Новомосковський райводоканал: зона відповідальності

 

У процесі децентралізації і створення ОТГ питання про спільне майно районної громади не може залишатися за рамками реформ.

27 вересня в Новомосковській РДА відбулася нарада, присвячена питанням подальшої роботи КП «Райводоканал» і загрози припинення водопостачання населених пунктів району через борги перед ДТЕК Дніпрообленерго.

Раніше питання про припинення роботи райводоканалу виносилося на позачергову сесію райради, але рішення через низьку явку депутатів та суперечки між присутніми не ухвалили. Проблема зависла в повітрі, а тим часом, як ми вже повідомляли, 26 вересня ДТЕК Дніпрообленерго офіційно попередив про відключення водопостачальних мереж району від електроенергії за борг у 2,6 мільйона гривень. І того ж дня почався процес відключення: припинено подачу води в Перещепине, Губиниху та Гвардійське. Ситуація критична.

А суть проблеми полягає в тому, що після утворення ОТГ, яке в повному обсязі відбудеться в найближчі півроку-рік, кожна з громад повинна буде сама для себе вирішити – де вона братиме воду для своїх населених пунктів. Або з власних свердловин у кожному селі, або ж від загального водопроводу, але тоді в нього потрібно вкладати кошти з бюджетів громад. Нагадаємо, що на сьогоднішній день зношення основних фондів КП «Райводоканал» становить близько 90%, а сумарні втрати води в трубах, що давно вже пережили термін експлуатації, доходять до 70%. На капітальне оновлення мереж і насосів потрібно не менше 200 мільйонів гривень, яких немає ані в району, ані в області. Крім того необхідно, щоб тариф на воду і водовідведення покривав усі 100% собівартості цієї послуги, чого сьогодні немає.

«Ви самі знаєте, що депутати не проголосували за підвищений тариф, – нагадав начальник КП «Райводоканал» Василь Колп. – Для оплати податків, електроенергії, покупної води та інших витрат, КП щомісяця треба 1 мільйон 900 тисяч гривень (у тому числі на електроенергію – мільйон гривень), а від споживачів ми отримуємо 800 тисяч на місяць. Як у таких умовах може працювати райводоканал? Наприклад, на ту ж Піщанку через кожні 1,5-2 місяці потрібно купувати глибинний насос, який коштує мінімум 15 тисяч, така ж ситуація в Новостепанівці та в Євецько-Миколаївці».

В. о. голови Новомосковської РДА Олександр Чечеленко оголосив список боргів за воду населених пунктів району.

«Я вважаю за потрібне знайти ці гроші для ДТЕК, де саме їх знайти – нам потрібно зараз вирішити, – заявив голова Гвардійської селищної ради Володимир Жилінський. – Що стосується боргу в 200 тисяч по Гвардійському, то за це «величезне спасибі» нашим шановним депутатам і підприємцям, а їх налічується близько 30 квартир-боржників. В місяць 100 гривень – за п’ять років це будуть ті 200 тисяч боргу, про які йде мова. А сама проблема водопостачання навіть не від боргів, і не від того, що Колп поганий керівник водоканалу. Ми проводили ревізію, і знаємо що вся система – це не тільки водопровід с. Вільне або від Голубівки до Гвардійського – знаходиться в аварійному і критичному стані. Проблему потрібно вирішувати корінним способом і як можна швидше».

«Потрібно терміново щось робити і шукати шляхи вирішення проблеми. У військових містечках солдатам зараз навіть помитися не можна, а попереду опалювальний сезон. Тому нам потрібно терміново знайти фінанси для оплати боргу перед ДТЕК. У моєму селищі немає боргів, але я готовий знайти гроші, аби воду дали», – говорить голова Черкаської селищної ради Павло Ніколюкін.

Суперечки й дискусії тривали довго, згоди голови сільрад дійти не змогли. Єдине, в чому зійшлися думки більшості депутатів і керівників сіл, так це в тому, щоб не ліквідувати КП «Райводоканал». Запрошений юрист пояснив, чому для цього потрібно увійти в процедуру припинення діяльності та банкрутства КП.

«У КП «Райводоканал» є великі борги перед ДТЕК і перед державою, рано чи пізно його рахунки будуть арештовані. Але всім нам необхідно, щоб хоча б рік-півтора, до створення об’єднаних громад, водоканал продовжував працювати, – каже фахівець. – Єдиний варіант як цього домогтися – прийняти на сесії рішення про ліквідацію КП. Це не призведе до зупинки «Райводоканалу», навпаки, ця довга процедура, яка триватиме 1-1,5 року, дозволить КП працювати, не побоюючись арешту рахунків. При порушенні справи про банкрутство вводиться мораторій на задоволення вимог кредитора, на арешти майна та рахунки КП, а значить воно працюватиме у звичайному режимі. Це, звичайно, не вихід із глухого кута, але це гарантія півтора років подачі води жителям району».

Але найцікавішу та перспективну точку зору на проблему сталого водопостачання висловила голова Мар’янівської сільради Надія Сахненко. Вона глянула на питання не зі скандально-політичної, а з господарської точки зору, і рекомендувала своїм колегам саме такий підхід.

«Мені от цікаво, а чому ж ви протягом усіх цих років не виділяли гроші з бюджетів своїх сільрад для заміни або ремонту ділянок водопроводу на вашій території? А тепер тикаєте один в одного пальцями й шукаєте крайніх. У мене кошти спрямовуються на комунальні підприємства, на придбання лічильників, обладнання, – розповідає Сахненко. – В селі 4 свердловини, ми поміняли всі труби на пластикові, і це завдяки роботі Колпа та райводоканалу. Я бачу тільки одну перспективу для Гвардійського, Черкаського, Піщанки та інших – ставити свої свердловини. Беріть дозвіл на спецводокористування, міняйте систему водопостачання, і тоді ви будете з водою, без проблем, і у вас не болітиме голова з цього приводу. А зараз давайте погасимо цю заборгованість кожен потроху та попрацюємо з населенням, щоб люди повернули ці кошти. Хочуть води – нехай платять!».

Віталій ШИЛОВ

 

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *