Метеопрогноз: якою буде осінь-2018 на Дніпропетровщині

Восени, коли ціни й тарифи ЖКГ починають стрімко зростати, радості, щастя й натхнення шукаєш у природі. Не дарма ж осінь – «очей чарівність», але чим здивує природа в цьому році? Яка погода чекає на нас у вересні-листопаді? Думки експертів розходяться.

Чим запам’яталося літо?

Перш ніж поговорити про сезон-чарівність, згадаємо яким було нинішнє літо. Зауважимо, що весна-2018 виявилася пізньою, перехід через «0» трапився майже на чотири тижні пізніше ніж звичайно, але потім настало стрімке потепління. Травень відзначився виключно теплою й навіть спекотною погодою. Передбачалося, що літо пройде «за графіком» екстремально спекотного 2012 року. Саме у 2012-му мало місце найдовше літо, яке тривало аж 169 діб, але, усе ж, особливого екстриму ми не побачили. Щоправда, 15 червня майже на градус був перекритий історичний максимум, але й годі. Ну а ближче до осені погода стала більше «рівнятися» на минулий рік.

– Цей серпень нагадує торішній, – зазначає начальник відділу агрометеорології та агрометпрогнозів Дніпропетровського РЦГМ Любов Трофимова, – Це виключно тепла й суха погода. За середньомісячної норми опадів 41 мм, їх випало лише 0,9 мм, хоча не виключено, що дощі пройдуть в останні літні дні. Вважаю, що такою ж теплою та сухою буде на Дніпропетровщині перша половина вересня, що загалом характерно для нашого регіону.

Зауважимо, що восени опадів у нас зазвичай випадає трохи менше:

  • вересень – Дніпро (36 мм), Кривий Ріг (31 мм);
  • жовтень – Дніпро (42 мм), Кривий Ріг (35 мм);
  • листопад – Дніпро (52 мм), Кривий Ріг (44 мм).

Осінь обіцяє тривати довго

Велика частина метеорологів дотримується думки, що вже після першої половини вересня стовпчик термометра поступово піде вниз. Осінь обіцяє бути сухою й теплою до початку жовтня, коли після приходу Покрови можливі перші заморозки на ґрунті.

Попередні прогнози щодо країни загалом такі:

Вересень. Осінь почнеться з похолодання. Погіршення погоди буде супроводжуватися дрібними затяжними дощами та сірим небом, а потім листя з дерев відразу почне опадати. За кілька тижнів погода стане ще гіршою, тож доведеться витягувати з гардероба теплі шарфи, пальто, кофти та чобітки. Холодний циклон, прийде у вересні, принесе холод і туман, а в західних районах країни – навіть заморозки.

Жовтень. Погода в жовтні очікується теплою й сонячною. З неба зникнуть сірі хмари, а разом із ними пройдуть і дощі. Температура зросте, українці зможуть ще погрітися на сонечку і прогулятися хорошим осіннім парком. Втім, наприкінці місяця в країну повернуться дощі та сильні вітри, а разом із ними й холод.

Листопад. Погода в листопаді буде холодною, із заморозками й колючими вітрами. До середини місяця синоптики прогнозують не тільки різке похолодання, а й появу першого снігу, а згодом, навіть хуртовин. Зима почнеться раніше, ніж її час відлічить календар, але такі погодні аномалії спостерігаються на території України вже не перший рік.

Ну а яка ж погода очікується цієї осені на Дніпропетровщині? Нагадаємо, що у вересні настає не одна осінь, а відразу три! Календарна осінь починається 1 вересня, а астрономічна – у день осіннього рівнодення, тобто, 22 вересня. Але синоптиків насамперед цікавить метеорологічна осінь. Вона настає, коли відбувається стійкий перехід середньодобової температури повітря в бік зниження через 15 градусів. Така осінь на Дніпропетровщині трапляється, як правило 19 вересня. Але є й нюанси.

– Особливості осені на Дніпропетровщині в тому, що реально вона настає в різний час, – констатує Любов Трофимова, – За кілька останніх десятиліть найбільш ранній прихід осені в Дніпропетровській області спостерігався 30 серпня 1959, а найпізніша дата початку метеорологічної осені зареєстрована в 1994 і 1999 роках – 5-13 жовтня. У минулому році така осінь настала наприкінці вересня. Ймовірно, і в цьому році метеорологічна осінь настане днів на 10 пізніше звичайного.

Найбільша особливість осені-2017 полягала в тому, що це була найдовша осінь. Є підстави вважати, що історія повториться в цьому році.

– Метеорологічна осінь закінчується, коли температура повітря стійко переходить через 0, – пояснює начальник відділу агрометеорології та агрометпрогнозів Дніпропетровського РЦГМ, -Так ось, у минулому році це сталося аж 9 січня! Тобто осінь тривала на 40 днів довше. Є підстави вважати, що така ж тривала осінь буде й у 2018-му.

Втім, за словами начальника Дніпропетровського регіонального центру гідрометеорології Василя Гринчака, найбільш точний прогноз метеорологи можуть дати лише на найближчих три дні. Більш точні прогнози про стихійні явища, а от імовірність довгострокового прогнозу становить лише 50%, адже навіть у Європі не беруться пророкувати погоду більше ніж на 10 днів.

Народні синоптики пророкують дощі

Відомий народний синоптик Леонід Горбань стверджує, що перші осінні дощі можуть піти вже 10 вересня, а 15 числа почнеться так зване перше бабине літо, яке триватиме до 25 вересня. Початок жовтня буде теплим і ясним, – обіцяє народний експерт. Але довго така метеорологічна ідилія не триватиме: уже 3-4 жовтня очікуються сильні бурі з дощами. Показники термометрів впадуть до +8 градусів

– Відразу після цього – друге бабине літо з денною температурою до +20 градусів і вище. Воно триватиме тиждень, – вважає Леонід Горбань.

Інший народний синоптик Володимир Деркач передбачає, що початок вересня буде мінливим.

За його словами, очікуються невеликі опади й коливання температур, лише під кінець першої декади злегка потеплішає. Друга декада розпочнеться з теплої для вересня погоди, але в кінці місяця прийде похолодання з опадами, хоча й не дуже сильними, а під час третьої десятиденки буде порівняно прохолодно, з дощами, але не дуже інтенсивними.

Жовтень, на думку цього експерта, почнеться з прохолоди та опадів, хоча не дуже сильних. До кінця першої декади погода покращиться, наприкінці місяця також буде комфортною. Крім того, на початку третьої декади він обіцяє похолодання, після якого потеплішає та прийде бабине літо.

Останній осінній місяць, за словами Леоніда Горбаня, почнеться сирої погодою, 1-3 числа буде дощ, а 4-7 – легкий мороз. Потім, до 14 листопада, буде ясно, сухо й тепло, а 15-17 пройдуть дощі. Уже з 18 числа й до кінця місяця можливі невеликі морози, які поступово будуть посилюватися. Справжня зима може початися 27 числа – у цей день очікується рясний сніг.

Ну а його колега, Володимир Деркач, вважає, що на початку першої декади листопада будуть погожі дні, а під кінець місяця – різке похолодання.

Олександр РОЗУМНИЙ

Народні прикмети погоди осені-2018

– Грім у вересні віщує теплу осінь.

– Тепла осінь – до довгої зими.

– Якщо журавлі летять високо, не поспішаючи, і «розмовляють», буде стояти гарна осінь.

– Поки лист із вишень не опав, скільки б снігу не випало, відлига його зжене.

– Якщо горіхів багато, а грибів немає – зима буде сніжна й сувора.

– Якщо восени берези жовтіють із верхівки, наступна весна буде рання, а якщо знизу, то пізня.

– Восени сіренький ранок, так чекай червоного дня.

– Високо птиці перелітні летять восени, так снігу багато буде, а низько – мало снігу буде.

– Якщо перший день бабиного літа ясний і теплий, то і вся осінь ясна й тепла, і навпаки.

– Поява комарів пізньою осінню – до м’якої зими.

Що з глобальним потеплінням?

Більшість кліматологів вважають, що ми живемо в епоху потепління. Відбувається циклічне, з періодом в 100 років, переміщення холодних арктичних мас із заходу на схід і назад.

Що відбувається сьогодні?

– Зміна клімату, яку ми зараз переживаємо, буде позначатися в будь-який час року. Через будь-який перепад температур, від тепла до холоду й навпаки, обов’язково будуть утворюватися штормові явища. Особливо це характерно для південного регіону. Треба бути готовим до цього, адже така кліматична дійсність буде зберігатися й  у наступні роки, – прокоментувала ситуацію завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського гідрометеорологічного інституту Вазіра Мартазінова.

Скоро зими на півдні України не буде!

Радикальна зміна клімату в Україні стане помітною вже через 30 років, хоча й зараз люди дивуються навалі червонокнижних метеликів і появі в Дніпрі амазонських медуз. Так вважає член міжурядової групи експертів із питань зміни клімату, старший науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту, кандидат фізико-математичних наук Світлана Краківська.

– До кінця нинішнього століття сосни збережуться хіба що в Карпатах де-небудь у горах. Зона лісів відсунеться в Білорусь. Є таке наукове поняття, як «кліматична зима». Вона настає, коли середньодобова температура опускається нижче нуля. Так ось, у середині нинішнього сторіччя зими на півдні України не буде взагалі. Кількість опадів, що випадає в нашій країні за рік, залишиться приблизно на нинішньому рівні. Однак основна їх частина буде припадати на зиму і весну. Влітку збільшиться ймовірність посух, й одночасно зросте кількість короткочасних, але дуже інтенсивних дощів, – вважає експерт.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *