• жіночий день

Зі святом весни!

Не секрет, що свято 8 Березня, яке так полюбляє наш народ, пов’язане з боротьбою жінок за свої права та емансипацію. Тому злі язики інколи говорять, що й вихідний у цей день – це нелогічно, і квіти з компліментами (як і взагалі вшанування в цей день саме таких аспектів жіночої натури як тендітність і краса) – що називається, «не по темі». Але давайте-но поглянемо на ситуацію під іншим кутом. Споконвіку люди святкували безліч приводів, а ось дати й ідеологічне забарвлення тих самих свят раз-у-раз змінювалися – згадайте хоча б історію святкування Нового року або перегравання слов’янських свят на християнський лад тощо. Ось і маємо, що соціалістична епоха залишила нам у якості жіночого дня саме 8 Березня, проте це не означає, що ми не можемо сприймати це свято ширше, адже й до фрау Цеткін у різні часи та в різних культурах існував свій Жіночий день.

Так, у давніх слов’ян було свято на честь богині Лади – матері всіх богів, покровительки сім’ї. Воно відзначалося в березні та супроводжувався обрядовими дійствами та іграми. А в Стародавньому Римі існувало свято Матроналії – день матрон. Так називали заміжніх жінок, народжених вільними. В цей день чоловіки ставилися до своїх дружин із особливою увагою, обдаровували їх подарунками. Жінки відвідували храм богині Вести – покровительки сімейного вогнища. А всіх рабинь у святковий день звільняли від роботи.

Та й зараз, окрім 8 Березня, в багатьох куточках світу є свої жіночі свята – в різні пори року, з різними передісторіями та традиціями…

Наприклад, у Вірменії 8 березня відкриває цілий місяць, присвячений жінкам. Триває «Місяць вихваляння жінок» до 7 квітня – Дня материнства. Це свято було встановлено у Вірменії на початку 1990-х рр. Згідно з церковним календарем, у цей день Архангел Гавриїл приніс Діві Марії звістку про те, що скоро вона стане матір’ю.

В Японії жінкам теж присвячений чи не весь березень. 3 березня в цій країні традиційно відзначається свято дівчаток, яке ще називають Днем цвітіння персиків. Друга назва свята пов’язана з символічним кольором персика в японській культурі, що означає жіночу красу, доброту й ніжність.

В Китаї 15 жовтня відзначається Всесвітній день сільських жінок. Свято було затверджено в 1995 році. Сільські жінки-китаянки, чия чисельність перевищує чверть всього населення Землі, вносять величезний вклад у суспільне життя, але самі не завжди мають право на землю, доступ до отримання освіти, медичних послуг. Залучення уваги громадських структур до вирішення цих проблем – основна мета проведення цього свята.

У Гвінеї 27 серпня відзначається День ринкових матусь. Це свято встановлене в пам’ять про заворушення, які влаштували торговки, протестуючи проти несправедливих цін і нерівних прав із чоловіками.

В Ісландії День жінок відзначають 19 лютого. Традиція зародилася ще в XIX ст. В цей день ісландські чоловіки традиційно звільняють своїх дружин від хатніх справ, дарують квіти і обов’язковий святковий торт. Цікаво, що годиться не будь-який торт, а тільки так званий «Торт року», рецепт якого щорічно складає спеціальна комісія.

У Тунісі також існує Жіночий день – свято, що відзначається 13 серпня, починаючи з 1956 року. В цей день мешканки Тунісу святкують свою повноправність, а чоловіки висловлюють жінкам подяку за їхній внесок у розвиток нації.

Тож свят, присвячених жінкам, існує чимало, та пам’ятайте – щоб подякувати жінці за красу, добро, турботу й ніжність, які вона вносить у світ, зовсім необов’язково надавати цій події офіційний статус!

 

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *