• Ситуація з рейдерськими захопленнями

Момент істини

Керовані Гайворонським фермери демонстративно відмовилися від допомоги держави в захисті від рейдерства. На що ж вони тоді скаржаться та про що мітингують?

Проблема серйозна

Ситуація з рейдерськими захопленнями підприємств АПК в Україні критична. В липні фермери країни закликали прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, а також генпрокурора Юрія Луценка взяти під контроль питання, пов’язані з протидією захопленням їхньої власності в Кіровоградській, Миколаївській та інших областях України, а також забезпечити захист їхніх прав власності. Питання було винесене на засідання уряду 9 серпня 2017 року.

Кабмін прийняв рішення створити оперативні штаби в регіонах спільно з обласними державними адміністраціями, територіальними підрозділами МВС, Держгеокадастру, Мін’юсту, аграрними асоціаціями для недопущення незаконних захоплень врожаю та землі у фермерів. Його ініціатором виступив міністр юстиції Павло Петренко.

– Зараз відбувається збір врожаю, щорічно з цього приводу бувають форс-мажорні обставини із захоплення врожаю та землі з боку нечистих на руку ділків. Тому є пропозиція прийняти системне рішення та дати доручення створити такі штаби по всій країні, – запропонував Петренко.

Прем’єр-міністр Гройсман підтримав пропозицію міністра юстиції. І окремо доручив Мін’юсту надавати системну юридичну допомогу фермерам щодо захисту їхніх господарств від рейдерства.

На виконання цього доручення Кабміну в Дніпропетровській області було створено антирейдерський штаб, почалися виїзні семінари для фермерів області, які проводить обласне територіальне управління юстиції.

Перший такий семінар із надання безоплатної правової допомоги землевласникам і землекористувачам на Дніпропетровщині відбувся 14 серпня 2017 року саме в Новомосковську для фермерів прилеглих сільських районів.

Консультування з питань застосування антирейдерського законодавства та шляхів захисту майнових прав землевласників і землекористувачів провели особисто начальник Головного територіального управління юстиції в області Леонід Маньковський, начальник управління державної реєстрації Т. Дудін, завідувач сектору взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Р. Корнюк, начальник відділу Новомосковського бюро правової допомоги Т. Білокінь.

За словами фахівців, протидіяти рейдерству в АПК законними юридичними методами можна швидко та ефективно. Але ось у чому біда – на такий представницький форум фермери Новомосковщини… не вважали за потрібне прибути. Було від сили п’ять осіб. Стільки, скільки й висококваліфікованих консультантів. Як же так? Чому фермери проігнорували безкоштовну та високоефективну державну допомогу в захисті своїх прав і майна?

Скринька просто відкривалась

Формальним і неформальним вождем місцевого фермерства в нас є громадянин Гайворонський. Його діяльність, якщо говорити по суті проблеми, дуже малоефективна, але завжди супроводжується шумом, скандалами, напівкримінальними витівками та саморекламою. Цю тенденцію добре видно на прикладі фермерського господарства «Дар» у Попасному. В цій історії Гайворонський та його адвокати не змогли навіть написати юридично грамотну заяву щодо захисту прав сім’ї Дарадуд до Міністерства юстиції. Їі повернули без розгляду через юридичні помилки заявників. І на сьогоднішній день господарство «Дар» розграбоване, збанкрутіле, а жителів села тероризують озброєні бандити, з якими, судячи з усього, розплачуються залишками майна та врожаю ФГ «Дар», порушуючи тим самим законні права власників земельних паїв.

Чому б Гайворонському не прийти на семінар і не підвищити свою юридичну грамотність, щоб надавати фермерам законну правову допомогу? Чому б йому не покликати на цей семінар фермерів із керованої ним асоціації, щоб сільські трудівники знали, як захистити своє добро від рейдерів?

Відповідь буде несподіваною лише для тих, хто особисто не знайомий із Гайворонським і його діяльністю. Насправді йому начхати на фермерів і їхні проблеми. Гайворонський використовує селян з усіма їхніми негараздами тільки як трамплін для особистих політичних амбіцій. Йому дуже хочеться стати депутатом, тому він проліз до партії до сумнівного Ляшка, втягнув у неї фермерів, і основне його завдання сьогодні – якомога більше шуміти і створювати видимість своєї «корисної діяльності». Тому захист прав фермерів Гайворонський перетворює на фарс і політичну клоунаду із собою в ролі головного клоуна. До речі кажучи, деякі експерти стверджують, що не гребує Гайворонський і вирішенням питань свого особистого фінансового благополуччя за рахунок фермерів. Певним прикладом цього можуть служити опубліковані в ЗМІ банківські платіжки, з яких видно, що кілька мільйонів гривень з рахунків збанкрутілого ФГ «Дар» були переведені на рахунки господарства Гайворонського.

З усієї цієї історії з семінаром можна зробити лише один висновок. Держава сьогодні усвідомила загрозу зростання рейдерських атак на підприємства та господарства в АПК, вчинила превентивних заходів. Зокрема, сьогодні не можна рейдерським шляхом таємно й незаконно переписати фермерське господарство на іншого власника, якщо справжній господар цього захоче – він миттєво в режимі реального часу отримає повідомлення про цю спробу з органів юстиції. І зможе протидіяти захопленню. Але багато фермерів про таку адміністративну послугу навіть не знають.

Ось цим незнанням і користуються рейдери, захоплюючи чуже майно та збираючи чужий урожай. Але цим же незнанням користується й Гайворонський, експлуатуючи ентузіазм не дуже просунутих щодо політичних інтриг фермерів у своїх особистих цілях. Йому легше бути вождем неписьменних людей, ніж керівником асоціації юридично та політично підкованих фермерів. Але час неминуче все розставить по своїх місцях.

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *