• український модерн в архітектурі

Скромна чарівність української архітектури

До дня архітектури України (1 липня) розглянемо основні шедеври яскравого та самодостатнього українського архітектурного модерну, що й досі прикрашають вулиці наших міст.

Український модерн – унікальний стиль, що на початку буремного 20 сторіччя став символом нового часу, відкинувши в минуле барочну вигадливість та елітарність, і водночас відобразив у своїх орнаментах і формах давніші від усілякого бароко народні українські мотиви…

В Радянському Союзі УАМ таврувався, як націоналістичний і занепадницький стиль. Будівлі перебудовували і знищувалися, і все ж на теренах нашої країни збереглося ще немало його представників. Дуже цікаво, навіть символічно, що модерн став дійсно «українським» ще до того, як такою, об’єднавшись, стала власне українська держава. Адже на піку популярності цього стилю Україна була розділена між Російською і Австро-Угорською імперіями! Отак понад сто років тому мистецтво змогло, віщуючи, об’єднати землі етнографічної території українського народу: від Чернівців до Чернігова, від Кубані до Києва, Херсона і Одеси до Луцька, від Харкова і Дніпра до Львова…

Першим будинком у новому стилі став будинок Полтавського земства – роботи геніального архітектора Василя Кричевського. На початку 20 ст. полтавці задумали справити ювілей «Енеїди» уроженця Полтави, що прославив її – Котляревського . Цей будинок, 1904 року побудови – нині Краєзнавчий музей Полтави, досі є своєрідною іконою стилю – настільки він досконалий як з фасаду, так і в середині.

Саме в середовищі харків’ян зародилась ідея створення нового стилю в архітектурі. В Харкові ж і збереглося найбільше пам’яток в цьому стилі – цілих 25 споруд.

Сецесійно-романсько-візантійська архітектура розроблялася лише в західному регіоні, в ній сплавилось воєдино кілька тенденцій. Тож інколи ще стиль УАМ на Західній Україні називають «гуцульська сецесія».

Львів. Акціонерне товариство «Дністер» (вул.Руська). архітектор Іван Левинський Л. Левинський, Т. Обмінського, О.Лушпинський. 1904-1906 рр.

Колишня клініка Солецького. 1908 р. Архітектор Олександр Лушпинський.

Народностильова течія була позначена декоративно-романтичними тенденціями.

Дніпро. Готель Україна, відомий під назвою будинок інженера Хреннікова. Архітектор Павло Фетісов, за кресленням замовника, Володимира Хреннікова.

Зведенню цього будинку сприяв Дмитро Іванович Яворницький – визначний історик козацтва. Як? Саме Яворницький своєю «Історією українського козацтва» надихнув Хрєннікова увічнити козацьку естетику у вигляді будинку – найкращої споруди міста Катеринослава.

Київ половинився – одна частина тяжіла до модерну з виразними бароковими мотивами, інша – до модерну раціоналістичного. Будинки в стилі УАМ будувались з ухилом у конструктивізм, акцентом на багатство вікон і чистоту ліній.

Прибутковий будинок Юркевича, архітектор М. Шехонін, 1909–1914 роки, вул. Паньківська, 8.

А вершиною стриманості в УАМ можна вважати Київський залізничний вокзал. 1928-1932 рр., архітектор Олександр Матвійович Вербицький.

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *