«Мати Тереза» по-новомосковськи

Це почесне звання, дане жителями Новомосковська ось уже чверть століття носить Iрина Роздайбiда, директор Новомосковського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Місцева, з Новомосковська. У дитинстві мріяла вчити першокласників, а трохи подорослішавши — стати лікарем. У підсумку, як це часто буває, отримала абсолютно відмінну від раніше бажаних спеціальність. Після закінчення фізико-математичного факультету Криворізького педінституту стала вчителем математики. Працювала в школі військового містечка Гвардійське.

«За сімейними обставинами після народження первістка влаштувалася вихователем до дитячого садка, який відвідував син. Після народження другої дитини на деякий час перекваліфікувалася в бухгалтери одного з новомосковських підприємств. У 1997 році, випадково дізнавшись про вакансію директора Новомосковського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, подала документи. Мене затвердили», — розповідає Ірина Анатоліївна.

– Упевнений, мало хто знає про існування такого центру та його призначення.

— В Україні така служба виникла в 1993 році. Починали працювати із сім’ями дітей-інвалідів, тому що не секрет, що багато чоловіків залишають такі сім’ї, не витримуючи психологічного та фізичного навантаження. Потім організували клуб спілкування, клуб молодих сімей, клуб «Сучасниця» для молодих мам. Забезпечували консультативну та психологічну допомогу особам, які звільнилися з місць позбавлення волі, військовослужбовцям тощо.

Основне завдання центру — здійснення соціального супроводу та надання соціальних послуг сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах. Також це оберігання дітей від сирітства, втрати сім’ї та безліч інших функцій, для чого в центрі є спеціалізоване формування із семи фахівців соцпраці. Їхнє завдання — попередити опускання сім’ї нижче норми соціалізації суспільства. Це зокрема й робота із сім’ями, які перебувають у процесі розлучення або недавно розлучилися, оскільки діти в неповноцінних родинах, згідно зі статистикою, починають поводитися, м’яко кажучи, не належним чином або зовсім деградують. Наші фахівці намагаються відстежувати такі ситуації та робити все можливе для порятунку сімейного вогнища, але життя нерідко вносить свої корективи, тож часто нам доводиться стикатися із сім’ями, які втратили життєві орієнтири.

– Чи багато таких сімей? А скільки дітей?

— На обліку Новомосковського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді 226 сімей із 540 дітьми, які опинилися в складній життєвій ситуації. 60 тільки виявлених сімей зі 123 дітьми перебувають у зоні потенційного ризику. У 28 дітей з 14 сімей є ризик соціального сирітства.

– Що скажете про бажання держави позбавлятися від інтернатів і дитячих будинків?

— У зв’язку з цим ми розробили проект відкриття в Новомосковську відділення термiнового влаштування дiтей при міському центрi соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Для чого все це? Наприклад, з’являється неблагополучна сім’я, у якій дитина, або кілька малолітніх дітей перебувають у нестерпних, пекельних, неприпустимих для життя умовах. Це коли батьки або хтось із батьків безпробудно п’є або вживає наркотики, діти не годовані, у холоді, не доглянуті та надані самі собі… У таких випадках суд позбавляє матері, батька або обох батьківських прав. Виникає питання, куди подіти дітей? Хворих оформляли до дитячої лікарні, здорових до інтернатів і дитячих будинків. Але, врешті-решт, їх бути не повинно…

– А як сім’я, рідні тато й мама можуть довести власну дитину до стану, що вимагає ізоляції від батьків?

— На жаль, таких прикладів десятки. Наведу парочку. У родині дрібних підприємців вісім неповнолітніх дітей. Тато в них ніби нормальний, а мама, крім того, що страждає на епілепсію, раз у три місяці йде в запій. Причому, у пивний запій, який закінчується реанімацією. У цьому році матуся в реанімації вже другий раз. Під час її госпіталізації захворіла їхня молодша дитина, з якою в лікарню змушений був лягти батько. Звичайно, залишилися «семеро на лавці», самі у квартирі без нагляду дорослих…

Інший кричущий приклад. У пятидітної сім’ї, де старшому синові сім, а молодшій доньці рік, матуся, грубо кажучи, не просихає. Нещодавно в п’яному угарі ножем ударила біологічного батька своїх дітей. До її щастя, потерпілий не написав заяву в поліцію, тож жінка залишилася на свободі, що обернулося нещастям для дітей. Вкотре перебуваючи у нетверезому стані, матуся схопила з плити каструлю з окропом і понесла її кухнею, не помічаючи, що поряд на підлозі, під ногами, грається однорічна дочка. Ще крок і окріп виллється на дитину. У цю мить до кухні зайшов семирічний син. Швидко оцінивши ситуацію, хлопчисько кинувся до сестрички, відкинув її, підставивши своє тіло під окріп… Слава Богу, перекинутий окріп пролився по дотичній, тож хлопчик відбувся незначними опіками та недовгою госпіталізацією. За рішенням суду й ця горе-матуся позбавлена батьківських прав.

Взагалі-то, на позбавлення батьківських прав у Новомосковському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді зараз претендують 60 сімей. Куди подіти цих дітей? Ось і виходить, що створення в місті дитячого відділення термінового влаштування — більш ніж актуальне.

– На якому етапі створення в Новомосковську відділення термінового влаштування дітей із неблагополучних сімей?

— Проект створення відділення термiнового влаштування дiтей як нового підрозділу при міському центрi соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді переданий до міськради. Я як директор центру пройшла депутатські комісії. Словом, чекаємо сесії міськради та сподіваємося на прозорливість місцевих депутатів.

Плануємо розміститися на базі закритого інтернатного відділення сьомої школи. Наше відділення буде розраховане на 20 дітей, включно з кімнатою для немовлят.

– Що дасть дітям відкриття відділення термінового влаштування?

— Соціальну, педагогічну, психологічну, юридичну допомогу та підтримку в умовах цілодобового перебування у відділенні. Постраждалі від домашнього насилля дітки, а також вилученi з небезпечного середовища отримають невідкладну комплексну допомогу. Ми будемо сприяти повернення до своїх сімей, а в разі позбавлення батьків батьківських прав — влаштовувати дітей у прийомні або інші сімейні форми виховання.

Крім того, майбутнє відділення термiнового влаштування забезпечить дітям: умови для безпечного та комфортного проживання, цілодобовий догляд i надання спеціалізованої допомоги, можливості для навчання і змістовного дозвілля, після вивчення сімейної ситуації дитини можливість її реінтеграції; соцзахист позбавлених сімейного виховання, які опинилися в складних житлово-побутових умовах або перестали вчитися в школах тощо.

– Чув, що Ви ще ініціювали створення в Новомосковську патронатних сімей. Що це таке?

— При вилученнi дитини з неблагополучної сім’ї, вона йде на тимчасове виховання в патронатну сім’ю. Протягом 9-місячного там перебування вирішується питання про подальшу долю — або повернення до своїх, або в прийомну сім’ю, або в дитячий будинок. Ця форма соціальної адаптації дітей, а також заробітку для патронажної родини вельми популярна у світі. У нас патронат поки застосовується дуже рідко. Наприклад, у всій Дніпропетровській області створена лише одна патронатна сім’я в Жовтих Водах. Просто люди мало або ніколи не чули про це, а даремно. Патронат прирівнюється до звичайної роботи, з оплатою понад 8 тисяч грн на одного патронатного батька, плюс виплати на кожну дитину і, що не менш важливо, нараховується робочий стаж. Щоправда, щоб отримати ліцензію на створення патронатної сім’ї потрібно пройти досить жорсткий відбір і навчання.

– Сімейні негаразди, як і хворобу, легше попередити, ніж лікувати…

— Цією стародавньою мудрістю ми керуємося давно. Я, як у поліклініці, розбила місто на ділянки, за кожною закріплений певний фахівець центру, знайомий із кожним будинком, двором, вулицею на його ділянці. За допомогою опитувань, сусідів, дільничних, квартальних виявляємо зачатки неблагополуччя, беремо ці сім’ї на контроль. Особливо тісно працюємо з поліцією та квартальними. Наприклад, надійшов сигнал, що у квартирі або будинку, де живуть неповнолітні діти, постійно пиячать, скандалять, збираються підозрілі особи… Ми йдемо туди.

– А якщо, у кращому випадку, не пустять, не захочуть розмовляти?

— Наші фахівці — це люди з вищою медичною, педагогічною, юридичною освітою або з дипломом психолога. Вони, на відміну від поліції, не в образу буде сказано, що, найчастіше поводиться в таких випадках відверто прямолінійно, знають, як потрібно вести розмову, щоби тобі відкрили двері та вислухали навіть найбільш непримиренні… Як правило, подібні сім’ї складаються з алко- або наркозалежних людей, які самі страждають від своєї недуги. Суспільство цурається, відсторонюється від них, тож цілком природно, що вони, зовні цього не показуючи, шукають підтримки, допомоги від суспільства, а тут ми самі приходимо, та ще пропонуємо певну допомогу. Потрібно тільки правильно себе подати. Після чого будь-який піде на контакт.

– У чому виражається допомога?

— У нас є міська програма підтримки дітей у неблагополучних сім’ях. Допомагаємо продуктами, канцтоварами, порадами, добрим словом дорослої людини. Оскільки в нас матеріальні можливості вкрай обмежені, нам допомагають небайдужі люди — квартальні, підприємці, депутати…

Євген ЄВТУШЕНКО

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *