Перші вчителі в повіті. Хто вони?

Є такий іронічний вислів: «Освіта – певний шлях до добробуту, та мало який шкільний вчитель слугує тому доказом». Вчителі, яких ми тут згадаємо, – з цієї серії. Імена їхні зовсім забуті, вивітрилися з пам’яті, могили втрачені. Згадаймо поіменно хоча б парафіяльних учителів Новомосковського повіту, які викладали в 1888-1889 навчальному році.

Цей повіт, як відомо, включав сучасні Новомосковський, Магдалинівський, Петриківський, Царичанський і навіть лівобережну частину Дніпровського (чи Дніпропетровського) районів. Становить інтерес й інформація про опікунів (попечителів) сільських училищ. Якщо це були селяни, то вони поголовно були неписьменні. Звісно, такі люди могли усвідомлювати вагу знань.  Але водночас стає моторошно від картини  народної темряви в Російській імперії. Адже далеко не всі діти шкільного віку тоді мали змогу ходити до школи. Звернемо увагу в цьому огляді й на учительські зарплати. Вони були дуже невисокі. Щоб було з чим порівнювати, наведемо таку цифру: 1888 року річна передплата дитячого ілюстрованого журналу «Детское чтение» коштувала 6 карбованців. А сільський вчитель Новомосковського повіту в середньому отримував 100-120 карбованців на рік…

Олександрія (Личківської волості)

Опікуншею сільського училища була дружина відставного гвардії поручика Ганна Миколаївна Родзянко. Школа утримувалася виключно на її кошти. Законовчителем служив священик Микола Іваницький. Учителем був Костянтин Олександрович Замураєв. Походив з духовного стану (тобто батько був священиком, дияконом або псаломщиком).  Навчався в 6-му класі Вологодського реального училища. Дістав свідоцтво на звання вчителя після іспиту в Катеринославському реальному училищі. Отримував платні від опікунші 200 карбованців на рік. Це була не найвища зарплата. Типова, як сказано, становила 100-120 крб. І лише один новомосковський вчитель отримуватиме 250 крб. на рік.

Бабайківка

Опікуном тут був селянин Іван Васильович Плахотін, який «ніде не виховувався». (Делікатний синонім того, що він не мав жодної освіти). Законовчитель – священик Тимофій Іларіонович Лонгинов. Учитель – Федір  Андрійович Висота. З почесних громадян (таке звання діставали здебільша купці. Котрийсь з його родичів почесний громадянин Петро Висота утримував у Бабайківці поштову станцію). Виховувався в Катеринославському духовному училищі, право на звання вчителя отримав після іспиту в Миколаївському реальному училищі. Отримував від сільського товариства платні 100 карбованців на рік.

Василівка на Самарі

На опікунській посаді була вакансія. Законоучитель Анатолій Слоновський. (Про долю цього священика і його понівеченої ХХ століттям родини ми розповіли в газеті 2 червня 2016 року). Вчитель  Андріан Федорович Попов, духовного звання. Закінчив курс народного училища. Дістав право на звання вчителя після іспиту в Павлоградській чоловічій гімназії. Отримував від сільського товариства лише 75 карбованців на рік.

Голубівка

Опікуном училища був селянин Порфирій Герасимович Хрєнов, «домашньої освіти». Законовчитель Терентій Семнович Чевяга. Вчитель Георгій Мефодійович Тараскін, духовного звання. Закінчив курс народного училища, свідоцтво на звання вчителя дістав після іспиту в Новомосковському повітовому училищі. Отримував платні 120 крб. на рік.

Губиниха

<Тек>Опікуном затверджено селянина Петра Васильовича Бреславця, який мав домашню освіту. Закон Божий викладав псаломщик Микола Олександрович Аврамов, звільнений з другого курсу Катеринославської духовної семінарії. У 1906-му служив псаломщиком в Очеретуватому. Вчителька Олена Костянтинівна Стецинська, дворянка, закінчила курс 8 класів Катеринославської гімназії. Отримувала  170 крб. на рік.

Гупалівка

Опікунша училища – дружина відставного майора Софія Семенівна Бахмутова, дворянка, закінчила Київський інститут шляхетних дівчат. Законовчитель Африкан Юрченко – священик, який 1888 року був переміщений до Гупалівки з села Андріївки. Вчитель Василь Петрович Павловський закінчив курс у Новомосковському повітовому училищі, отримав право на звання вчителя після іспиту в тому ж училищі. Його зарплата становила 120 крб.

Єлизаветівка

Тут було два училища.

Єлизаветівське-1. Опікуном його став землевласник підпоручик Микола Якович Балін (перед тим три роки був членом Новомосковського земства і управи). Законовчитель священик Григорій Іванович Левченко. Вчитель – син унтер-офіцера Микола Георгійович Вільде, з 4-го класу чоловічої прогімназії (неповної гімназії). Мав свідоцтво на право вчителя. Отримував 200 крб. на рік.

Єлиаветівське-2.  Опікун – селянин Людвіг Миколайович Чаховський (єдиний випадок – він був поляком і римо-католицького віросповідування). Виховувався в народному училищі. Законовчитель – священик Григорій Іванович Лисенков. Учитель Микола Олексійович Ісаєв, з родини військового. Виховувався в учительській семінарії, мав свідоцтво на право парафіяльного вчителя. Отримував 120 крб. на рік.

Знаменівка

<Тек>Опікун – селянин Петро Антонович Оніфташенко, «ніде не виховувався». Законовчитель Іван Костянтинович Комаревський. Вчитель Олександр Кононович Коливанов, селянського походження, виховувався в Глухівському вчительському інституті, мав свідоцтво на звання парафіяльного вчителя. Отримував 200 крб. на рік. (Чи не єдиний вчитель з вищою освітою!).

Кам’янка

Опікун – селянин Андрій Григорович Половий, ніде не виховувався. Законовчитель священик Григорій Васильович Лугонський. Вчитель Терентій Петрович Біантовський, з духовного стану. Вчився в Катеринославській духовній семінарії, свідоцтво на звання вчителя отримав після іспиту в Катеринославській гімназії. Отримував 200 крб на рік. У цій школі була ще посада помічниці вчителя, яку обіймала донька чиновника Юлія Зоммер. Її зарплата становила 120 крб. на рік.

Карабинівка

Опікун – селянин Павло Васильович Пєлін, «ніде не виховувався».  Законовчитель священик Дмитро Олександрович Іваницький. Виконуючий обов’язки вчителя Гаврило Стефанович Судоплатов, походив з духовного стану, закінчив курс у Катеринославському духовному училищі, але свідоцтва на звання вчителя не мав. 1890-го висвячений у псаломщики. Отримував 75 крб. на рік. З 1903-го 31-річний Судоплатов служив псаломщиком за 600 верст від Катеринослава в селі Цар-Дар Ростовського повіту.

Котовка

Тут опікуном школи був селянин Олексій Гужний, знов «ніде не виховувався». Законовчитель протоієрей Порфирий Петрович Базарянинов. Вчителька з селян Надія Олексіївна Черемовська, закінчила курс у Верхньодніпровській прогімназії і отримала свідоцтво на звання після іспиту у Верхньодніпровському міському училищі. Отримувала 120 крб. на рік.

Личкове

Опікунша – княгиня Наталія Іванівна Черкаська. Законовчитель Єпіфаній Степанович Миропольський. Вчителька – дворянка Олександра Павлівна Жахова, яка мала свідоцтво на звання вчительки від випробувального комітету при Харківському університеті. Отримувала 200 крб. на рік.

Мануйлівка (нині у складі м. Дніпро)

Опікун – дворянин і відомий громадський діяч, письменник і журналіст, мануйлівський поміщик  Микола Васильович Биков (1857-1917), «домашньої освіти» (Микола Васильович за участь у студентському русі був виключений з університету). Законовчитель священик Андрій Григорович Березовський. Вчитель Тимофій Іванович Богославський, з духовного стану, випускник Новобузької вчительської семінарії. Отримував платні 200 крб. на рік.

Могилів

Опікун – відставний каптенармус з селян Андрій Захарович Савранський, який навчався у військовій школі. Законовчитель – священик Микола Іванович Попов, який з 1897 року служив у Томаківці. Вчителька – з  духовного стану Ганна Миколаївна Васютинська, яка скінчила Катеринославське жіноче училище. Отримувала 156 крб. на рік.

Миколаївка

Опікун – селянин Порфирій Єлисейович Коцюба, який ніде не навчався. Законовчитель – священик Микола Феодосійович Постриганєв. Учитель – Іван Іванович Левченко, з духовного стану. Випускник Новомоссковського повітового училища, де й отримав свідоцтво на звання вчителя. Отримував 120 крб. на рік.

Новомосковськ

Опікун – селянин Костянтин Антонович Кириченко, який ніде не виховувався. Законовчитель священик  Самсон Олексійович Стукановський. Учитель – відставний поручик, дворянин Яків Андрійович Пашкевич, Він закінчив Полтавський кадетський корпус і мав свідоцтво на звання вчителя після іспиту в Катеринославській гімназії. Отримував 260 крб. на рік – найвища зарплата серед усіх учителів подібних шкіл у повіті. Помічниця учителя дворянка Любов Петрівна Кисельова мала свідоцтво на звання вчительки після іспиту в Новомосковському повітовому училищі. Їй було призначено 100 крб. на рік.

Новоселівка

Опікун – дворянин Петро Тимофійович Волоцький, який навчався в Московському кадетському корпусі. Законовчитель священик Іван Федорович Слоновський. Вчителька з міщан Олена Федорівна Ковтунова, закінчила педагогічні курси при Кубанській вчительській семінарії. Отримувала 120 крб. на рік

Наступного разу – про викладачів шкіл в Орлівщині, Обухівці, Паньківці, Перещепиному, Піщанці. Підгородньому, Прядівці, Спаському, Чаплинці, Чернетчині, Шульгівці і Лиманському.

Микола ЧАБАН

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *