• ситуація

Зневоднення… Сільради Новомосковщини вчаться господарювати

Сьогоднішні реалії ЖКГ прості й нехитрі: всі комунальні послуги коштують грошей, за все потрібно платити, хочете митися – платіть!

Водоканал – безпартійний

З минулого літа в Україні формується нова система функціонування сфери ЖКГ. Це добре та наочно показав старт опалювального сезону 2016/17 років, коли сотням українських міст Київ не відкривав ліміти на газ доти, поки місцеві комунальники не підписували тяжке зобов’язання оплатити всі до копієчки газові борги за минуле десятиліття. В борг тепер ніхто жодних послуг не даватиме. Закінчився той час, коли мери міст і голови райадміністрацій «вирішували питання» по своїх партійних каналах. Залишився єдиний канал – сплати борги та отримаєш послугу.

З початку 2017 року всі місцеві постачальники послуг Дніпропетровщини – Аульський водоканал, ДТЕК Обленерго, Тепломережі, ТОВ «Дніпрогаз» – почали жорстку війну з боржниками. За борги не посоромилися відключити від електроенергії навіть ракетний Південмаш. Але за завод, оскільки він державний, заступився Кабмін і виділив кошти на погашення частини боргу.

А ось за сільради й міста ніхто не заступатиметься. В цьому то і сенс реформи децентралізації: сільрадам віддають всю повноту влади і повноважень. Але віддають їх виключно в комплекті з усією повнотою відповідальності за результати господарської діяльності.

Даремний перформанс

26 квітня сільради Орлівщини, Знаменівки, Піщанки та Меліоративного розвісили оголошення, запрошуючи мешканців своїх сіл на «мирний протест» у Новомосковській райадміністрації. Про що протестували? Два села за борги відключено від централізованого водопостачання – Піщанку та Знаменівку.

При цьому ніхто не дав селянам відповідей на два простих питання: за що відключили та хто відключив? Просто привезли в райцентр групку активістів із тазиками та влаштували публічне «оголення – помиття» в будівлі РДА та райради.

Хоча ні. Привезли не просто, а для того, щоб влаштувати бруднуватий політичний скандал, що не відмиєш водою з тазиків. Для цього викликали журналістів і оплатили вельми дорогі сюжети й публікації. До речі, пізніше з’ясувалося, що вартість журналістів виявилася більшою, ніж… сума боргу двох сіл за водопостачання!

Чи допомогла акція та витрати на її проведення ввімкнути воду? Ні. І не допоможе.

З хворої голови на здорову

Виконуючий обов’язки голови РДА Олександр Чечеленко пояснює, що на два цих села централізоване водопостачання здійснює районне КП Райводоканал. Чому ж РДА не втручається та не наказує своїм комунальникам ввімкнути воду?

– Ситуація полягає в тому, що ці сільради відключив не райводоканал, а ДТЕК Дніпрообленерго. Саме постачальник електроенергії відключив електроживлення на водопостачальні насоси через борги споживачів. Так, водоканал є комунальним підприємством, питання з ним ми б вирішили, як раніше вже робили не раз, виплачуючи з районного бюджету борги сільрад-боржників. Але на Обленерго ми вплинути не в силах, це приватна структура. Я можу лише порадити селам-боржникам і людям-боржникам погасити свої борги перед Райводоканалом, щоб наше комунальне підприємство розрахувалося за поставки електроенергії, – пояснив Олександр Чечеленко.

Начальник райводоканалу Василь Колп уточнив ситуацію:

– Піщанка та Знаменівка мають перед нами борг в 16 і 12,5 тис. грн відповідно. Але ми не приймали рішення про їхнє відключення, нам це не дозволить районна влада. Рішення приймало Обленерго. Якими міркуваннями вони користувалися, відключаючи саме ці сільради, мені невідомо, нам вони не доповідають. Але вже є попередня інформація про те, що на черзі Губиниха та Перещепине, які теж мають борги.

Резонне запитання: чому голови сільрад обдурили своїх односельчан і привезли їх у Новомосковськ до РДА, а не в Дніпро до головного офісу ДТЕК Обленерго? Відповідь зрозуміла: керівники сіл спробували заховати свою власну безгосподарність, невміння й небажання розпоряджатися сільською інфраструктурою за «політикою». Мовляв, вони то хороші, а районна влада – погана.

Чи з’явиться від цього вода в селах? Ні.

А вихід є? Так, і дуже простий

У цій історії йдеться лише про одне – про господарську діяльність і договірні відносини сільрад і мешканців сіл із постачальниками комунальних послуг. Як у крамниці: є у вас гроші – купуйте що хочете, немає у вас грошей – ви нічого не купите, в борг вам ніхто не дасть. Про таку позицію з оплатою комунальних послуг півроку тому місцеві ради публічно попередив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Про це ж йшлося на екстреній нараді, яку 27 квітня ініціював народний депутат Вадим Нестеренко, запросивши на неї чиновників районної влади, керівників райводоканалу і голів сільських громад, що залишилися без води, щоб знайти рішення проблеми. На рахунках у громад гроші є. Чому ж вони не платять? Що їм важливіше – водопостачання сіл або скандал?

На думку депутата, розмова вийшла малоконструктивною та насамкінець звелася до взаємних звинувачень сторін дискусії. А вихід із ситуації дуже простий, і він передбачений реформою децентралізації: об’єднані сільські громади в будь-якому випадку в примусовому порядку за рік-два стають балансоутримувачами та власниками всієї своєї комунальної інфраструктури. У тому числі їм обов’язково доведеться брати на баланс водопровідні мережі. Візьмуть сьогодні – сьогодні ж і вирішать усі проблеми, оскільки ДТЕК Обленерго не хоче вести переговори з Райводоканалом (який йому давно та сильно заборгував), але готовий швидко налагодити конструктивні господарські відносини з новим власником – сільрадою.

Вчитися господарювати!

Начальник водоканалу Василь Колп пояснює, що сільрадам потрібно просто прийняти рішення та підписати гарантійні документи про те, що забирають свої мережі до себе на баланс. Тоді з’явиться можливість звернутися до Обленерго, буде прямий договір про постачання послуг без посередників. «Знадобиться допомога в оформленні або навчанні? Ми охоче допоможемо й навчимо», – каже Колп.

Але брати свої ж мережі та самостійно управляти ними, забезпечуючи людей водою, голови сільрад не хочуть. Навіщо їм зайвий головний біль? Адже треба отримувати ліцензії, укладати безпосередньо угоди з Обленерго та в повному обсязі відповідати за борги. А цього доведеться вчитися. Інакше села дійсно залишаться без води.

А поки сільради обманюють своїх односельчан. Примітна деталь: що на акції в РДА робили представники Орлівщини та Меліоративного? Перше село взагалі забезпечується водою не від районного, а від Новомосковського міськводоканалу, до другого – претензій у комунальників поки немає. Цей факт ще раз підкреслює, що маленьким сільським князькам нецікаві реальні проблеми людей, вони вирішують свої власні питання влади, а з односельчан роблять клоунів для масовки з тазиками.

Віталій ШИЛОВ

Між тим

Не плюй у криницю!

Пам’ятаєте, який конфлікт розгорівся у Знаменівці в ході проведення зборів про відокремлення і створення ОТГ між сільрадою та керівництвом двох розташованих тут агропідприємств «Украгро» і «Світанок»?

Місцеві депутати ображали керівників і працівників агрогосподарств, обзивали їх «рабами», відмовилися навіть вислухати думку трудових колективів про об’єднання. Хоча обидва підприємства не лише вносять кілька мільйонів податків до сільського бюджету, а й безоплатно допомагають селу – чистять сніг, вкладаються в інфраструктуру.

І коли сталася НП з відключенням води, куди побігла сільрада за допомогою?

Правильно, до керівництва цих двох таких нелюбих ними підприємств. Мовляв, ви хоч і «раби», але «швиденько повирішуйте нам наші проблеми». Сьогодні з’ясувалося, що «Украгро» вже давно собі у збиток утримує частину водопровідної мережі Знаменівки, і ця частина села сьогодні з водою, її подають насоси підприємства.

Друге підприємство – агрофірма «Світанок» – теж готове заплющити очі на хамство сільрадівських діячів, і погодилося допомогти. Але за однієї умови: сільради повинні офіційно взяти мережі на свій баланс, потім так само офіційно передати їх на баланс підприємства, інакше ця допомога буде незаконною. Якщо погодиться сільрада на законний шлях вирішення проблеми, – буде у Знаменівці вода. А спробує «крутнути хвостом», значить нехай сама вирішує проблему.

А нам залишається тільки нагадати депутатам Знаменівської сільради стару народну мудрість: «Не плюй у криницю – знадобиться води напиться».

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *