• за законом

Чи можуть відібрати житло за борги?

Нинішній рівень доходів наших громадян все частіше й частіше не дає змоги оплатити платіжки за комуналку. Та ще й звичка в людей є погана – надія «на авось», мовляв, все одно пробачать борг. Ні. Сьогодні не пробачать.

Все частіше й частіше ми чуємо страшні історії про конфіскацію житла. Зараз багатьох хвилює питання: чи дійсно за комунальні борги можуть конфіскувати житло? Розповідає адвокат Сергій Дем’яненко.

Такі історії та факти дійсно в Україні вже є. Раніше вони носили скоріше психологічний характер, щоб люди розуміли, що платити треба. Тим не менш, не треба лякати людей словом конфіскація. Конфіскація – це додаткове покарання в разі засудження особи за той чи інший злочин. В нашому випадку майно боржника буде не конфісковано, а виставлено на примусовий продаж.

Послуги, наприклад, централізоване опалення, були отримані та спожиті. Їх треба оплачувати. Борги ростуть і не оплачуються. Рано чи пізно ці ситуації переходять у примусову площину: позов до суду від імені комунальних організацій, задоволення цього позову і примусове стягнення.

– І якщо було прийнято рішення про примусове стягнення, то виконавець спочатку описує рухоме майно? Чи має він право зазіхнути на нерухомість?

– Зараз вступила в силу нова редакція закону про виконавче провадження. У старій редакції, якщо борг не перевищував 3 мінімальні заробітні плати, звернення стягувалося тільки на заробітну плату, пенсію, стипендію. У новій редакції цей поріг підняли до 5 мінімальних заробітних плат, але тепер виконавець може переходити до іншого виду майна.

Існує черговість: спочатку кошти, а потім вже рухоме майно. Якщо немає нічого, то стягнення звертають на квартиру (будинок). Але досвід примусового продажу квартири боржників (були прописані мати і дорослий син) з аукціону на користь комунальних підприємств показав, що ця процедура не швидка та має дуже багато нюансів.

По-перше, відповідальність несе не лише той, на чиє ім’я укладений договір. Солідарно відповідають усі члени родини, які зареєстровані та проживають у квартирі. По-друге, виконавець може виставити нерухомість на торги, але, якщо в квартирі зареєстрована неповнолітня дитина, це можливо тільки з дозволу суду або органів опіки та піклування. Процедура наступна: відповідний постачальник комунальних послуг звертається до суду, якщо там виносять позитивне рішення, він йде до виконавчої служби, і тільки потім починається виявлення цього майна.

– Проте сьогодні функції державної виконавчої служби отримали і приватні виконавці, це колишні колекторські компанії. Як вони поводитимуться?

– Так, і є вже багато фактів того, що комунальні служби звертаються саме до приватних колекторських фірм і приватних виконавців. Це створює додаткові проблеми для боржників. Приватники працюють за відсоток від повернення боргу, тому вони більше зацікавлені в отриманні результату. Можна погодитися з тим, що комунальна система у нас організована погано, що тарифи несправедливі. Але за своїм боргом потрібно стежити, і, якщо він не дай бог підбирається до небезпечної межі, краще знайти способи реструктуризації та поступової виплати боргу. В даному випадку держава стоїть не на захисті інтересів громадян, а на захисті інтересів теплокомуненерго, яке споживає дорогі енергоносії та не має можливості покрити борги споживачів за рахунок бюджету, як це було раніше. Сьогодні інші реалі. Платити потрібно.

Вікторія СИМОНОВА

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *