Чому люди готові голосувати проти себе і своїх інтересів?

Київський політолог Андрій Золотарьов: «Майбутній парламент може стати найбільш непрофесійним в історії України, а тому – найнебезпечнішим для простих людей».

– Андрію, судячи з усього, це будуть останні вибори з використанням мажоритарної системи, коли жителі округу обирали собі свого конкретного депутата. Далі ми будемо голосувати виключно за колір партійного прапора. Це добре чи погано для того ж, наприклад, сільського округу?

– Якщо міркувати з урахуванням досвіду країн традиційної демократії, то реформа виборчої системи в бік виборів за відкритими партійними списками – це правильно. Але якщо перенести європейський досвід в реалії сьогоднішньої України, то ми напевно отримаємо в сухому залишку від цієї реформи тільки розквіт махрової політичної корупції. В Європі це працює, тому що там є громадянське суспільство і, відповідно, морально-політична відповідальність партій. Якщо лідера будь-якої політсили викрили в найменшому за нашими мірками факті корупції, він негайно самостійно подає у відставку і припиняє політичну діяльність. У наших реаліях партійний функціонер може мати за плечима три незакриті кримінальні справи, купу фактів, що його викривають і водночас спокійно обиратися, сидіти в Раді або в уряді. Крім того, введення відкритих списків за скасованої мажоритарки підвищить вартість депутатського мандата до десятків мільйонів доларів, він буде доступний виключно ставленикам великих олігархічних кланів.

Але найсумніша доля при цьому чекає виборців мажоритарного округу, для них скасування мажоритарної системи буде мати як мінімум два тяжких наслідки.

По-перше, селяни з якогось і без того богом забутого села втратять бодай який захист від свавілля. Взяти хоча б елементарне – скарги на місцеве самоуправство, захоплення пасовищ, відсутність у селі лікаря. Раніше ходили в прокуратуру і до народних депутатів. Тепер у прокуратури забрали наглядову функцію, до неї йти марно, а коли не буде свого депутата-мажоритарника, у селян пропадає остання «книга скарг» і надії на хоч якусь справедливість. А партійні вожді живуть високо на Печерських пагорбах і достукатися до них в проміжок між виборами нереально.

По-друге, віддалені сільські райони і громади без свого депутата-мажоритарника можуть поставити хрест на розвитку своєї інфраструктури – ремонтах шкіл, доріг, водопроводів, сільських клубів. У нас же не працює економіка, зате працює адмінресурс. Теоретично кожен округ може розраховувати на 20-30 мільйонів на рік субвенцій із Фонду регіонального розвитку, але їх потрібно виходити ногами, вичавити з чиновників уряду і Адміністрації Президента. Реальний досвід Ради нинішнього скликання показав, що опозиційні або ліниві депутати отримували на округ 5-7 мільйонів, та й то не змогли їх освоїти, фінансування припинялося в найнесподіваніший момент. Ті депутати-мажоритарники, які дерли глотку за свій округ, могли принести в свої села та міста і по 40-50 мільйонів. Досить проїхатися автомобілем по країні і ви самі побачите – ось депресивні округи, де все валиться, а ось округи, що розвиваються, там і дороги ремонтують, і школи модернізують, і навіть якісь парки, площі, стадіони нові з’являються.

Не буде у селян свого депутата – не буде у села перспектив. Це наші гіркі реалії, це те, чим відрізняємося ми від європейської практики, прийти до якої зможемо років тільки через 15-20.

– А вам не здається, що навіть у цю останню п’ятирічку мажоритарної системи люди в масовому порядку виявилися не готовими витягти з неї користь для себе? Вся соціологія останніх місяців навіть не дивує, а просто шокує. Виборець готовий проголосувати за кота в мішку, аби у кота було «нове обличчя в політиці».

– А це ви зараз говорите про «феномен Зеленського», в якому ще цілком ніхто не розібрався. Люди масово проголосували проти Порошенка, якого дізналися і зрозуміли як облупленого, але водночас проголосували за кандидата, про програму та ідеологію якого не знали і досі не знають нічого.

Зараз країна увійшла в дострокові вибори Ради і соціологи б’ють ще більшу тривогу. Вони провели по всій країні якийсь експеримент, вставивши в соцопитування вигадане прізвище неіснуючих людей нібито зі списку кандидатів від партії «Слуга народу». В результаті отримали, що практично скрізь неіснуючий кандидат від цієї політсили має від 30 і вище відсотків «рейтинг впізнаваності» – люди відповідають, що «знають цю людину», бачили її та знають про її справи. Весь жах цієї ситуації в тому, що якщо Зеленського вони хоча б бачили по телевізору, то тут готові голосувати за привида, не знаючи ні віку, ні освіти, ні життєвого досвіду свого кандидата-фантома. Не знаючи навіть про те, ким може бути їхній кандидат – корупціонером, злочинцем, шахраєм тощо.

Сьогодні політологи жартують, що якщо вставити до списку кандидатів навіть мавпу, давши їй людське ім’я, то люди за неї проголосують, не поцікавившись взагалі – людина це чи ні?

Експерти називають таку ситуацію своєрідним «патологічним колом». Люди розчарувалися в існуючих реаліях настільки, що готові голосувати за нереальне і неіснуюче. Наслідком цього є те, що в парламент і до влади прийдуть абсолютно некомпетентні люди. А це в найближчій перспективі призведе до ще більшого розчарування в реальності.

У 2014-му році всі масово голосували за комбатів і активістів, які нічого не розуміють в економіці та устрої суспільства, а потім стали дивуватися тому, що в країні понад 10 мільйонів трудових мігрантів, які залишили Україну в пошуках роботи і добробуту.

Ми вже звикли до того, що в Україні люди практично не читають і не цікавляться програмами кандидатів, але такого щоб вони навіть не цікавилися навіть елементарним – особистістю кандидата, його біографією і реальними досягненнями – такого ще ніколи не було.

Якщо люди чекають поліпшення, то повинен бути чіткий план цього руху, повинні бути чіткі й зрозумілі люди з досвідом і відповідальністю, які цей план будуть реалізовувати. В іншому випадку ми отримаємо найгірший і найнебезпечніший для простих людей парламент за всю історію незалежної України.

Спілкувався Віталій ШИЛОВ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *