР бойкотували Олімпіаду-84 в Лос-Анджелесі. Але чи знали ви, що цей політичний крок ледь не розорив «McDonald’s»? В якості патріотичної акції, за кожну бронзову медаль, отриману американськими спортсменами, «McDonald’s» давав відвідувачам безкоштовну «Колу», за срібну – порцію картоплі, за золоту медаль – цілий біг-мак. Бюджет дозволяв. Але ось невдача – радянська делегація відповіла за ледь не зірвану Олімпіаду-80, і в Лос-Анджелес не поїхала. В результаті, американці отримали медалей вдвічі більше.
  6. А ось перед відкриттям Московської Олімпіади доктор Гутмен, лідер паралімпійського руху, запросив оргкомітет Ігор-80 про проведення Олімпіади інвалідів. Він не отримав чіткої відповіді. Партійні та спортивні вожді деякий час вважали, що в СРСР інвалідів немає. Зрештою Паралімпіаду провели не в Москві, а в Голландії.
  7. Ну, а наостанок – більш позитивний, неймовірний факт. 1952 рік. Гельсінкі. До речі, це була перша Олімпіада, в якій брали участь радянські спортсмени. Так ось, формально ці ігри залишилися незакритими! Просто президент МОК в кінці урочистої промови забув додати традиційне «оголошую Ігри XV Олімпіади закритими». Так що зараз усі ми чекаємо на спортивні баталії в Ріо, та подумки завжди залишаємося в Гельсінкі.

 

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *