Уроки французької революції

Ми – українці, звісно, люди самодостатні. Нам особливої справи до подій за кордонами улюбленої батьківщини – немає. Ну, хіба що цікавить, коли черговий кредит нам з Європи виділять, і наскільки подорожчає житло в Польщі, щоб їздити туди на заробітки економно, але з комфортом. Але іноді корисно, все-таки, хоч щось знати про далеке зарубіжне життя, щоб було з ким, і з чим порівнювати себе.

Чотири тижні поспіль у Франції йде щось віддалено схоже на наш Майдан п’ятирічної давності. Картинка у телевізорі майже однакова: люди на вулицях кричать, носять прапори і гасла, десь щось горить… Візуальних відмінностей лише дві. По-перше, тамтешні революціонери всі поголовно в жовтих жилетах. Пояснюється це просто – французькі правила дорожнього руху зобов’язують всіх водіїв мати такий жилет і надягати його, якщо доводиться міняти колесо на узбіччі дороги. По-друге, на відміну від нашого старорежимного «Беркута», французька поліція діє жорстко і безжально. У таких не забалуєш. І, напевно, варто виділити ще і третю відмінність. Французи протестують виключно по суботах. У неділю відпочивають, а з понеділка працюють на своїх робочих місцях. Все за розкладом.

Дивно, але у нас в Україні всі політики і коментатори якось дуже скупо і підкреслено однобоко розповідають про французькі події. То обізвуть мирних французів «екстремістами-ліваками» і, одночасно, «правими нацистами». То роздивляться на вулицях Парижа і в провінційних містечках «руку Москви». Хоча, власне кажучи, чому тут дивуватися? Революційний протест парижан змусив тамтешнього президента Макрона не просто помітити його, але й піти на поступки. Оскільки Макрон занадто довго страждав сліпотою і глухотою, вимоги протестувальників за минулий місяць істотно змінилися. Починали вони з малого – вимагали скасувати заплановане з 1-го січня невелике (на 5-8 євроцентів) зростання акцизу на паливо, але коли всі вимоги склалися остаточно, вийшла програма з 25 пунктів. Керівництво Франції змушене вже обіцяти своєму народові не тільки скасування зростання акцизу, а й зростання пенсій і зарплат, широкий діалог про зміну на користь людей системи оподаткування. Фактично ми стали свідками початку першого етапу системної соціальної революції у Франції. Навіщо про це розповідати українському народу? Адже український народ може здуру і свої соціальні вимоги сформулювати. І що тоді буде?

Ваш Мартин КАПУСТА

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *