Микола Мурчич: від міліціонера до екологічного інспектора

 Микола Мурчич – інспектор громадського формування з охорони громадського порядку «Екологічний патруль» на Дніпропетровщині загалом та в Магдалинівському районі зокрема. Родом із Чернеччини. Закінчив Дніпропетровський технікум електрифікаціі сільського господарства, але за фахом працював мало — бажання боротися зі злом покликало його в міліцію, де Микола Миколайович прослужив 23 роки.

– Що Вас спонукало так кардинально змінити напрямок професійної діяльності: з охорони громадського на охорону екологічного порядку?

— Те, що я п’ятнадцять років пропрацював у міліцейських органах Дніпропетровська аж ніяк не означає, що я не був обізнаний із ситуацією щодо стану річок, озер, лісів, лугів Магдалинівщини. Адже я тут народився й до повноліття, можна сказати, безвиїзно проживав у цих краях. Тому, як усякий сільський хлопчисько, уздовж і поперек обходив, об’їздив і на човнах обплив усе навколо. Я не з чуток знав, яка природа була в мою молодість, і на що вона перетворювалася з часом. Приїжджаючи на вихідні чи у відпустку, жахався гнітючим видовищем із року в рік, що погіршувалося в геометричній прогресії. Це тільки за моїми спостереженнями. А розповіді людей про природоохоронні безчинства фермерів, підприємців, мисливців і рибалок при потуранні або негласній згоді керівництва районної міліції, товариства мисливців і рибалок, а також сільських голів мене і змусили зайнятися порятунком природи та екології рідного краю.

– Як людина з непрофільною освітою може рятувати природу?

— У якості небайдужого громадянина або, як зараз таких називають, активіста почав збирати підписи від обурених і небайдужих людей, писати листи в різні інстанції. Домігся зустрічі з губернатором, якому озвучив проблему висихання озер у районі сіл Чернеччина та Гупалівка, а також відновлення старого русла річки Оріль. Передав йому лист і прохання жителів району виділити кошти на проектно-кошторисну документацію з порятунку цих озер і Орелі. Паралельно з цим зустрівся з директором проектного інституту, який зацікавився цим і до відкриття фінансування запропонував мені три варіанти проекту. Ми провели громадські слухання, на яких обрали найбільш вдалий: замість старого, розмитого земснарядами, русла Орелі прокласти обвідний рукав із трубопроводом під каналом Дніпро-Донбас, зробивши всі водойми (зокрема й річку Заплавка) сполученими. Як відомо, цей проект був прийнятий за основу й успішно втілюється в життя.

– Вражає. А чим ще зі зробленого можете похвалитися?

— Ще нещодавно на злочини екологічного характеру закривали очі. Зараз завдяки «екопатрулям» відкриті кримінальні провадження з таких епізодів як незаконний демонтаж чотирьох дамб на Орелі, браконьєрство, незаконна вирубка лісу та проти однієї з великих Магдалинівських сільгоспкорпорацій за фактом захаращення берега річки Чаплинки понад 300-ми тоннами нетоварної картоплі й цибулі. Йдуть суди за фактами нецільового використання землі на території заказника державного значення «Приорільський», де 326 га і 192 га були передані в оренду приватним особам для випасу худоби і згодом незаконно ними розорані для вирощування злакових культур. Така ж ситуація в Котовці (80 га) і в Ковпаківці (75 га).

– У чому головне завдання «екопатруля»?

— Виявлення порушень в екологічному середовищі, оформлення протоколів накладення штрафів. Структура має ті ж повноваження, що і правоохоронні органи, але примушує дотримуватися лише законів, спрямованих на збереження навколишнього середовища. Створена в минулому році й діє по всій області.

Євген ЄВТУШЕНКО

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *