Чи є альтернатива для Новомосковська?

Вадим Нестеренко: «Ми можемо реально зменшити в 2 рази вартість опалення, повернути в квартири гарячу воду і врятувати місто від вічних боргів за тепло і газ». Сьогодні в місті активно обговорюється тема альтернативного опалення, йдуть опитування та анкетування. Ініціатор цього проєкту – народний депутат Вадим Нестеренко, він пояснив його переваги і складності в реалізації.

Тарифи, які нам не по кишені

– Вадиме Григоровичу, у сому суть проблеми опалення Новомосковська і чи існують варіанти, альтернативні нинішній ситуації?

– Одна з головних проблем Новомосковська, як і всіх інших малих міст України, це питання опалення – його якості та вартості. Загалом централізоване опалення є найоптимальнішим з точки зору економіки способом обігріву багатоквартирних будинків. Проблема в тому, що сьогодні, на жаль, населення або не може, або не хоче платити. Так, є така категорія людей, які не платять свідомо. Дехто, маючи декілька квартир і здаючи їх в оренду, не вважають за потрібне оплачувати послуги опалення. Через це всі підприємства комунального «теплоенерго» відчувають дуже великі складнощі з розрахунками за газ.

Ось такий парадокс – частина населення живе як за соціалізму, а теплоенерго працює в умовах капіталізму. А що таке капіталізм? Це, якщо ти не заплатив за газ, тобі газу не дали і опалювальний сезон не почався. Для прикладу скажу, що річний бюджет розвитку міста останніми роками становить приблизно 100 мільйонів гривень. З них 25 мільйонів йдуть на дотацію опалення, на погашення боргів минулих років. Це вкрай нераціонально і це глухий кут.

Деякі малі міста вирішили цю проблему революційним шляхом – просто відмовилися від централізованого опалення. У Нікополі, Покрові, Марганці, де приблизно 30-35% населення залишалися на централізованому опаленні, просто вимкнули котельні і рятуйся хто як може. Рятувалися електрообігрівачами в квартирах. Але ж і внутрішні будинкові мережі, і підстанції – це все проєктувалося 30-50 років тому. Зрозуміло, що мережі не витримали такого навантаження. Трохи на вулиці мороз – вибиває мережу і як хочете, так і грійтесь. Кам’янське в минулому році хотіло переходити на індивідуальні електрообігрівачі, там ДТЕК стала на диби і заявила, що ні за що не відповідає, що потрібні сотні мільйонів на переобладнання електромереж.

– Але ж тарифи на електроенергію ростуть так само швидко, як і на газ, а з введенням вільного енергоринку вони будуть скакати ще частіше. Хіба індивідуальне електроопалення – це вихід?

– Я декілька років вивчаю це питання, ми прораховували і продумували різні варіанти. Провів масу зустрічей в НКРЕ (Нацкомісія з регулювання тарифів, – Ред.), З ДТЕК зустрічалися, який є власником усіх електромереж нашої області. Ось вам цифра вартості переходу Новомосковська на електроопалення станом на 2016-й рік – приблизно 600 мільйонів гривень. Стільки потрібно витратити на збільшення електропотужностей в місті, на заміну внутрішніх будинкових мереж, на покупку електробатарей для малозабезпечених.

По-перше, це місту не по кишені. По-друге, якщо теоретично ми знайдемо і витратимо такі гроші, то все одно витрати населення на опалення стануть не нижчими, а ще й вищими.

Ось чому з’явився альтернативний проєкт, над яким я працюю останні два роки. Зроблений досить великий обсяг робіт, і в певному сенсі ми вже знаходимося на фінішній прямій.

Сьогодні Україна шукає всілякі варіанти переходу на альтернативне паливо, щоб відмовитися від газової залежності. Є перспективні, але поки дуже дорогі варіанти. Наприклад, ДП «Енергоринок» закуповує електрику від ГЕС по 69 копійок за кіловат, а від модних сонячних електростанцій – по 5 гривень 58 копійок. Нам потрібно шукати свій економічно вигідний варіант.

Замість газу – відходи сільгоспвиробництва

Одним із таких варіантів, який сьогодні активно застосовується в малих котельних, є використання котлів не на газу, а на пелетах. Але ми говоримо не про малі котельні, а про будівництво теплоелектростанції (ТЕС). У чому тут економія і зацікавленість потенційних інвесторів? ТЕС буде виробляти електроенергію і продавати її державному «Енергоринку» за вигідним «зеленим» тарифом, а гаряча вода й опалення – це побічний продукт роботи ТЕС. Їх можна було б пустити на ті ж існуючі потужності централізованого опалення Новомосковська через дві або три котельні, які розташовані якраз у центрі міста.

І це автоматично вирішить зокрема й проблему відсутності гарячої води в квартирах, адже газові котли теплоенерго повністю вимикаються в кінці опалювального сезону, відповідно, ніякої гарячої води бути не може. А у нас буде.

Я працюю над цим питанням з групою потенційних інвесторів. Деякі вже приїжджали до нас, ми запрошували їх на засідання виконкому міськради. Розглядали варіанти будівництва ТЕС, яка дасть нам можливість перекрити до 80% потреби гарячої води як у зимовий, так і в літній період. Основна складність цього проєкту полягає в наявності достатньої кількості альтернативного палива – пелет. Для альтернативної ТЕС потрібно приблизно 60 тисяч тон пелет на рік.

– Це не тільки складність, це ще й певна небезпека. Адже є сумний досвід сусіднього Дніпра, де постійно йдуть скандали і протести проти масової вирубки дерев, які на думку екоактивістів йдуть якраз на виробництво пелет для декількох невеликих альтернативних котелень міста…

– Будь-який економічний проєкт повинен бути продуманий всебічно. У нашому проєкті ми використовуємо унікальні можливості 38-го округу, який об’єднує місто і три сільських райони. Село – це агровиробництво, відповідно – агровідходи.

Ми будуємо в одному з сільських населених пунктів сучасне і екологічно безпечне підприємство з виробництва пелет з відходів сільського господарства, вже знаходимося на стадії розробки проєкту будівництва. І цей завод буде вигідний не тільки для ТЕС Новомосковська, але й для селян. Він дасть можливість селянам і агропідприємствам не спалювати, а пресувати в тюки і продавати на пелетний завод такі відходи, як пшенична солома, пожнивні залишки кукурузи – самі знаєте, як важко очистити городи після збору врожаю від усяких залишків.

Таким чином виходить замкнутий і економічно вигідний виробничий ланцюжок: селяни отримують додатковий прибуток зі своїх земельних ділянок, завод виробляє пелети, теплоелектростанція виробляє і продає за «зеленим» тарифом електроенергію, а побічний продукт – тепло і гаряча вода постачається в тепломережу Новомосковська.

Все разом це дозволить місту і городянам позбутися зростаючих тарифів на газ і, відповідно, на тепло. Якщо зараз новомосковці платять теплоенерго в найхолодніший місяць, здається, в середньому близько 42-х гривень за м2, а на Кулебівці в середньому близько 60-ти гривень, то якою буде вартість тепла в наступному опалювальному сезоні взагалі ніхто передбачити не може. А ми зможемо, якщо у нас буде свій замкнутий цикл виробництва тепла без газу. За моїми розрахунками, тарифи за тепло в Новомосковську можна зменшити мінімум у два рази. За умови, звичайно, що розрахунок за тепло буде 100%. Якщо городяни знову матимуть заборгованість, то різницю доведеться закладати в тариф.

І, звісно, бонус – гаряча вода, якої в Новомосковську немає понад 20 років.

Вигода для всіх

– Зараз ми говоримо про тих городян, які живуть у багатоповерхівках і користуються послугами централізованого опалення. А ті люди, які вже перейшли на індивідуальне опалення, чи буде для них якась користь від цього проєкту?

– У нас дуже низький відсоток людей, які перейшли на індивідуальне опалення, водночас у них є діти, які ходять до дитячих садків і шкіл, вони відвідують лікарні. Скрізь має бути тепло, а оплата цього тепла для громадських закладів не повинна щорічно вбивати міський бюджет. А далі, коли ми зуміємо запустити весь цей комплекс, то мені здається, що ці люди самі порахують і порівняють витрати, і почнуть повертатися до центрального опалення. Так їм вийде дешевше, ніж індивідуальне електричне опалення.

Чому зараз люди йдуть на індивідуальне опалення? Вони згодні – хай дорожче, але щоб гарантовано було тепло. Вони тікають від сьогоднішньої невизначеності – дадуть газ чи ні, запустять центральне опалення завтра або через місяць? А коли система буде працювати гарантовано, то краще платити менше. Але я хочу звернути вашу увагу на ще один аспект проєкту альтернативного опалення – на повернення соціальної справедливості. Останні роки різницю в тарифах – між затвердженою і реальною собівартістю тепла, різницю в неоплачених рахунках населення оплачує не державний, а місцевий бюджет. Я вже називав цю цифру – з бюджету міста доводиться віддавати мільйонів 25-30 за один опалювальний сезон. Але ж у нас є жителі приватного сектора, вони самостійно сплачують за всі послуги, тому що це не багатоповерхівка, в приватному будинку все простіше – не сплатив, тебе відключили. І виходить, що ці люди змушені оплачувати через свої податки в бюджет міста борги недобросовісних платників з багатоповерхівок.

Якщо ми запустимо альтернативне опалення, то зекономлені бюджетні гроші (за старими і новими боргами за тепло) можна буде пустити, і я вважаю, що це буде справедливо, на розвиток інфраструктури приватного сектора – освітлення, матеріальну базу шкіл і медзакладів, дороги. Тієї ж вулиці Волгоградської, наприклад, яка йде на Кулебівку. І в цьому вигода новомосковців, які живуть в приватному секторі. Хоч і непряма, але все ж вигода.

– До нас зверталося багато городян, розповідали про анкетування на підтримку вашого проєкту. Більшість налаштовані позитивно, всі хочуть мати тепло і не боятися взимку залишитися без нього, але водночас часто можна почути запитання – чому саме перед виборами з’явився ваш проєкт? Чому не раніше?

– Більшість людей почула про цей проєкт тільки зараз, оскільки ми вийшли на фінішну пряму всієї підготовчої роботи. Вона зайняла декілька років. Ми вже визначили і земельну ділянку, на якій може бути розташована ТЕС. Уже прорахували вартість прокладки підвідного теплопроводу від станції до котелень – потрібно близько 10 мільйонів. І ці гроші ми хочемо закласти в бюджет області, а не в міський, попередня домовленість є.

Тобто робота ведеться вже давно. А чому ми звернулися сьогодні до населення, так це для того, щоб зрозуміти – схвалять цей проєкт городяни, чи ні. Йдеться про досить великі приватні інвестиції, потрібно залучити понад 30 мільйонів євро! Інвестори повинні розуміти свої гарантії і перспективи, оскільки окупність проєкту дуже тривала за часом. Ясна річ, що без підтримки городян, міської влади, ніхто нічого вкладати не буде. Тому ми й проводимо опитування, і як тільки отримаємо чіткий зворотний зв’язок від мешканців нашого міста, будемо приступати до реалізації.

Все можна зробити досить швидко

– Наскільки реалістичним є проєкт, з огляду на його обсяги? В які терміни його можна реалізувати? Приблизно хоча б, скільки часу потрібно, щоб запрацювала ця система?

– Хороше питання. Базова точка реалізації, від якої починається будівництво теплоелектростанції, це будівництво заводу з виробництва пелет. Без цього ніякий інвестор на ТЕС не піде, тому що не буде розуміти, де брати паливо. Будівництво заводу може закінчитися в наступному році.

З 2020-го року, після завершення будівництва пелетного заводу, інвестори будуть готові починати будувати ТЕС, на що, за розрахунками, піде від 10 до 12 місяців. Тобто в 2021-му році ми можемо повністю переключити на ТЕС приблизно 3 найбільші котельні з 6-ти, які є в місті. І з цього моменту можна буде повністю відмовитися від газового опалення.

Коли у мене запитують, наскільки те чи інше є реальним, я наводжу приклад реконструкції нашої центральної площі міста. Коли ми заходили в цей проєкт, я переживав і хвилювався не менше, а то й більше всіх городян. Адже я дуже добре знав фінансово-економічну ситуацію, розумів, що ми можемо розрити площу, а потім нам не вистачить фінансових або організаційних можливостей, щоб завершити проєкт. Але добре, що у нас вийшло довести всім, що це можливо, і реалізувати його. І сьогодні це вже один із найпрекрасніших куточків міста і улюблене місце відпочинку городян. Це свідчить про те, що ми вміємо реалізовувати поставлені завдання.

Так само і з альтернативним опаленням. Я спочатку довго і дуже ретельно готую проєкти, і запускаю їх реалізацію тільки тоді, коли готовий відповідати за результат.

Віталій ШИЛОВ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *