Пам’ятнику стояти на колишньому місці

Багатостраждальна епопея з єдиним у своєму роді пам’ятником Невідомому офіцерові, який загинув у Великій Вітчизняній війні на Магдалинівщині поблизу села Кільчень (колишнє Радянське), до Дня Перемоги, на жаль, не завершиться.

Почнемо з нагадування про історію з цим пам’ятником, що пережив два замахи за півтора року. Під час першого вандали встигли лише надпиляти в декількох місцях, але відвезти і, тим більше, здати металевий монумент (робота відомого дніпропетровського скульптора Володимира Небоженка) на металобрухт їм хтось завадив. Другий замах майже вийшов – мабуть ті ж покидьки таки завалили пам’ятник, але розпиляти на більш дрібні фрагменти й вивезти завадили місцеві жителі. Тоді вдалося затримати двох злочинців, яких практично помилував наш найгуманніший суд у світі… («Твiй рiдний край» докладно висвітлювала кожен із цих випадків).

Спиляний, повалений і понівечений пам’ятник, з ініціативи голови Магдалинівської сільради Володимира Найка, з Кильчені дбайливо перевезли в ангар Магдалинівського комунгоспу, де він зберігається понині (на фото). Одразу ж постало питання про його реконструкцію, відновлення та встановлення, за що депутати Магдалинівської сільради, куди територіально входить село Кільчень, майже одностайно погодилися виділити з бюджету потрібні кошти. Ось тільки з місцем установки виникли суперечки. Частина жителів Кильчені схилялася встановити пам’ятник на новому місці, в центрі села, щоб монумент був на виду. Інші наполягали на старому місці – в лісопосадці. Дискусія з цього приводу тривала досить довго. В результаті вирішили місце його дислокації не змінювати.

– Чому вирішили встановлювати на старому та досить відірваному від села місці? Справа в тому, що ми зібралися звернутися в суд на відшкодування повної вартості відновлення пам’ятника і зруйнованого постаменту з помилуваних цим же судом вандалів. А ця юридична процедура передбачає установку зруйнованого пам’ятника на старому місці, – розповідає Володимир Найко.

Гадаю, не помилюся, якщо скажу, що вся Магдалинівщина хотіла побачити пам’ятник саме до 9 травня. – Але встановлені процесуально-бюрократичні рогатки, на жаль, не дали можливості здійснити задумане. Все вперлося в неготовність кошторисно-проектної документації відновлення та встановлення пам’ятника. Проект, який обійшовся бюджету сільради в кругленьку суму 42 700 грн, відразу після 4-місячної судової тяганини замовили спеціалізованій фірмі з обласного центру. Яка, в свою чергу, пояснює затягування термінів його виготовлення незвичністю та копіткістю роботи. Я тримаю з ними постійний зв’язок, обіцяють усе зробити до початку літа. Ну, а відроджений із попелу пам’ятник, думаю, постане перед нами до чергової річниці звільнення Магдалинівського району від німецько-фашистських загарбників, – завершує розповідь Володимир Найко.

Євген ЄВТУШЕНКО

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *