«Спекотний» рекорд-2010 цьогоріч перекрито не буде

Нинішній травень був досить прохолодним, але літо-2017 почалося ще 29 квітня. Саме в цей день середньодобова температура перевищила 15°C. Потім, щоправда, похолодало, втім, для майбутнього врожаю це навіть дуже непогано. Але яким же все-таки буде літо?

Нинішнє літо не стане найспекотнішим

Абсолютна більшість офіційних синоптиків дуже не люблять давати довгострокові прогнози. Найбільш точний прогноз експерти дають лише на три найближчих дня. Але ж є ще й досвід та інтуїція.

Нагадаємо, що ще на початку року глава Гідрометцентру України Микола Кульбіда запевняв, що влітку варто очікувати аномальної спеки та прохолодних днів зі зливами. В цілому ж синоптики зазначали, що початок червня порадує помірно теплою температурою. З двадцятих чисел червня розпочнеться потепління. Опадів у цей період не передбачається в центральних районах країни. Тобто, якраз у нашому регіоні. Зате в період збирання зернових дощі будуть небажаними, хоча і пройдуть, імовірно, по всій території. Погода підтвердить приказку про те, що дощ йде на поля не коли просять, а коли косять.

Ну а під кінець травня фахівці стверджували, що нинішнє літо у Дніпропетровській області не стане найспекотнішим. Найтепліше в межах Дніпропетровщини буде на Криворіжжі. Такі вже особливості місцевого клімату.

– Найспекотнішим за останній час було літо-2010, а в 2012 році мало місце найбільш тривале літо, яке тривало аж 169 діб. Що стосується нинішнього року, то навряд чи на нас чекає дуже спекотне літо. За попередніми прогнозами червень буде прохолодним і дощовим, – зазначив начальник Дніпропетровського регіонального центру гідрометеорології Василь Гринчак. – У Кривому Розі температура повітря в середньому трохи вища, ніж у середньому по області, – Тривалість зими на кілька днів більша, ніж у цілому по Дніпропетровщині, а літо, навпаки, у Кривбасі трохи коротше.

Але спеки нам все-таки не минути.

– Червень, звичайно, буде теплішим за травень, – вважає начальник відділу агрометеорології та агрометпрогнозів Дніпропетровського РЦГ Любов Трофимова, – Перша половина літа буде прохолодною, друга – більш спекотною. Але з досвіду можу сказати, що буде, принаймні, не менше 10 дуже спекотних і посушливих днів. Таке буває практично щороку. Подібна спекотна декада, швидше за все, буде і в 2017-му.

Травень холодний – рік хлібородний

– Взагалі-то це добре, коли у травні погода прохолодна, – розповідає Любов Трофимова, – Гірше, коли останній місяць весни сухий і спекотний. Не дарма ж у народі кажуть: «Травень холодний – рік хлібородний». Таке вже бувало в 2011 і в 2012 роках, коли стійко спекотна температура встановилася вже в кінці квітня. І тоді це негативно позначилося на врожаї ярих культур – пшениці, ячменю, гороху. Опадів навесні випало достатньо, тому ситуація по врожайності дуже хороша.

Нагадаємо, що у квітні стихія розперезалася. Дніпропетровщину буквально заливало дощами й засипало снігами. Протягом декількох днів у Дніпропетровській області було знеструмлено близько 50 населених пунктів.

– Березень видався сухим – у Дніпрі та в Кривому Розі випало лише 7 міліметрів опадів, що становить відповідно 23% і 20% місячної норми, – продовжує розповідь Любов Трофимова, – Початок квітня теж не запам’ятався дощами. Але з 16 по 24 квітня «плани по опадам» були виконані й перевиконані. Лише за один день випало 30 (!) міліметрів. В результаті місячна норма у Кривому Розі склала 144%, а у Дніпрі та взагалі по Україні – 268%. Кліматичні катаклізми найболючіше позначаться на врожаї фруктових культур. На 90% постраждають абрикоси. На 60-70% – черешні та вишні.

Синоптики зазначають, що з 27 квітня по 9 травня температура в цілому по Дніпропетровщині була підвищеною, а після стала нижче норми. У ніч на 11 травня в багатьох місцях були заморозки, але для середини травня це звичайне явище.

Що кажуть у народі?

Ті, хто довіряють народними прикметам, знають, що погоду на літо можна визначити задовго до його настання. Часто її визначають за головними церковними святами – Хрещенням, Благовіщенням і Великоднем.

У ніч перед Водохрещем можна було дізнатися про дощі. Для цього необхідно подивитися, в якій фазі перебуває місяць. Цього року Хрещення випало на спадаючий місяць. Це означає, що особливо сильних дощів цього літа не буде.

Що стосується Благовіщення, то ранок у цей день виявилося сонячним, але ближче до вечора пішов дощик. Це говорить про те, що все літо буде стояти тепла сонячна погода, а дощі почнуться лише в серпні.

На Великдень була переважно ясна погода. Це також віщує сонячне й тепле літо.

Чи буде перекрито історичний максимум?

Як ми вже повідомляли, практично щороку в середині літа випадає зовсім пекельна декада, коли від спеки немає жодного порятунку. Рекордним у цьому сенсі залишається 2010 рік, коли в липні – в перші дні серпня фіксувалася найвища температура. Наприклад, 8 серпня в Дніпропетровську повітря погрівся до 40,9°C. Це один із найбільш спекотних днів за всю історію спостережень. Ну, а історичний максимум становить 41,2°C. Найбільш гарячий день в історії Дніпропетровщини припав на 15 липня 1895 року.

А найбільш холодний літній день відзначено у Дніпропетровську 16 липня 1901 року. Тоді повітря прогрілося лише на 4,2°C.

Поки ж рейтинг найбільш спекотних липнів (або років) останнього півтора десятка років (природно, без 2017-го) з обліку середньомісячних температур виглядає наступним чином:

 • 2012 – 25,3°C
 • 2010 – 24,7°C
 • 2011- 23,9°C
 • 2007 – 23,9°C
 • 2016 -23,2°C
 • 2014 – 22,9°C
 • 2015 – 22,8°C
 • 2009 – 22,3°C
 • 2013 – 22,0°C
 • 2008 – 21,9°C
 • 2005 – 21,3°C
 • 2006 – 20,8°C
 • 2004 – 20,4°C
 • 2003 – 20,6°C

Нагадаємо, що в минулому році 16, 17 та 18 липня виявилися найтеплішими (для цих чисел) за всю історію кліматичних спостережень на Дніпропетровщині: 16-го зафіксовано +37,7°C (історичний максимум цього дня – 37,2°C в 1951 році), 17-го – 38,3°C (в 1951-му – 37,7°C), 18-го – 37,8°C (в 1984 – 36,5°C).

Втім, абсолютний річний рекорд все ще залишається нескореним. Фахівці не чекають рекордів і в 2017 році.

Та поживемо-побачимо.

Олександр РАЗУМНИЙ

До речі

Кілька років тому відомий народний синоптик, на жаль, нині покійний Валерій Некрасов склав довгостроковий кліматичний прогноз, згідно з яким до 2100 року температура стане на два градуси вище за сьогоднішню:

«До цього року кліматична зона Дніпропетровська «поїде» до Києва. І в Києві будуть рости й давати хороші врожаї черешня, абрикоси, персики. У Дніпропетровську, в свою чергу, буде Херсон: відійдемо від зерна вирощуватимемо кавуни – адже у Дніпропетровській області степова зона. Буде мало дощів, спекотно, і волога швидко випаровуватиметься. Дніпро стане весь зелений і перетвориться на зону боліт.

Народні прикмети

За поведінкою рослин і тварин, за різними природними явищами наші предки часом точніше за всякі прилади передбачали погоду на найближчий час. Ось лише деякі прикмети:

 • Хмари пливуть високо – на гарну погоду.
 • Вечірній ліс тепліше за поле – до теплої, ясної погоди.
 • Увечері сильно стрекочуть коники – на гарну погоду.
 • Якщо туман з вечора опускається вниз і лягає на землю, то завтра не буде дощу. Якщо туман піднімається вгору від землі або води – буде дуже жарко.
 • Прихід грози можна визначити навіть за кілька днів по небу, де починають високо з’являтися тонкі прозорі смужки перистих хмар – вірна ознака гучних гроз.
 • Якщо півень заспівав влітку раніше 9 години вечора – до дощу.
 • Якщо влітку вночі не було роси, вдень буде дощ.
 • До ночі холодно, північний вітер, нема роси – до негоди.
 • Веселка вранці та риба не клює – до поганої погоди.
 • Висока веселка сигналізує про те, що погода буде ясною, а низька – що дощовою.
 • Якщо дворовий пес весь день сонний – до негоди.
 • Якщо собака катається, валяється на землі – до дощу.
 • Перед сильним дощем кроти вибираються з нір.
 • Поява на поверхні землі дощових черв’яків – до дощу.

Звичайно, переважна більшість народних приклад стосуються сільської місцевості, але городяни теж можуть поповнити джерело народної мудрості власними спостереженнями.

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *