Медицина. Історія питання

Вітаємо всіх медичних працівників – героїв, яких неможливо переоцінити, – з професійним святом! З нагоди цього дня пропонуємо трохи цікавих фактів з історії зародження науки та практики медицини. Деякі з них викликають доволі іронічні асоціації з сьогоденням…

У Вавилоні лікарська помилка коштувала дорого: за неправильне лікування лікарю відрубали руки. Напевно, саме тому лікарів у Вавилонському царстві не вистачало, тож на допомогу хворим приходили звичайні люди. Хвора людина просто виходила на центральну площу міста. Перехожі запитували, що її турбує, і ті, хто вже перенесли цю хворобу та вилікувалися, радили страждальцю, що робити. Та це ж справжня метафора сучасного стану речей, коли люди не завжди гідно цінують лікарську працю, але з усією серйозністю сприймають безліч сумнівних теорій з Інтернету і «сарафанного радіо»!  Ласкаво просимо до Вавілону!

Перша операція під загальним наркозом була проведена в Китаї ще близько 140-150 року н.е. Її виконав найвідоміший лікар Стародавнього Китаю Хуа То. Як анестетик Хуа То використовував міцне вино, змішане з коноплею. Для порівняння, на наших теренах безперечно видатний лікар Микола Пирогов вперше використав етеровий наркоз аж у 1847 році! Авжеж, це зовсім різні види анестезії, але ми можемо уявити, який довгий і складний шлях вів до її вдосконалення та розповсюдження.

І ще цікаве з Китаю… Лікар мав дохід, тільки якщо його пацієнти були здорові (як ремонтники конвеєру на автомобільному заводі Форда, лічильник платні яких зупинявся, коли траплялася поломка й доводилося попрацювати. Виявляється, не пан Форд винайшов цей метод мотивації!). При захворюванні пацієнта лікарю виплачувалася значно менша винагорода. Якщо за короткий час фіксувалися факти хвороби декількох пацієнтів, лікаря відсторонювали від роботи. З одного боку, лікарі були матеріально зацікавлені в ефективності лікування. Та з іншого, якщо пацієнт не йшов назустріч лікуванню та сам ставав винуватцем своїх рецидивів, лікар не міг це довести! Ще один привіт із минулого – адже іноді від лікарів не просто чекають, а прямо таки вимагають дива… В це свято побажаємо всім медикам свідомих пацієнтів, щоб кожен розумів свою роль і зацікавленість у процесі лікування, а стосунки лікар-пацієнт були сильним партнерським тандемом проти хвороб!

Високий рівень розвитку давньоримської медицини підтверджується знахідкою 160 одиниць хірургічного приладдя при розкопках у Бінгені, Помпеях і Бадані. При розкопках Херсонеса була виявлена надгробна плита з ім’ям лікаря, який служив у римського полководця, що свідчить про повагу до представників даної професії. Загалом, лікарі Стародавнього Риму внесли величезний вклад в розвиток світової медицини, перевівши ірраціональні традиції Вавилона і Єгипту в наукове русло…

….Проте на самому світанку нашої ери та Римського панування терапія обмежувалася вимовою молитов і прийомом ліків (попередників сучасних БАДів). Маловідомий факт: заклинання «абракадабра» має медичні коріння. Вперше слово згадується в працях лікаря Серена Саммоніка, який лікував римського імператора. Слово «абракадабра» потрібно було записати на амулеті в стовпчик одинадцять разів, віднімаючи кожен раз останню букву, після чого амулет передавався хворому. Подібний амулет мав значно послабити силу злого духа та посприяти швидкому одужанню.

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *