Новомосковськ на порозі електроопалювальної революції

Мешканцям столиці Самарі на конкретних прикладах і розрахунках вже в цьому опалювальному сезоні пропонують платити за комфортне тепло в квартирах на 20-30% менше

Слідом за Нікополем, Марганцем і Покровом ще декілька міст Дніпропетровщини, в тому числі Новомосковськ, готуються до переходу на індивідуальне електроопалення як більш ефективну альтернативу застарілим системам централізованого теплопостачання.

Під час круглого столу в обладміністрації, керівництво області, мери міст і ДТЕК Дніпрообленерго обговорили перспективи такого переходу.

– Перед ДніпроОДА стоїть завдання відходу від централізованого постачання тепла на користь індивідуального – із залученням електро- та інших джерел енергії. Споживач тільки виграє. На Дніпропетровщині вже є приклади міст Покров, Марганець, Нікополь, які відмовилися від застарілих систем, що несуть великі ризики зривів і втрат. Сьогодні ми зібралися з мерами цих та інших міст, представниками ДТЕК Дніпрообленерго, щоб виробити спільну точку зору й розробити подальші кроки. Головне завдання, яке ставимо перед собою, – в стислі терміни перейти на альтернативні види опалення. А мерам будуть поставлені завдання розробити схеми теплопостачання своїх міст – це дасть гарантії отримання послуги. Якщо людина оплатила рахунки, то вона матиме теплу оселю, – зазначив під час круглого столу у ДніпроОДА перший заступник очільника області Олег Кужман.

Дніпропетровщина швидко реагує на новації, – підкреслив керівник офісу стратегічних проектів компанії ДТЕК Ігор Маслов. «Нинішня система опалення давно застаріла та вичерпала себе. Відмова від газу та перехід на інше джерело тепла, наприклад, електроенергію – вельми актуальні для України. Світовий досвід показує – чим більше електроенергії споживає людина, тим вище якість її життя. Наприклад, від переходу на електроенергію виграють всі, у першу чергу – споживач. За тепло люди платитимуть на 20-30% менше, ніж тепер, – додав Ігор Маслов. – Це досягається за рахунок вартості нічної кіловат-години та наявності теплонакопичувачів у споживачів».

Мери Покрова, Марганця та Нікополя поділилися досвідом. Їхні міста вже відмовилися від централізованого теплопостачання. Найближчим часом змінити систему опалення планують і у Новомосковську та Павлограді. У перспективі долучиться й Кам’янське.

Досвід міст, що випробували всі переваги індивідуального опалення, показав перспективність і важливість таких системних змін для жителів із застосуванням комплексного підходу. Адже використання електрокотлів та обігрівачів істотно збільшує навантаження на міські електромережі. Без серйозних підготовчих робіт щодо посилення мереж і модернізації електроустаткування такий перехід може привести до проблем в енергопостачанні міст. Ось що з цього приводу сказав директор ДТЕК Дніпрообленерго Вадим Кухтій:

– Компанія готова підтримувати таку ініціативу міст і цілком зрозуміле бажання споживачів перейти на стабільне електроопалення, щоб мати гарантоване тепло у своїх будинках і квартирах. На прикладі Нікополя, Марганця і Покрова, які того року відмовилися від централізованого опалення, ми отримали колосальний і досить важкий досвід. Нам довелося не тільки посилювати мережі, але і в авральному режимі усувати численні аварії та докласти масу зусиль, щоб світло й тепло зберігалися в кожному домі. Цьогоріч від централізованого опалення також планує відмовитися Новомосковськ. Компанія готова заздалегідь підготувати мережі до підвищеного навантаження, виконавши модернізацію і посилення необхідних ділянок. Ми маємо чіткий план дій.

У зв’язку з тим, що перехід міст на електроопалення може істотно підвищити навантаження на мережі, мери міст та енергетики погодилися з важливістю своєчасного виділення коштів на підготовку електромереж до зростання навантаження в зимовий період.

Учасники круглого столу підписали звернення до глави Кабінету міністрів про необхідність доповнення в 2018 році державної програми «Теплі кредити» можливістю покупки електроопалювального обладнання населенням на пільгових умовах.

Новомосковськ готовий фінансувати заміну внутрішньобудинкових електромереж

З таким станом справ у Новомосковську учасників «круглого столу» познайомив в. о. мера Сергій Горошко. Він констатував, що причини переходу міста до індивідуального електроопалення мало чим відрізняються від міст, які вже перейшли на цю форму опалення. Це – терміни експлуатації всіх тепломереж і котелень, які вже давно минули, але найголовніше – величезні борги населення за користування теплом. Наприклад, на початок минулого опалювального сезону борг становив понад 35 млн грн. А, як показують багаторічні спостереження, розрахунки населення Новомосковська за споживане тепло більше, ніж на 60% не вiдбуваються. Тому хронічні неплатежі й заборгованість підприємства Новомосковськтеплоенерго постійно ставить під загрозу як початок опалювального сезону, так і його проходження. Для того, щоб минулий опалювальний сезон пройшов у Новомосковську більш-менш нормально, міська влада змушена була виділити з місцевого бюджету понад 23 млн грн. При такому положенні справ про ремонт, реконструкцію чи модернізацію міських тепломереж та котелень можна лише мріяти.

У виконкомі міськради розроблено поетапну програму з децентралізації теплопостачання в місті Новомосковську в 2017-2019 рр. А поки вже виділені кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації по заміні внутрішньобудинкових електричних проводок і мереж у багатоповерхових будинках. Перший етап охопить 67 багатоповерхових будинків. Після затвердження цієї програми на найближчій сесії міськради почнемо фінансування монтажних робіт іх заміни внутрішньобудинкових електромереж.

Іван ПАВЛОВ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *