Мені Афоня рубль повинен!

72-совет_юриста_2

Чи бувала у вас ситуація, коли ви позичили грошей (сусідові, кумі, односельчанину), при цьому позичальник стверджував, що віддасть їх залізно та в обумовлений термін?

Але ні в термін, ні пізніше не віддав, а за нинішньої стрімкої інфляції через кілька місяців позичена вами тисяча втрачає свій номінал. Ви ображаєтеся на позичальника, він звинувачує вас у скупості, словом, стосунки безнадійно зіпсовані, а проблема так і не вирішена.

Порада юриста: не соромтеся при позиці оформляти боргову розписку. Навіть без реєстрації її у нотаріуса, у вас буде письмово зафіксована гарантія, яку в разі чого можна пустити в справу.

Комусь може здатися ніяково брати розписку з родича або доброго знайомого. А між тим, нічого ганебного в цьому немає.

Отже, в розписці повинно бути зазначено, що грошові кошти даються саме в борг. Факт передачі грошей, хто й кому позичає, місце проживання (реєстрації) сторін, сума і термін повернення, особистий підпис боржника – це типові пункти боргової розписки.

Реквізити сторін вимагають пильної уваги.

Якщо вони вказані в недостатньому обсязі або з помилками, то боржник отримує шанс перекласти зобов’язання на іншу людину. Він може й зовсім зникнути. І якщо в документі не вказано місце його реєстрації, то знайти людину буде дуже складно.

У розписці бажано також вказати ідентифікаційний номер боржника, оскільки в разі початку судового розгляду ця інформація може вам знадобитися.

Багато юристів радять простежити за тим, щоб розписка була написана позичальником власноруч і у вашій присутності.

У розписці слід обов’язково вказувати, що на момент її складання гроші «вже були отримані» позичальником, і він з цього приводу не має ніяких заперечень або претензій.

Термін за договором позики не є істотною умовою договору, і якщо він не вказаний у розписці, то буде визначатися вимогою.

Розмір відсотків за користування грошовими коштами може бути визначений за домовленістю сторін, а якщо ні, то їх розмір буде дорівнювати обліковій ставці Національного банку України (на сьогодні її розмір становить 7,5% річних).

Якщо сплата відсотків за користування коштами не передбачається, то про це в розписці потрібно обов’язково зробити спеціальну обмовку.

Важливо також зазначити, що відсотки за користування грошовими коштами позикодавця не є формою юридичної відповідальності на відміну від відсотків, сплата яких регулюється статею 625 ГК України (прострочення виконання грошового зобов’язання).

Вікторія СИМОНОВА

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *