Сало з Африки

Взагалі-то сьогодні потрібно вітати зі святом, поминати добрим словом Конституцію України (що, власне кажучи, я вже і зробив). Але набагато більше мені хочеться згадати недобрим словом економічну політику улюбленої держави. І наштовхнула мене на ці недобрі думки офіційна інформація Держкомстату за підсумками 2016 року. Відкрив розділ «Частка продажу споживчих товарів, які вироблені на території України, через торгову мережу підприємств» і в мене навіть голова закрутилася від обурення.

Гаразд, ми давно і впевнено позбулися високотехнологічного виробництва, про нього можна забути. Гаразд, ми давно перетворилися на сировинний придаток Європи. Але щоб громадяни сільськогосподарської України харчувалися імпортною ковбасою та імпортними овочевими салатами – це просто маячня якась. Гаразд, чого це я розголосився, – давайте дивитися цифри.

Дивіться, що відбувається з українськими виробниками. Якщо в 2005 році частка реалізованих у країні споживчих товарів нашого власного виробництва становила 70,5%, то в 2016 році українських товарів залишилося всього половина – 55,8%. Все інше – імпорт.

Якщо йдеться про телевізори чи смартфони, то ці цифри зрозумілі. Але ж мова йде і про продукцію сільського господарства! Наприклад, жири тваринного походження (масло, маргарин, смалець, сало тощо) – у 2005 році 5% цього товару в наших магазинах були імпортними, а в 2016 році – не повірите! – 44%. Частка імпортних молокопродуктів зросла вдвічі – від 5,5 до 11,6%, макаронних виробів теж удвічі – з 11,2% у 2005 році до 22,7% в 2016 році.

Раніше ми їли виключно українську картоплю, тепер – 10,7% імпортної! І навіть 16,7% свіжих овочів у нас теж імпортні! Причому, не тільки банани та апельсини, а й свіжі плоди, ягоди, виноград і горіхи – на 57% імпортні. Овочі та фрукти перероблені – імпорт становить 36,1%; консерви овочеві – 24,5%, консерви фруктово-ягідні: в 2005 році імпорт становив 17,1%; у 2016 р – 39%.

І навіть, прости, Господи, горілка – і та на 23,2% надходить до нас з-за кордону (в 2005 –  було 6%).

Виходить, що ми себе вже й прогодувати не можемо? Так можемо ж! Достатньо, щоб уряд перестав гнобити селян, повернув агровиробникам пільги по ПДВ, допоміг із пільговим кредитуванням фермерам. Не можуть? Не хочуть?

Ваш Мартин КАПУСТА

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *