У Новомосковську вшанували пам’ять жертв масових репресій

Сьогодні, 17.05.2019 р., на Воронівському цвинтарі у м. Новомосковську вшанували пам’ять жертв масових репресій за часів радянської влади. Відповідно Указу Президента України від 25 березня 2017 року у ці дні вся Україна згадує про криваві жнива Великого терору, повідомляє “Полезная газета“.

«Великий терор» – масштабна кампанія масових репресій, що була розгорнута в СРСР у 30-х роках ХХ сторіччя, з ініціативи вищого партійного керівництва й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

До репресивних акцій можна віднести геноцид українців, чистки в рядах правлячої ВКП (б) та НКВС, розкуркулення, депортації цілих етнічних груп, гоніння проти «соціально чужих елементів» і «саботажників», масові ув’язнення і розстріли «ворогів народу». З точки зору міжнародного права, такі злочини нічим не відрізняються від злочинів Нацистської Німеччини і класифікуються міжнародним законодавством як злочини проти людяності. .

Починаючи з 1929 р. масові репресії трьома хвилями прокотилися по Україні.
Перша хвиля – 1929–1931 рр.: примусова колективізація і розкуркулення, процес „Спілки Визволення України ”, ліквідація Української автокефальної православної церкви.
Друга хвиля – 1932–1934 рр.: штучний голод, постишевський терор (проти інтелігенції та партпрацівників).
Третя – 1936–1938 рр.: так званий „великий терор” який охопив усі верстви населення. За безпідставними доносами після, наспіх зліплених слідчих справ до значних тюремних строків, на заслання, та до вищої міри покарання засуджено: вчителів, студентів, письменників, митців, вчених, журналістів, директорів та головних інженерів підприємств, представників духовенства, робітників та селян.
Репресії призвели до страшних наслідків та колосальних людських жертв. Один лише голодомор 1932-1933 років забрав близько 9 млн. життів. Скільки ж українців було розстріляно, закатовано в застінках НКВС та померло в сталінських таборах – невідомо досі.
Одним з таких жетрв є наш земляк, видний українець, борець за свободу нашої держави Микола Олександрович Сарма-Соколовський. Його тернистий життєвий шлях пролягав крізь гоніння та холодні стіни радянських в’язниць.
На початку 1930-х він був засуджений до 5 років таборів за причетність до Спілки Української молоді. Йому вдалось здійснити втечу з-під варти…
В часи війни діяв у Полтавському оунівському підпіллі.
Наприкінці 1944 року знову заарештований КГБ і знову втеча при етапуванні… Продовжував боротьбу у підпіллі ОУН
У травні 1948 року потрапив у засідку кегебістів, трибуналом засуджений до страти, 15 діб очікував розстрілу у камері смертників. Вирок було змінено на 25 років таборів
Він був звільнений лише у 1961 році. Проживав у Новомосковську. Священик, поет бандурист, патріот.

Легко любити свою Батьківщину в умовах миру та злагоди. Але справжній патріотизм проявляється в умовах війни в умовах окупації та тотальних репресій. І були патріоти, які навіть у застінках сталінських тюрем і таборів, йдучи на розстріл і в останні хвилини свого життя, вірили у світле майбутнє своєї України.

Ми згадуємо про них сьогодні.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *