• Комунальні питання

Опалювальний гамбіт

Щоб зігріти Новомосковськ майбутньої зими, доведеться пожертвувати декількома комунальними котельнями

Цьогоріч опалювальний сезон для України буде неймовірно важким, про це прямо говорять і представники центральної влади, і профільне міністерство, і різні експерти. Міська влада Новомосковська завчасно почала працювати над підготовкою міста до зими. Сьогодні потрібно не лише розрахуватися з боргами, а і знайти правильне стратегічне рішення для Новомосковська щодо цієї вкрай болючої проблеми.

Нокаут малим містам

Однак, поки одні працюють, завжди знаходяться інші – ті, хто ні за що не відповідають, а на проблемах міста вибудовують собі піар. Для таких людей, котрі паразитують на проблемах міста, як тля на капусті, важливий не результат, а сам процес, на якому вони намагаються заробити собі «політичні» дивіденди. Тема опалювального сезону обростає свідомо розповсюджуваними скандальними плітками, які виходять з оточення колишнього секретаря міськкому КПРС по комуністичній ідеології Літвіщенка.

Насправді ж, суть проблеми полягає у простих і вже давно зрозумілих городянам речах. Держава в силу різних причин перекладає тягар економічних проблем на громадян, а всю відповідальність за соціальні стандарти – на місцеву владу. Сьогоднішній формат бюджетної децентралізації виявився вигідним тільки для великих міст. Містам із населенням до 100 тисяч осіб чинний Бюджетний Кодекс достатнього фінансування не дав. Така ситуація особливо жорстко проявляється у сфері житлово-комунальних послуг, тарифи на які, через зростання цін на енергоносії, піднялися в рази.

«Минулих» боргів не буває

Згадайте минулий рік. У серпні Кабмін і ДП «Нафтогаз України» заявили, що змінюють правила гри в системі теплокомуненерго. Відтепер вони не лише не прощають містам поточні борги, як це було два десятиліття поспіль, але й виставили до оплати борги минулих років. Без їхнього погашення та реструктуризації містам не підписували ліміти на газ для початку опалювального сезону.

А Новомосковське комунальне підприємство «Теплокомуненерго» з 2006 року накопичило величезний «газовий» борг – понад 30 млн гривень, плюс нараховані штрафи і пеня – ще близько 5 млн. Ця сума перевищує річний бюджет розвитку міста. Розповіді Віктора Літвіщенка про його минулі «господарські успіхи» – безбожні хвастощі, які просто огидно слухати. При тих копійчаних у порівнянні з нинішніми тарифах, при доларі по 5 гривень, зростанні економіки та реальних зарплат населення накопичити 30 млн боргу – це злочин перед містом.

На порозі місцевого Алчевська

Перед початком минулого опалювального сезону ситуація в області була катастрофічною. Обласний центр, наприклад, маючи 10-мільярдний бюджет, заплатив «Нафтогазу» за старими боргами понад 100 мільйонів гривень і залишився винен ще майже півмільярда. Марганець, Нікополь та Покров не змогли знайти коштів для оплати боргу, не отримали ліміти на газ і взагалі не змогли ввімкнути котельні. Тому вони в аварійному порядку переходили на децентралізоване опалення, ледве-ледве пройшовши опалювальний сезон.

Новомосковськ пережив зиму більш-менш нормально, без НП і відключень. Мало хто знає, яких зусиль це коштувало виконуючому обов’язки мера секретарю міськради Сергію Горошку, скільки днів він провів у Києві, ведучи дуже важкі переговори з «Нафтогазом» заради отримання лімітів. Тоді оперативно спрацював і депутатський корпус, знайшовши на позачерговій сесії майже 2,5 млн гривень на погашення старих боргів і частково пожертвувавши програмами ремонту будинків, розвитку соціальної сфери, освітлення міста.

Гірше не буває? Буває!

А цього року ситуація з початком опалювального сезону стала ще на порядок гіршою. Через багаторазове зростання тарифів велика частина населення стала неплатоспроможною, платежі за тепло впали, борг за газ почав рости. Знову-таки мало хто з городян знає, що взимку котельні міста двічі стояли на грані відключення, і яких зусиль міської влади коштувало запобігти цій катастрофі.

Сьогодні городян-неплатників стало дуже багато. На тих, хто не платить за тепло, подано сотні позовів до суду, за багатьма з них прийняті рішення про примусове стягнення боргу. Щоправда, виконавча служба просто розводить руками, у збіднілих і безробітних людей просто нема чого брати. Але ж при цьому жителі приватного сектора справно платять і за електрику, і за газ! Тому що вони знають, що позбутися газу і світла для них – жорстока реальність. Міський бюджет не має права та не оплачуватиме їхні борги. А мешканці багатоповерхівок свої борги ростять і не турбуються. Мовляв, нехай міські депутати ламають голову, де взяти гроші на оплату боргів. Так бути не повинно, і так більше не буде!

«Ампутувати» котельні-боржники

У травні-червні «Нафтогаз» розіслав ряд директив по містах країни з вимогою погасити борги та попередженням про те, що інакше ліміти на газ не будуть підписані за жодних обставин. У цих умовах Дніпропетровська облдержадміністрація рекомендувала містам області визначити у себе по 2-3 комунальні котельні, де накопичені найбільші борги населення за газ, зупинити їх, і таким чином перевести житлові будинки, які обслуговуються цими котельнями, на поквартирне автономне індивідуальне опалення. І це не примха обласної влади, це сувора дійсність, яку в якийсь спосіб обійти просто неможливо. Сьогодні мерія Новомосковська працює над цією проблемою.

Варто підкреслити, що децентралізація опалення – це дуже складне в технічному й фінансовому плані питання. Індивідуальне опалення у квартирах може бути газовим або електричним, але для його безперебійної роботи потрібна достатня ємність підвідних газових та електрокомунікацій.

Альтернативи немає!

З огляду на те, що кількість скандальних пліток, які свідомо розповсюджуються навколо цієї теми, зашкалює межі здорового глузду, редакція звернулася за коментарями до в. о. міського голови Новомосковська секретаря міськради Сергія Горошка.

– Вам дорікають у тому, що нікому в місті не відомі плани мерії щодо децентралізації опалення. Чому ви тримаєте їх у секреті? Чому міська влада не працює над цією проблемою?

– Ми-то якраз і працюємо. Ми не чекаємо осені й сьогодні турбуємося про те, щоб людям взимку було тепло. Не чекаємо, коли місту категорично відмовлять у лімітах на газ і городяни опиняться в надзвичайній ситуації, – говорить Сергій Горошко. – Я у вівторок вкотре був у Києві, вів переговори з постачальниками газу. Скажу вам прямо – ситуація тупикова. Нам – хочемо ми цього чи ні – доведеться виконати рекомендації ДніпроОДА і зупиняти в місті якусь кількість котелень. Скільки котелень – це вам сьогодні не скаже ніхто. Тому що конкретної детальної програми ще немає, вона в роботі.

Одне я знаю і скажу точно: основний принцип, за яким обиратимуться котельні для їхнього відключення й переходу абонентів на індивідуальне опалення, – це розмір сумарного боргу по кожній котельні на момент прийняття рішення. Чим вище борг – тим більша ймовірність зупинки котельні.

Такого не робив ще ніхто

– Розумію, що в людей, які не платять за опалення, це рішення не викличе підтримки на громадських слуханнях. Але іншого виходу з ситуації не існує.

Я знаю, що сьогодні активні жителі ведуть роботу з сусідами щодо зменшення боргів за минулі опалювальні сезони. Кожен повинен розуміти, що питання про те, чи буде в нього в будинку централізоване опалення, залежить, перш за все, від нього самого.

Зі свого боку обіцяю, що влада докладе всіх зусиль для того, щоб перехід на «індівідуалку» був максимально організованим. Адже децентралізація опалення – це дуже складна проблема. По-перше, це технічні питання. Ми вивчили реальний досвід такої децентралізації в Марганці та Нікополі, побачили сильні та слабкі місця.

Тому сьогодні в щоденному режимі працюємо з Обленерго, з газовиками, йде розрахунок технічних можливостей мереж. Поки висновків фахівців немає, вони будуть найближчим часом. Друга група питань – це питання фінансові. Нам потрібно прораховувати, який варіант децентралізації місто потягне за своїми бюджетним можливостям, яку соціальну підтримку ми зможемо надати людям. Третя група питань – організаційні, тут потрібен дуже чіткий покроковий план дій, щоб не зірвати початок опалювального сезону.

Готовий проект обговоримо «всім миром»

– Тільки-но всі варіанти будуть прораховані й технічно обґрунтовані, ми вийдемо з цією програмою до депутатів міськради і городян. Повірте, що такий масштабний проект у таємниці ніхто не триматиме. Навпаки, ми сподіваємося на дуже злагоджену роботу з усіма городянами, яких торкнеться цей процес.

А що стосується критиків, та й взагалі всіх спекуляцій на цю тему, мені б хотілося сказати їм одне. Просто запитати – як можна було десятиліттями доводити газові борги міста до такого критичного стану? На що вони сподівалися? На те, що «після них хоч потоп»?

Ми отримали у спадок від наших попередників важку проблему міста. Але ми не опускаємо руки, ми працюємо. І зробимо все можливе й неможливе, щоб городяни до початку опалювального сезону були з теплом.

Віталій ШИЛОВ

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *