Літо-2018 буде спекотним і посушливим

Професійні синоптики стверджують, що в червні-серпні температура повітря на Дніпропетровщині буде на 1,5-2 градуси вище середньостатистичної. Їхні колеги «з народу» з цим не згодні. Вислухаємо аргументи обох сторін і зробимо власні висновки.

У травні спекотно, як у липні

Останнім часом природа дивачить. Реальна погода часто абсолютно не відповідає календарю. Судіть самі. Метеорологічне літо настає, коли середньодобова температура перевищує 15°C. Але, наприклад, торік це сталося ще 29 квітня, а цього року взагалі на 4 дні раніше.

– У 2018-му природа піднесла нам чимало сюрпризів, – розповідає начальник відділу агрометеорології та агрометпрогнозів Дніпропетровського РЦГМ Любов Трофимова, – Весна була пізня – перехід через «0» трапився майже на чотири тижні пізніше. Але потім пішло стрімке потепління. Вже 31 березня – на два дні раніше, ніж зазвичай, – було подолано бар’єр в +5°C, 6 квітня – +10°C, а 25 квітня стався стійкий перехід через 15°C – тобто настало метеорологічне літо. І настало воно майже на три тижні раніше! Взагалі травень цього року видався екстремальним. У першій декаді місяця середньодобова температура по області перевищувала середньодобову норму на 3-11 градусів і склала 17-25 градусів. Максимальна ж в окремі дні підвищувалася до +31-33°C, 5 і 6 травня був перекритий історичний максимум. У ці дні повітря прогрілося відповідно до 30,4°C, 32,5°C відповідно. Фактично температурний режим відповідав липневому.

Але при такій спеці, як стверджує експерт, опадів випало дуже мало. Які види на врожай? – У травні опадів випало втричі менше норми, але в березні їх було навпаки набагато більше звичайного – 360% від місячного нормативу, – констатує Любов Трофимова. – У квітні також відзначався недобір опадів. В цілому ж, нестачі вологи не відчувалося, але через спеку ця волога витрачалася непродуктивно. Колосіння в озимих культур почалося на дві тижня раніше, ніж зазвичай, що не дуже добре. Така ситуація може призвести до втрати 10-20% урожаю.

Йдемо за графіком 2012 року

Погодна ситуація 2018-го, як вважають фахівці Дніпропетровського регіонального центру гідрометеорології, відповідає 2012 року. Що це був за рік?

Найспекотнішим за останній час було літо-2010, а в 2012-му було найбільш тривале літо, яке тривало аж 169 діб, – пояснює начальник Дніпропетровського РЦГМ Василь Гринчак. Зауважимо також, що поки липень-2012 очолює рейтинг літніх місяців Дніпропетровщини (з обліку середньомісячних температур):
2017 – 21,6 °C
2016 – 23,3
2015 – 22,4
2014 – 22,9
2013 – 22,0
2012 – 25,3 °C
2011 – 23,9
2010 – 24,7
2009 – 22,3
2008 – 21,9
2007 – 23,9
2006 – 20,8
2005 – 21,3
2004 – 20,4
2003 – 20,6°C

За прогнозами Українського Гідрометцентру, середньомісячна температура повітря в Дніпропетровській області очікується вище звичайної: в червні +21°C (норма 19,5°C), в липні – 23°C (норма 21,2°C), в серпні – 22, 5°C (норма 20,4°C).

Разом з тим, опадів очікується менше. Лише в червні середньомісячна норма буде перевищена.
А що думають щодо прогнозів на літо народні синоптики?

Погоду на літо підкажуть прикмети

На думку дослідника народної метеорології Олександра Васяновича, українці традиційно робили прогноз на літо по погоді на Теплого Олексу, день якого відзначався 30 березня. Була приказка: «Який Теплий Олексій, таке й літо». Тоді температура повітря коливалася в районі 0 градусів, стояла хмарність, був невеликий сніг із дощем.

– Це означає, що літо обіцяє бути не надто спекотним, але й не дуже дощовим, – зробив висновок етнолог.
Є й інші прикмети. Так, справжнє тепло наступає після весняного Миколая, 22 травня. І на цей випадок була приказка: «До Миколи не сій гречки, не стрижи овечки», адже ще було можливе похолодання.
Важлива ознака приходу справжнього літа – цвітіння калини. «Оскільки вона вже розквітла, це означає, що заморозків в Україні більше не буде», – пояснив Васянович.

Українці будували прогнози на літо і за кількістю снігу взимку. «Якщо достатньо снігу, то буде врожай». У цьому контексті етнолог нагадав про те, що цього року сніг ніби як і був, але не дуже багато. Отже, якщо брати в розрахунок цю прикмету, врожай повинен бути середнім.
Про майбутній урожай говорили і «довгі бурульки» на Стрітення, 15 лютого. Але в той день не було не тільки довгих, але взагалі ніяких бурульок, тому що стояли морози, і відлиги не було. Таким чином, і цей показник – не на користь хорошого врожаю.

Але обнадіює прикмета, пов’язана з днем Юрія, 6 травня. В українців була приказка: «Як на Юрія роса, то будуть проса». І роса того дня була. Це означає, що хороший урожай може дати не лише просо, а й інші культури, – пообіцяв народний експерт.
Ще на початку року відомий народний синоптик передрікав: Літо – вологе та помірно тепле.

Прислухаємося до народу

Прихід грози можна визначити навіть за декілька днів по небу, де починають високо з’являтися тонкі прозорі смужки перистих хмар – вірна ознака гучних гроз.
Якщо півень заспівав влітку раніше 9 години вечора – до дощу.
Якщо влітку вночі не було роси, то вдень буде дощ.
До ночі холодно, північний вітер, нема роси – до негоди.
Веселка вранці та риба не клює – до поганої погоди.
Висока веселка сигналізує про те, що погода буде ясною, а низька – що дощовою.
Якщо дворовий пес весь день сонний – до негоди.
Якщо собака катається, валяється на землі – до дощу.
Перед сильним дощем кроти вибираються з нір.
Поява на поверхні землі дощових черв’яків – до дощу.
Авжеж, переважна більшість народних прикмет стосуються сільській місцевості, але ви теж можете поповнити джерело народної мудрості власними спостереженнями. Одна з них, щоправда, жартівлива, стала дуже популярною вже сьогодні. Кажуть же, що якщо, перестраховуючись, ви про всяк випадок берете з собою парасольку, то дощу, швидше за все, не буде.

Олександр РАЗУМНИЙ

До речі

Ті, хто довіряють народним прикметам, знають, що погоду на літо можна визначити задовго до його настання. Часто її визначають по головних церковних святах – Хрещенню, Благовіщенню та Великодню.
Хрещення
Цього року Хрещення припало на спадаючий Місяць. Це означає, що особливо сильних злив цього літа не буде.
– За прикметою, якщо на Водохреща небо ясне, то весна буде ранньою, літо теплим, а бабине літо – довгим.
Благовіщення
Вранці було Сонце, проте до вечора все ж зарядив дощик. Все це говорить про те, що все літо стоятиме сонячна погода, а дощі намічаються тільки в серпні.
– В народі казали, що якою буде погода на Благовіщення, таким буде й літо. Цього року погода на Благовіщення була досить теплою.
Великдень

Весь день на Великдень стояла ясна погода. Це говорить про те, що літо видасться теплим і сонячним. Але дуже ймовірні й дощі, так як урожай без хороших дощів багатим не буває.
– У цей день наші пращури зазвичай визначали не погоду, а те, яким буде врожай. «Грає Сонце, небо ясне – урожай і літо красне».
– Якщо на Великдень погода похмура, то літо буде холодним і дощовим.
– Грає сонце на Великдень – літо буде спекотним, але з грозами.

Секрети погоди розкриють птахи й комахи

– Якщо сніг по весні тане з північної сторони мурашника – літо буде теплим і тривалим, а з південного боку – холодним і коротким.
– Птахи в’ють гнізда на сонячному боці – до холодного літа.
– Про спекотне літо говорять хрущі, якщо навесні їх дуже багато. Якщо багато хрущів – чекай на посуху.

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *