Метеопрогноз: якою буде зима-2019?

Щороку метеорологи-професіонали та «народники» намагаються передрікти погодні умови. І, між іншим, не завжди помиляються. На думку експертів, майбутня зима на Дніпропетровщині буде теплою. Можливо, найтеплішою за останні 20–30 років. Найбільші холоди нас очікують у першій половині сезону, а вже після новорічних свят почне теплішати.

Нинішня зима настала незвично рано

Коли починається зима? Звісна річ — 1-го грудня! Але це за звичайним календарем, а метеорологічна зима починається при стійкому переході середньодобової температури повітря через нуль градусів у бік зниження. Зауважимо, що вона приходить до нас, як правило, майже на два тижні пізніше «встановлених термінів». Фахівці Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології встановили, що за останні десятиліття по-справжньому зимова погода в нас встановлюється аж ніяк не за календарем.

Судіть самі: 30 листопада (1969 і 1990 рр.), 11 грудня (2000 і 2012 рр.). За останні 20 років найбільш рання зима на Дніпропетровщині починалася 5-го листопада в 1994-му році, а найбільш пізня -20-го грудня у 2003-му і 2010-му роках. Зауважимо, що в окремі роки (2000, 2004, 2006, 2011) взагалі не було «зимового» температурного переходу, тобто дата початку зими не визначена.

У цьому сезоні метеорологічна зима прийшла до нас уже в середині листопада. Що ж буде в грудні-січні?

Суворої зими не буде!

– Народні синоптики прогнозують погоду на кілька сезонів, а офіційні українські метеорологи аналізують дані багаторічних спостережень і прагнуть визначити особливості та тенденції найближчих декількох тижнів. Український гідрометінститут говорить про те, що нинішня зима буде однією з найтепліших за останні 20–30 років. «Середня температура буде приблизно на 2 градуси вище звичної нам норми», — зазначає начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Василь Грінчак.

Проте, трохи снігу все ж буде на початку грудня 2018-го року: практично на всій території України очікуються невеликі снігопади. Але тривалими вони не будуть, уже до кінця першого тижня грудня температура може знову піднятися значно вище нуля, а сніг швидко розтане і зміниться сльотою.

До середини грудня ще більше потеплішає — до 10 градусів тепла й до 0 вночі, а ось ближче до Нового року можуть знову прийти морози, до того ж чималі, — до -18 градусів вночі і -10 вдень. Однак протримаються вони не більше двох-трьох днів. Снігопадів наприкінці грудня не очікується. Тож цілком можливо, що нас чекають безсніжні новорічні свята.

Що стосується очікуваної на Дніпропетровщині середньомісячної температури, то вона така:

грудень — 2,5 градусів морозу при нормі 1,9 (грудень все-таки очікується холодним);

січень — 2 градуси нижче нуля (норма — мінус 5,3);

лютий — 2 градуси морозу при нормі мінус 4 градуси.

Тобто друга половина зими буде теплішою, ніж звичайно.

Сильних морозів не уникнути

Незважаючи на те, що метеорологи прогнозують здебільшого м’яку та теплу зиму, традиційних морозів нам не уникнути. За прогнозами Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту, перші два тижні після Нового року морози будуть ставати то сильніше, то слабше, а найменша температура традиційно очікується на Водохреще.

Весь цей час синоптики обіцяють лише рідкий сніг, а найбільші січневі заморозки очікуються в західній частині країни — до -20 градусів. У нас же температура впродовж місяця буде коливатися від -3 до +3 градусів. Наприкінці січня на більшій частині території України очікуються сильні снігопади та різке зниження температури. Останній місяць зими за прогнозами буде мінливим — спочатку холодним, а потім теплим. До кінця лютого в країні очікується потепління до нуля, що супроводжуватиметься туманами.

Втім, на думку відомого народного синоптика Леоніда Горбаня, у лютому нас чекають сильні заморозки.

— Мороз очікується в лютому, упродовж двох тижнів прогнозується -15…-25 градусів, — вважає народний експерт. За його ж словами, «з 20-х чисел лютого морози будуть приходити тільки вночі, і то невеликі».

— У березні, як буває в останні роки, зима повернеться, у перший тиждень можна чекати до -9…-14, — прогнозує Леонід Горбань.

Кінець зими настає, коли середньодобова температура переходить через нуль у сторону підвищення. Загалом у Дніпропетровській області зима закінчується 2-го березня. А ось у Кривому Розі — уже 27-го лютого! Отже криворізька зима аж на 5 днів коротша.

Олександр РАЗУМНИЙ

Авторитетна думка

Зима закінчиться раніше

Так вважає один із найавторитетніших експертів України, завідуюча відділом кліматичних досліджень і прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України Вазіра Мартазінова:

Зима 2018–2019 в Україні буде малосніжною та короткою. Не варто очікувати в цьому році морозної зими, але окремі дні будуть досить холодними. Ця зима закінчиться швидше, ніж торішня. Снігу очікується небагато, і він здебільшого буде мокрим. Найхолоднішим періодом буде кінець грудня — початок січня. Морози можуть досягати 20 градусів.

В інший же час може бути від 0 до -10. Найхолодніше буде на сході країни. Очікуються сильні перепади температур, але вже в другій половині січня настане потепління. Лютий буде досить м’яким у порівнянні з попередніми місяцями. Хоча короткочасні різкі похолодання також можливі.

Зима на Дніпропетровщині в цифрах

2014–2015, 2015–2016 роки — зима завершилася на початку лютого.

Зима 2017–2018 розпочалася 9-го січня(!), а завершилася майже в кінці березня.

Середня тривалість зимового сезону становить від 101–103 днів (південь області) до 119 днів (північ і північний схід Дніпропетровщини).

Найхолодніший місяць — січень, його середня температура становить:

-в північних і східних районах — 6 градусів морозу;

— на південному заході -5 градусів нижче нуля

— на півдні — 4 градуси морозу.

Народні прикмети

  • Перший сніг випадає за 40 днів до настання зими.
  • Чим більше снігу, тим більше хліба.
  • Якщо в перші дні зими йшов сильний снігопад, то літо почнеться з проливних дощів.
  • Випадання снігу до опадання всього листя віщує люту зиму.
  • Зимова гроза — до сильних морозів, блискавка — провісник бурі.

До речі

Кажуть, що чорно-коричневі гусениці метеликів ведмедиць можуть передбачати, наскільки холодною і сніжною буде зима. Цих гусениць можна побачити восени. Вони відрізняються дивним забарвленням: частково гусениця коричнево-руда, а частково — чорна. Вважається, що якщо руда секція її тіла вужча, майбутня зима буде досить суворою.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *