• головна площа Новомосковська

Площа Героїв стане родзинкою Новомосковська

На площі Героїв посадять 60 блакитних ялин, 247 дерев, близько 3 тисяч різних кущів, на клумбах буде рости більше 2 тисяч троянд, покладуть 7,5 тисячі квадратних метрів трав’яного покриття, обладнають зони відпочинку, встановлять унікальний фонтан…

Презентація омріяної городянами реконструкції центральної площі славного міста Новомосковська, яку за всіма канонами сучасного містобудування треба було провести до початку самої реконструкції, – відбулася минулого тижня!

Але спочатку, як це часто в нас буває, столицю Самарі тиждень лихоманили пікети й візити до міськради протестучих проти всіх і вся місцевих бандерлогів, явно деструктивно налаштованих і ясно ким підбурюваних елементів, та й активістів у вічних пошуках правди-матки. Зі звичним диванно-героїчним скепсисом розжарювали атмосферу інтернет-сайти і блогери соцмереж. Великою мірою, вся ця метушня навколо порятунку від спилювання півсторічних блакитних ялин не варта і виїденого яйця – цей захід (правду кажучи, не дуже приємний) було затверджено всіма міськими інстанціями та громадськістю ще навесні. Щоправда, про це мало хто знав – міська влада не спромоглися через пресу і телебачення повідомити городян. За що, власне, їм і довелося розплачуватися весь минулий тиждень. Словом, маємо, що маємо…

Але то вже можна віднести до минулого. А 8 вересня до малої (та тісної для подібних заходів) зали міськради, нарешті, запросили ознайомитися з усіма деталями реконструкції площі Героїв місцевих депутатів, членів виконкому, активістів, представників громадських організацій і пресу.

Ані копійки міських грошей

Відкрив презентацію в. о. міського голови, секретар міськради Сергій Горошко, акцентувавши на тому, що проект і сама реконструкція площі фінансується виключно з держбюджету.

– У березні 2017 року виготовлений робочий проект реконструкції площi та одержано позитивний висновок державної експертизи на загальну кошторисну вартість 85 млн грн, – констатував Горошко. – Виходячи з того, рішенням Новомосковської  міськради від 16.03.2017 року права замовника для здійснення реконструкції площі Героїв передано до департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації.

Вищевказаним департаментом ОДА проведено тендерну процедуру та визначено переможця – будівельна компанія  «Стройінвест», з якою укладено договір про закупівлю робіт за бюджетні кошти майже на 80 млн грн. Отримано всю дозвільну документацію про початок виконання будівельних робіт. Фінансування реконструкції площі здійснюється за рахунок коштів Держбюджету, в тому числі в 2017 році фінансується реконструкція першої черги в сумі 35 млн. грн. Я вважаю, що реалізація даного проекту поліпшить умови відпочинку, благоустрою для мешканців Новомосковська. І місто повинно отримати нову, сучасну, збудовану за всіма європейськими стандартами центральну площу, – запевнив Сергій Горошко.

Проект передбачає дві черги робіт. Перша – реконструкція частини площі від Вічного вогню до вулиці Гетьманської. Цю частину повинні завершити до кінця поточного, 2017 року. Друга – більш складна, з фонтаном, повинна бути закінчена до кінця 2018 року. Загальна сума фінансування реконструкції повинна скласти порядком 85 мільйонів гривень. У цьому році на першу частину реконструкції з держбюджету вже виділено 35 млн гривень.

…До підземних комунікацій, а потім…

Представник проектувальника Тетяна Касьян розповіла про роботу над проектом, і весьма детально – з показом слайдів і відеороліків комп’ютерних розробок «живого» проекта майбутнього вигляду центральної площі міста.

проект площі Героїв в Новомосковську

Отже, проект оновленої площі передбачає поділ на кілька різних зон, які включають: зону для масових заходів, зону відпочинку з квітковими клумбами, зону фонтанного комплексу, дитячі зони з м’яким покриттям, автомобільну парковку і транспортну зону (облаштування під’їзних шляхів до прилеглих будинків). Скрізь будуть встановлені зручні лавочки з бетону і нержавіючої сталі, звичайно ж, сміттєві урни та інша паркова атрибутика. Цілком природно, що демонтують і п’єдестал колишнього пам’ятника Леніну.

Продумана зональна інфраструктура площі – фонтанний комплекс буде розташований ближче до центральної вулиці, місця відпочинку – в глибині площі, дитячі ігрові майданчики максимально віддалені від проїжджої частини. Для осіб із обмеженими фізичними можливостями та батьків із дитячими візочками на входах передбачені пандуси.

Зручність автолюбителів також враховано – передбачено 56 місць для автомобільної парковки. Представник компанії-проектанта розповіла, що перед реконструкцією будуть замінені всі підземні комунікації, що проходять під площею – повна заміна каналізаційних труб и мережі водопостачання. А також встановлять нове освітлення і для безпеки – 24 камери відеоспостереження.

Все буде фонтан і… вишиванка!

Особливу увагу Тетяна Касьян приділила музичному фонтану з підсвічуванням і його параметрам. Його розмір 25 на 20 метрів. Струмені битимуть по краях і в середині. Найвищий сягатиме 12 метрів. У проекті виконано водопостачання, водограй та водовідведення води в системи дощової каналізації, яка теж передбачена. Використання води здійснюється за замкнутим циклом. Відпрацьована вода після використання знову потрапляє до підземної чаш і водограю, який заполняется від зовнішніх мереж. Передбачена насосна станція, в якій буде пункт управління цим фонтаном. Ємність чащі фонтану становить 250 м2. За твердженням розробників, майбутній новомосковський фонтан не має аналогів ані в Дніпрі, ані в області.

Ще одна фішка нової площі – зверху вона нагадуватиме велику вишиванку, що підкреслює український національний стиль проекту. Національний орнамент буде присутній як у загальному стилі площі, так і виділятися відповідними кольорами тротуарної плитки.

Зелено – не значить молодо

І нарешті, про озеленення площі, питання, що викликало такий невиправданий ажіотаж у Новомосковську. Проектант показала слайди із зображенням усіх запланованих до висадки рослин і розповіла про їхню кількість.Озеленення території площі передбачається у вигляді облаштування газонів, квітників з багаторічних рослин, а також висадки декоративно-листяних яскраво квітучих дерев та кущів, як листяних, так і хвойних. Асортимент рослин підібраний з урахування стійкості до несприятливих факторів даної кліматичної зони, а також декоративних і експлуатаційних якостей. Тобто підбиралися ті рослини, яким не потрібен щоденний полив і таке інше для того, щоб усе прижилося. Заплановано роботи з підвищення родючості ґрунту. На ділянці передбачено автоматичну систему поливу зелених насаджень. Висаджуватися будуть не саджанці, а дерева висотою вже десь 3-3,5 метри. Передбачено висадку на обох частинах площі 60 блакитних ялинок, та 187 – листяних дерев, включая: 94 липи, 74 катальпи, 16 кленiв, 2 сливи. Всього – 247 дерев.  Кущів буде висаджено в рази більше: на боціі – 865, на правому – 2382 куща, включаючи: тую, ялівець,  бирбчину, вейгелу, бiлу свидину, бузок, спіреї, яглицi та лілейника.  А ще – 2200 кущів яскраво-червоної троянди Флорибунда «Ніна Вейбул», які квітнуть майже безперервно практично до самих морозів.

Важлива деталь: у розробці цьго проекту по частині озеленення брали участь практикуючі дендропланисти, що реально працюють із цими деревами. Укладаються договори з розплідником, який надає гарантію на кілька років, поки ці дерева приживуться, і слідкують за ними. Це все теж закладено у проекті.

До зелених насаджень можна віднести й 5 тисяч квадратних метрів травяного газону, який планують покласти на одній частині майбутньої площi, та 2,5 тисяч на іншій, тобто всього 7,5 тисяч квадратних метрів газонного покриття.

Щодо загальних розмірів майбутньої площі та обсягу проведених робіт розробники проекту надали такі дані: загальна площа її території – 2,6 гектара, частка зелених зон – 34% від усієї площі (8637 кв. м).

За ялинки – грошi!?

Погодьтеся, масштаби та цифри озеленення майбутньої площі вразять навіть необізнаного. Але, як виявилося, тільки не всюдисущих новомосковських активістів і компанію присутніх на презентації. На доповідачку, в. о. мера, депутатів і членів виконкому міськради посипалися, знову ж таки, необґрунтовані звинувачення у знищенні семи або десяти 50-річних і порядком хворих блакитних ялин з території площі, які замінять на 60 не молодих – підліткових і таких само блакитних ялиночок. У підсумку все закінчилося шумом, гамором і базаром. Словом, як кажуть у нас в Україні: за рибу – гроші. В даному випадку проситься: за ялинки – грошi!..

Євген ЄВТУШЕНКО

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *