Цифри про цифри

Всупереч заявам скептиків про те, що нам ні на що не вистачає грошей, населення в Україні на продукти харчування витрачає тільки 40 % власних доходів. На непродовольчі товари йде 60 %. Отже, гроші є? А якщо є, то цікаво дізнатися, на що вони витрачаються, які в нас пріоритети. Про це розповів директор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

До кризи 2008-го року, виявляється, 18 % доходів українців витрачалося на купівлю авто. Ще 11 % на бензин, приблизно 5 % на дизпаливо, зовсім небагато відкладали на ліки — 5 %. Через десять років після цього умовного достатку пріоритети змінилися. На автомобілі сьогодні йде тільки 8 % доходів українців, зате хітом продажів стали ліки, на них люди витрачають 9 % від доходів. Ви напевно здивуєтеся, але 3,5 % своїх доходів люди витрачають на косметику, а витрати на одяг збільшилися у 2,5 рази. Логіка в цих цифрах дуже проста. Не стали ми більше купувати косметики та одягу, це косметика та одяг подорожчали в рази, адже здебільшого вони імпортні, а ціни на них прив’язані до долара чи євро.

Що стосується продуктів харчування, то пересічний українець, за підрахунками держстатистики, витрачає на них 3086 гривень на місяць. Це, звісно, середня температура в госпіталі, оскільки далеко не всі пенсії досягають такої величезної суми. Пенсіонери харчуються, чим Бог послав, а тим, хто має дохід вище середнього, доводиться витрачатися на продукти дуже істотно. На м’ясо та рибу йде майже 500 гривень на місяць, на молочку — 300 гривень, на овочі — 174 гривні, по 152 гривні на хліб і кондитерські вироби. На фрукти, яйця та цукор залишається менше 100 гривень. І це не тому, що ми так багато їмо, як здається міністру соцполітики Реві, це тому, що продукти стали дорожчими, як мінімум на рівень річної інфляції, а це 9 %.

Смішно сказати, але в аграрній Україні ціни на продукти наздогнали, а в окремих позиціях навіть перегнали європейські. У цього теж є цілком логічне пояснення, яке наводить той самий Дорошенко: «В Україні значно більше оподаткування на продукти харчування, ніж у Європі. Наприклад, у Польщі податок становить 5 %, в Україні — 20 %. Крім того, субсидії, які виділяють українським аграріям, не доходять до фермерів. Вони потрапляють у кишені окремих агрохолдингів», — пояснює експерт ринку. І він має рацію. У проекті держбюджету на 2019-й рік передбачено майже 6 мільярдів дотацій АПК, але левову частку цих грошей отримають не фермери, а мільярдери Юрій Косюк і Олег Бахматюк.

Водночас уряд знову терміново подбав про людей. Там уже трошки забули про те, що це саме Кабмін підняв на 23,5 % газові ціни, але дуже обурилися тим, що місцеві підприємства теплокомуненерго в розрахунку нових тарифів на тепло називають цифри зростання в 30,40, а то і 50 %. «Коли я чую, що тарифи на тепло і воду можуть зрости на 70 %, у мене питання: з якого дива це повинно статися?”, — дивується голова Кабміну Гройсман. Наш вельмишановний прем’єр-міністр напевно не знає про те, що монополіст «Нафтогаз України» за рішенням НКРЕ, а потім і через суд отримав ексклюзивне право відключати комунальні котельні від газу за найменші борги навіть у зимовий період. У тарифи закладається все, що тільки можна: втрати тепла, діряві труби, дароване нам зростання мінімальної зарплати, відсутність держполітики утеплення будинків і впровадження енергоефективних технологій.

Ваш Мартин КАПУСТА

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *