Селяни отримають справедливі закупівельні ціни на молоко

Зміни в законодавстві та монополія молокозаводів призвели до того, що молоко з сільських подвір’їв сьогодні закуповується за копійки. З формальної точки зору це пояснюється невідповідністю нашого молока щойно введеним в Україні євростандартам, а за фактом, низькі ціни диктують і встановлюють скупники-посередники.

Чи можна переломити таку ситуацію? Народний депутат Вадим Нестеренко упевнений – можна, навіть потрібно. І робити це необхідно прямо зараз.

Щоб домашні корови приносили в сім’ю прибуток, є тільки один шлях – створення високотехнологічних сімейних ферм. Самостійно таку ферму селяни не створять, у них немає грошей і досвіду. Обидві проблеми можна вирішити.

Гроші готова виділити українська діаспора Канади, яка створила у себе гігантські сільськогосподарські кооперативи. На рівні уряду Канади ухвалено рішення віддавати на створення сільгоспкооперації в українських селах 1% ВВП, а на рівні правління кооперативів – вони готові віддавати на цю справу 1% прибутку. Йдеться про мільйони доларів. Але канадці не дадуть ці кошти уряду або сільраді, тільки конкретним селянським господарствам.

Отже, кошти для молочного кооперативу є, але з чого почати шлях до цих грошей? У представників молочної канадської програми є свої представництва в Україні. Вони безпосередньо працюють з кожною ініціативною групою селян, проводять людей усім ланцюжком: навчання, поїздка на демо-ферму, прорахунок економіки кожного молочного кооперативу, загальні збори щодо створення самого кооперативу та його реєстрації. Після відкриття рахунку в банку на нього надходять в дар канадські гроші для закупівлі приміщення, лабораторного та холодильного обладнання, всього необхідного для функціонування кооперативу.

Таких селянських молочних ферм у канадському проекті дуже багато на Полтавщині, вони наочно показують, що маючи в господарстві 5-10 корів можна забезпечити дуже непоганий і стабільний прибуток. На Дніпропетровщині таких молочних кооперативів одиниці – зразково-показовий у Покровці, і ще один – в Новомосковському районі. Останній, був час, припинив свою роботу і відродився нещодавно, але вже на базі сімейних ферм.

Справа в тому, що канадці не розуміють наших бюрократичних перепон і не вміють з ними боротися. Їм, наприклад, не зрозуміти, чому в одній із областей голова ветеринарної медицини боровся з майже ідеальними за санітарними нормами сімейними фермами. А боровся він тому, що 1,5 тисячі заготівельників молока носили данину і йому ці кооперативи заважали працювати.

Отримавши такі уроки від української дійсності, сьогодні канадці приходять тільки в ті області та райони, де вони бачать серйозного гаранта реалізації своєї програми. У наших районах таким гарантом вже став народний депутат Вадим Нестеренко. До нього звернулася ініціативна група, Вадим Григорович зацікавився проблемою, провів зустріч із представниками канадської діаспори, запропонував свою допомогу та підтримку для розвитку сімейних і кооперативних молочних ферм на території 38-го округу. Сторони вийшли на рівень декларації про наміри, і вже цієї осені перша така ферма може з’явитися в Магдалинівському та Юр’ївському районах, де є ініціативні групи. І це – реальний шлях підвищення прибутковості селянських дворів завдяки підвищенню якості молока і, відповідно, закупівельних цін на нього.

Сергій ВЕРЬОВКІН

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *