Післямова до скандалу: селяни відстояли свою землю!

У жителів кількох сіл Магдалинівського району злочинно-корупційними методами відібрали пасовища й сіножаті. Після втручання в ситуацію народного депутата Вадима Нестеренка обласний Держгеокадастр скасував свої рішення про передачу 850 га землі за межами населених пунктів ТОВ «Сільськогосподарське товариство із забезпечення інвалідів «Барви лану».

У минулому номері «ТРК» ми писали про те, як жителі сіл Котівки, Очеретуватого, Олександрівки та інших населених пунктів району звернулися по допомогу до народного депутата Вадима Нестеренка. Він не тільки направив депутатські запити на адресу прем’єр-міністра Гройсмана, генерального прокурора Луценка, але і провів переговори з в. о. глави Держгеокадастра України Олександром Колотілінім. А найголовніше — вжив дієвих заходів, щоби ця напів-кримінальна історія набула гласності: зробив публічну заяву на брифінгу у Верховній Раді, надав цю трибуну представникам сільських громад Магдалинівського району. Буквально на наступний день хитромудрі чиновники обласного Держгеокадастру відступили і скасували свої попередні рішення щодо пасовищ і сінокосів у Магдалинівському районі.

Коментар народного депутата

– Скажу прямо, що в цю швидку реакцію мало хто вірив, усі ми розуміємо силу корупції, селяни прямо говорили, що «мафія все одно переможе». Я в таких випадках розумію, що зламати корупційний ланцюжок можна, але тільки об’єднавши зусилля, треба продемонструвати єдність і перенести процес із підкилимної в публічну площину, — каже народний депутат Вадим Нестеренко.

Проблема, безумовно, у повному обсязі ще не вирішена. Знову громадам, як вони вже це робили, потрібно подавати документи й реєструвати за собою землі за межами населених пунктів під пасовища й сіножаті. Знову є ризик того, що чиновники ці документи без пояснення загорнуть. Будемо боротися, будемо захищати інтереси селян. Поки можу тільки привітати жителів Магдалинівщини з першою перемогою. Нехай вона не велика, не остаточна, але продемонструвала — що об’єднавши сили, можна домогтися й наблизити перемогу велику.

– А чи можна викорінити причини таких корупційних явищ серед чиновництва?

– Досвід усього світу показує, що в повному обсязі корупцію на сучасному етапі розвитку суспільства скосити під корінь не виходить. Але її, як це відбувається в цивілізованих країнах, можна жорстко загнати в кут, скоротити в десятки разів.

Що нам заважає? Я вже говорив, що являюсь категоричним противником прийняття законів зі скорочення процедур, я за такі закони ніколи не голосую, у них завжди й неминуче з’являються «чорні діри», у яких поселяється корупція. Законодавство із земельних питань, питань ОТГ сформульовано так, що існує дуже великий часовий проміжок і реальні труднощі для реалізації права громад на закріплення за собою земель за межами населених пунктів. Закон таке право дає, але не говорить де громадам брати досить великі кошти на інвентаризацію цих земель, їх оцінку. У проміжку між отриманням законного права й реальною можливістю оформлення землі якраз і з’являється в чиновників і недобросовісних комерсантів можливість «хімічити».

До речі, тут варто згадати й абсолютно кримінальний за своєю суттю інститут так званих, скажу на російській — «смотрящих» за ласими органами влади.

«Смотрящий» — це той, хто приймає реальні рішення. Офіційний глава відомства підписує те, що йому усно наказав «смотрящий». А з ким говорити офіційно, до кого висувати вимоги? Один нічого не вирішує, другий вирішує, але не є посадовою особою. Зі «смотрящими» можна спілкуватися тільки «за поняттями», через кримінал. Я так не хочу, я хочу в державній установі говорити з офіційною посадовою особою. Ось чому у своєму депутатському запиті на адресу ГПУ я поставив вимогу виявити «смотрящих» за роботою обласного відділення Держгеокадастра, які надиктували неправові рішення щодо землі в Магдалинівському районі.

– Що сьогодні робити селянам, щоби захистити свої земельні та інші права?

– Одну пораду я даю публічно на сесіях районних рад уже понад рік. Коли до вас звертається Держгеокадастр із проханням погодити свої землевідведення — голосуйте «проти». Це потрібно робити доти, поки земельні ділянки за межами населених пунктів повністю юридично не будуть оформлені за громадами. На мою думку, тільки сама громада може бути справжнім дбайливим господарем своїх земель. Тільки в громади, а не в районних або обласних чиновників, має бути право рішень щодо своєї землі.

І друге. Ніколи не опускайте руки в безсиллі проти корумпованих чиновників. Об’єднуйтеся і звертайтеся до мене, як до народного депутата. На мене завжди можете розраховувати. Нагадаю, що такими спільними зусиллями ми захистили від рейдерів агрогосподарства «Центавр-агро» і «Плантера» в селах Вербуватівка і Варварівка Юр’ївського району. Коли до мене зверталися громади військових містечок Гвардійське й Черкаське для вирішення найскладніших питань оформлення комунальної власності, я вивів глав рад на рівень керівництва Міноборони, ми почали корисний інтенсивний діалог. Щоправда, у цьому випадку пізніше в процес втрутилися питання політики й особистих амбіцій деяких місцевих активістів, процес переговорів призупинився.

Тому я завжди кажу чесно і відкрито всім: якщо ви граєтесь у «політику», то я в таких іграх участі не беру, але якщо ви хочете захищати інтереси селян, я як депутат завжди на вашому боці й завжди всіма силами допоможу. І ситуація в Магдалинівському районі того чітка й конкретна ілюстрація.

Віталій ШИЛОВ

Пряма мова

Перший заступник голови Магдалинівської РДА Юрій Коробов:

– Коли мені надійшли скарги від глав відразу семи сільських рад (Очеретуватого, Казначеївки, Олександрівки, Поливанівки, Почино-Софіївки, Котовки та Заплавки) щодо спроби такого масштабного рейдерського захоплення їхніх земельних угідь, я зрозумів, що становище дуже серйозне.

Тому я вирішив якомога швидше заручитися підтримкою представника найвищого ешелону влади — народного депутата від 38-го виборчого округу Вадима Нестеренка. Я надав йому документи із сотнями підписів пайовиків, які могли б постраждати від такої глобальної афери. Вадим Григорович не тільки відразу особисто включився у вирішення нашої проблеми, а й знайшов ефективний інструмент впливу на корумпованих чиновників, запропонувавши нам, спільно із сільськими головами провести брифінг у Верховній Раді. З виступу моїх соратників представники Геокадастру повинні були зробити висновок, що ми не дамо спуску «земельному агресору» й до кінця відстоюватимемо свої права. Напевно, саме тому результат не забарився — рішення про передачу земельних прав рейдерам було скасовано впродовж доби.

Сільські голови, громада й особисто я дякуємо Вадиму Григоровичу за допомогу у вирішенні питання, яке є надважливим для нашого району.

І хочу сказати, що ми отримали хороший приклад того, як об’єднання зусиль сільських громад і народного депутата Вадима Нестеренка дало швидкий і правильний для нас результат. Я стою на позиції того, що інтереси селян і громад потрібно захищати завжди й до перемоги.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *