Супер-мама супер-доньок

Олена Волощенко — вчителька біології та хімії Василівської школи — своє життя пов’язує тільки з біологією, школою й дочками-вундеркіндами, одна з яких працювала на американський космос у НАСА*. Родом зі степової зони Запорізької області. Із золотою медаллю закінчила школу і з першої спроби здійснила свою заповітну мрію — вступила і з червоним дипломом закінчила біофак Дніпропетровського університету. Там же зустріла свою любов, також біолога, вийшла заміж і, будучи студенткою, народила першу доньку Сашу.

«У Василівку остаточно переїхали понад 30 років тому, хоча село це знали й раніше — частенько проходили практику на університетській біостанції. З того часу з чоловіком закохалися в Присамар’я, переїхали сюди жити і працювати», — згадує Олена Борисівна.

– Як не хочете розповідати про себе, тоді давайте про ваших феноменальних доньок…

— Маленька Сашка стала живим і наочним посібником із виховання в неї та її молодшої сестрички Оксани любові до природничих наук. Здебільшого, звісно, до ботаніки, зоології, біології… Бувало, ведеш її в ясла або дитсадок і, проходячи повз дерева, вголос вимовляєш їх назви, зокрема, на латині. Дорогою додому ці назви в неї від зубів відлітали. Ефект запам’ятовування був феноменальний — ні разу не помилилася. Словом, перед першим класом школи Сашка могла візуально визначити і знала звичайні й на латині назви мінімум 50 рослин. Подібні іспити їй часто влаштовували старшокласники перед уроками ботаніки або заради розваги. Подорослішавши, уже сама серйозно захопилася зоологією, ботанікою, пошуком і збором зразків корисних копалин. Обожнювала тварин, догляд за домашніми кролями — улюблене Сашкове заняття понині. Паралельно навчалася в Малій академії наук. Після закінчення школи із золотою медаллю отримала університетський диплом за спеціальністю «біохімік». На жаль, як і багато талановитих людей, реалізувати себе в Україні не змогла. Зараз вона з чоловіком і донькою в Канаді, де досконально вивчає англійську мову і сподівається влаштуватися працювати за фахом.

– Звідки в дівчат такі здібності?

— У нашій родині існував культ освіти, читання й науки, тим більше, що з чоловіком зібрали велику бібліотеку наукової літератури. Водночас дівчаток ми ніколи не змушували займатися з-під палиці. Змалечку вони перечитали всі казки в будинку й  у сільській бібліотеці, потім перейшли на книжки про тварин. Коли Саша пішла до школи, молодша Оксанка, ніби граючись, щодня звіряла по щоденнику в сестри домашні завдання. Так навчилася письма, читання і в п’ять років пішла до школи.

– Оксана працювала в наукових центрах світового значення, зокрема в НАСА. Бували в неї в гостях?

— За чотири роки роботи Оксани в НАСА пощастило разок побувати в неї в Каліфорнії, у знаменитій Силіконовій долині. Дізнавшись, що я теж біолог, центр організував для мене шикарні екскурсії астробіологічною лабораторією, самим центром, майданчиками, де випробовують космічні човни. Навіть влаштували зі мною прес-конференцію для співробітників лабораторії… Побувала в Лейпцигу у відділі екологічної біотехнології Центру екологічних досліджень ім. Гельмгольца, де Оксана працювала в програмі Євросоюзу.

P.S. Більш детально про цю дивовижну родину і феноменальні здібності Оксани ми сподіваємося розповісти в одному з травневих номерів газети.

Євген ЄВТУШЕНКО

*НАСА (NASA) — Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *