• на благо людям

«Створюючи об’єднану громаду, вчіться господарювати в інтересах людей. Вся відповідальність тепер лягає на вас»

Виступ народного депутата України Вадима Нестеренка на сесії Новомосковської районної ради:

– Шановні депутати і представники громадськості району, ви самі знаєте, наскільки складні сьогодні часи з точки зору економіки та соціальної політики. Тривають бойові дії на Сході країни. Багато ЗМІ роздмухують істерику та паніку, в людей зростає невпевненість, нервозність, схильність до криків і скандалів. Ці настрої можна бачити на прикладі утворення ОТГ, коли раніше дружні громади скандалять і сваряться.

Але нам усім – кожному на своїй ділянці роботи – потрібно робити все від нього залежне, щоб оновлювати й відроджувати країну. Відновлювати соціальну інфраструктуру села, робити наші населені пункти більш комфортними для життя.

За останні два роки ми працюємо разом із вами, в першу чергу, завдяки тому, що Рада вже нашої каденції прийняла закони щодо децентралізації: істотно зросли надходження до місцевих бюджетів, у тому числі районний та сільські. Так, видаткова частина теж зросла за рахунок підвищення мінімальної зарплати бюджетникам, за рахунок зростання цін і тарифів, проте, в нас з’явилася можливість першочергово відновлювати інфраструктуру сіл і району в цілому.

Саме в Новомосковському районі найвдаліша ситуація з надходженням коштів до бюджетів, тому сьогодні в районі практично немає жодного населеного пункту, в якому не ремонтувався б або не будувався той чи інший потрібний і важливий для людей об’єкт.

Безпосередньо сьогодні йдуть роботи в Миколаївській та Черкаській школах, у Гвардійському почалися роботи в актовому та спортивному залах, роботи в НВК в Знаменівці та в амбулаторії в Миколаївці, в Перещепинському Будинку культури та в дитячому саду в Голубівці. До речі, на цей дитсадок сьогодні виділили додаткові кошти, щоб завершити його будівництво. Це я перерахував тільки найбільші об’єкти, які зараз будуються чи капітально ремонтуються.

Чи достатньо цього? Безумовно, ні. У нас в районі є ще чимало проблем та об’єктів, якими потрібно займатися. Ви самі знаєте, що вже багато років критична ситуація з райводоканалом, мережі якого майже повністю зношені, і вам на кожній сесії доводиться виділяти кошти, щоб проводити хоч якісь дрібні ремонти, щоб забезпечити поточні платежі за електроенергію та покупну воду.

Моє основне завдання як народного депутата (і я постійно цим займаюся) – допомагати вам залучати додаткові кошти з різних джерел фінансування. В нас багаторівнева бюджетна система – від державного та обласного бюджету до районного та сільських. Необхідно домагатися субвенцій, концентрувати фінансові ресурси на найбільш проблемних об’єктах. Буквально сьогодні в Кабміні розглядається моє депутатське звернення про виділення району субвенції в 10 мільйонів гривень, які ми розподілимо між найважливішими об’єктами.

Окремо винесу вкрай важливе для району питання ремонту доріг. Ви самі прекрасно знаєте, в якому стані знаходиться дорожня мережа, особливо ті дороги, які пов’язують населені пункти. Проблема в тому, що ці дороги – не наша комунальна власність, вони належать Держслужбі автодоріг. Всі наші спроби домогтися фінансування та внесення доріг району в титульні списки ремонтів поки не увінчалися особливим успіхом, хоча цю роботу я веду постійно.

Цього тижня відбудеться сесія обласної ради, там у проектах рішень є 20 мільйонів гривень на дороги нашого району. Я дуже сподіваюся, що рішення буде прийнято. А наступного тижня я зустрічатимуся з головою служби автомобільних доріг, буду вирішувати питання цільового фінансування ремонту тих доріг, які нас особливо турбують – це дорога вздовж каналу, дорога з Керносівки до Новостепанівки, дорога від Губинихи в бік Магдалинівки та інші, які сьогодні повністю розбиті й вкрай потребують ремонту. Ви ж розумієте, що медична та освітня реформи, що нині готуються, в першу чергу теж пов’язані з дорогами. Щоб перевозити дітей або хворих до базових установ освіти чи медицини, перш за все, потрібні якісні дороги.

Ще одне питання, на якому я хочу зупинитися, – це болюче для багатьох питання про формування об’єднаних територіальних громад.

В мене є своя обґрунтована й аргументована думку про те, якою має бути громада, щоб вона в перспективі дала максимальну користь людям. Я висунув свою концепцію та провів безліч зустрічей із людьми, однак почув і побачив, що в деяких населених пунктах вона не підтримується. Мої обґрунтовані цифрами й фактами аргументи про те, що в маленьких громад у майбутньому будуть дуже великі проблеми з формуванням фінансового ресурсу, – люди чують, але поки що не сприймають. Ну, що ж… Це законне право кожної громади – самостійно вирішувати, яка саме форма об’єднання їм більше подобається.

Тому з цього дня я повністю перестаю займатися питанням об’єднаних територіальних громад. Кожний вирішуйте самі, як вважаєте за необхідне, об’єднуйтесь хто з ким хоче. І ті, хто там, у засобах інформації, розказує, що хтось когось кудись тягне, заспокойтеся, ніхто нікого не тягне, вирішуйте питання, як вважаєте за потрібне.

Але при цьому всі повинні розуміти, що сьогодні у процесі формування ОТГ на перший план виходить робота щодо децентралізації загального районного майна та інфраструктури, розподіл всього цього добра між громадами, що об’єднуються. Що я маю на увазі? Майбутні громади повинні ставитися до загального майна, яке розташоване на їхній території, як до майна своїх громад, як до своєї власності, за яку вони несуть відповідальність. Потрібно змінювати психологію людей, які за звичкою думають, що їхня сільська школа – зовсім не їхня, а якась районна. Ні – це ваша школа, ви її будете утримувати, і ви будете вирішувати – потягнете таке навантаження або закриєте школу. І мережі водопроводу у вашій об’єднаній громаді – тепер це ваш водопровід, а не якийсь районний. Це ваше майно, воно повинно перейти на баланс ОТГ і ви зобов’язані до нього ставитися, як до свого, обслуговувати його, ремонтувати.

Це тепло-, газо-, водомережі, це навчальні заклади, це все те, на що громади повинні звертати увагу. Щоб не було, наприклад, як у тій же Знаменівці. Завершується будівництво НВК, необхідно виділити тепер кошти з місцевих бюджетів на придбання меблів, обладнання для дитячого садка… Що відповіли на звернення районної ради місцеві депутати і голова? Відповіли придбанням собі власного службового автомобілю. Можливо, він і необхідний, безумовно, та треба розставляти правильно пріоритети.

І перш ніж ставити питання районній владі, яка, як я почув, сьогодні має проблеми з недофінансуванням 40% зарплати бюджетникам, у першу чергу шукайте фінансові резерви й можливості в бюджетах громади. Вчіться господарювати, не сподівайтеся на те, що держава всім допоможе. Фінансові можливості району на підтримку тих чи інших сіл зменшуються, оскільки зростає видаткова частина по захищених статтях – зарплата бюджетників, обов’язкові комунальні платежі тощо. В цих об’єктивних умовах кожній громаді насамперед доведеться розраховувати на себе та власні сили, доходи.

Об’єднана громада – це не тільки право на самостійність, це ще й найбільша відповідальність жителів громади та її лідерів за забезпечення життєдіяльності населених пунктів. Вчіться господарювати, приймати рішення і безпосередньо за них відповідати».

Записав Віталій ШИЛОВ

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *