Нинішні вибори в парламент принесуть багато несподіванок

З понеділка 27-го травня всі партійні штаби стартували в передвиборній гонці. Найсерйозніша проблема партій на цьому етапі — термінове формування своїх списків кандидатів у народні депутати. Мова йде і про партійні списки, і про мажоритарні округи.

У цьому контексті цікаво дивитися, як спішно формуються нові політичні проекти й модернізуються старі. Першим тон задав Порошенко з ребрендингом своєї політичної сили. Тепер БПП «Солідарність» не носитиме ім’я Порошенка, а буде називатися «Європейська солідарність» — скорочено ЄС. У розваленому зі скандалом Опоблоці, незважаючи на взаємні гучні звинувачення, знову почалися розмови про можливе об’єднання. Судячи з усього, низький рейтинг обох проектів Ахметова — Опоблоку й Радикальної партії — змушують їх шукати собі союзників, інакше спонсор партій залишиться осторонь політичних справ. Також терміново формується новий проект мерів великих міст — на базі партії «Відродження», яка в Харкові повністю підтримує мера Кернеса, і партії одеського мера Труханова «Довіряй справам». Заявився для участі в парламентських виборах і новий проект співака Вакарчука «Голос», який зі старту почав відбирати голоси в оновленої «Солідарності» Порошенка.

У передвиборній гонці, що розпочалася, на нас чекає чимало сюрпризів і несподіванок. Тільки про одне можна говорити з досконалою визначеністю. Про те, що зі старту лідером парламентських перегонів уже стала партія Зеленського «Слуга народу», яка поки не існує, за твердженнями політологів, а тільки формується. Ця обставина відразу викликала дикий ажіотаж серед потенційних кандидатів у нардепи, які розуміють що під брендом цієї партії можна легко й без значних фінансових витрат пролізти до Ради. Й ось це може виявитися серйозною проблемою насамперед для самої команди Зеленського, оскільки часу на те, щоби сформувати свій корпус кандидатів у депутати в них вкрай мало, адже по-хорошому треба розмовляти з кожним потенційним кандидатом, вивчати його біографію, перевіряти документи, звірятися з думкою народу на окрузі. Це дуже великий пласт роботи й часу на нього катастрофічно не вистачає.

Зі свого боку й очікування виборців ставлять перед Зеленським дуже непросте завдання. Як стало відомо, штаб Зе замовив тиждень тому в соціологічній групі «Рейтинг» опитування про те, як повинен виглядати портрет ідеального кандидата в Раду від партії «Слуга народу» з точки зору виборців. Найпростіша й очевидна відповідь респондентів — це те, про що заявили 64 % опитаних, — кандидат від «Слуги народу» повинен підтримувати нового президента Зеленського.

А далі ми маємо якусь логічну пастку. Населення, з одного боку, майже поголовно хоче бачити в парламенті від Зеленського нових та молодих осіб, які не заплямовані участю в старій владі, навіть, якщо їхня новизна несе за собою деякі ризики. З іншого боку, ті ж самі виборці виставляють непомірно високі та дуже прагматичні вимоги до цих молодих і нових облич.

58 % хочуть, щоб у кандидата від Зеленського вже був актив «добрих справ», і щоби він уже був добре відомий результативним рішенням проблем конкретного округу.

42 % опитаних хочуть, щоб у кандидата від Зеленського були знання й досвід державного управління, щоби він не губився в «коридорах влади» — тобто кандидат новачок повинен мати особистий реальний досвід роботи у владі.

Тобто виборці одночасно демонструють і емоційний підхід («хочемо нових без досвіду роботи в поганій старій владі), і раціональний підхід: їм потрібні реальні депутати, які можуть вирішити нагальні проблеми людей і округів.

Як вирішить цю суперечність команда Зеленського, поки зрозуміти складно, але з іншого боку, сам президент Володимир Зеленський уже порушив задекларований ним принцип «нових облич у владі», призначивши главою своєї власної президентської адміністрації чиновника, який раніше був люстрований за роботу на високому посту в уряді за Януковича.

Віталий ШИЛОВ

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *