Жителі Спаського закликали нардепа до захисту їхніх інтересів

Тут розгорається скандал щодо нецільового використання земель та знищення природного ландшафту русла річки Кільчень

Незважаючи на вихідний день і свято Благовіщення, коли, як відомо, птах гнізда не в’є, минулої неділі село Спаське не на жарт лихоманило. На центральній площі зібралося близько півсотні людей. Усі чекали на приїзд народного депутата Вадима Нестеренка. Він з’явився хвилина у хвилину.

По суті проблеми

Приводом для приїзду нардепа стало письмове звернення до нього жителів села (Текст листа опублікований у газеті. – Ред.), під яким налічується кілька десятків підписів. Суть скарги полягає в тому, що на прилеглій до села території нещодавно з’явилися нові «господарі», які просто напросто плюють на потреби селян і елементарні норми природокористування.

Кілька років тому жителями Спаського і значною мірою членами громади місцевих мисливців були докладені великі зусилля для поновлення екологічних ресурсів прилеглої ділянки Кільчені. Була насипана дамба для забезпечення повноводдя річки, вжиті заходи для відновлення поголів’я фазанів і водоплавної птиці. І ці зусилля не залишилися безрезультатними – за останні роки екологічна ситуація помітно налагодилася.

Однак зараз невідомі особи на правах законних господарів варварськи руйнують крихку природну рівновагу. Розорюються пасовища, які споконвіку використовувалися селянами для літнього утримання худоби, відбувається вторгнення в охоронну зону річки, її русло засмічується гілками незаконно спиляних дерев, відбувається обміління. Не знаходячи собі місця, водоплавні шукають собі притулку мало не на прибудинкових ділянках селян. Попутно земельні рейдери знищують курган – історичну пам’ятку, що охороняється законом.

Жителі Спаського висловили свої обґрунтовані претензії на адресу сільського голови Андрія Горба, який, на їхню думку, свідомо допустив освоєння невідомими даних земельних ділянок. Ще більше посилив суспільне обурення той факт, що сам Андрій Іванович, нібито будучи запрошеним, проігнорував сходку і з купкою своїх прихильників ховався від людей у сільському клубі.

Від претензій – до дій

Уважно вислухавши всіх присутніх, слово взяв народний депутат Вадим Нестеренко. Він пояснив, що проблема земельного рейдерства має системний корупційний характер.

– До 2013-го року право розпорядження землею за межами населених пунктів належало районним адміністраціям, – пояснив нардеп. – А потім розпорядником цих земель став Держгеокадастр, який розподіляє земельні ділянки за допомогою аукціонів. З початком адміністративної реформи розпорядниками землі стають ОТГ. Оскільки їхня кількість зростає, чиновники відчувають, що їхня влада над земельними угіддями стрімко скорочується, тому вони і прагнуть, часом із чималою вигодою для себе, швидше роздати землі всупереч інтересам простих селян. У січні подібна ситуація сталася на територіях відразу декількох сільрад Магдалинівського району.

Єдиною ефективною зброєю проти свавілля чиновників геокадастру є переведення виниклого конфлікту в публічну площину, – підкреслив Вадим Нестеренко. – Так у випадку з Магдалинівщиною, де люди схаменулися швидше і відразу звернулися до мене, там тільки почали розробляти технічну документацію. Я став на сторону громад, повіз ініціативну групу до Києва, організував у Верховній Раді для них виступ, написав депутатські запити до Кабміну і в Прокуратуру, після чого Держгеокадастр моментально відступився (про це «ТРК» писав у №199 за 31.01.2019 – ред.). На жаль, ситуація в Спаському, мабуть, зайшла набагато далі, тож розв’язати проблему буде куди складніше. Наша головна зброя – надати цій проблемі максимальної гласності. Цього найбільше бояться чиновники, але для цього, як мінімум, потрібні компетентні та «готові до бою» представники вашої громади, – підсумував депутат.

Запізніла ініціатива

Після розмови на сільському майдані велика частина присутніх селян на чолі з народним депутатом вирушила до місцевого клубу, щоби притягнути до відповідальності сільського голову Андрія Горба. Йому довелося витримати непросте протистояння з розпаленими селянами.

Паличкою-виручалочкою для сільського голови, як йому спочатку здалося, стала заява про те, що його повноваження не поширюються далі кордону села. Втім, Андрія Горба односельці відразу викрили в тому, що він знав про земельні захоплення, але не вжив жодних заходів.

– Ділянки в жодному разі не віддані у власність, а тільки в оренду строком на сім років, – виправдовувався Горб. Однак заява про те, що він не знає, кому саме дісталося право оренди, люди не прийняли. Селяни наполягали на тому, що дії Андрія Івановича щодо захисту від вторгнення недбайливих господарів на громадські землі повинні були бути значно активнішими.

Цю думку підтримав і народний депутат Вадим Нестеренко:

– Не секрет, що в нас із Вами були значні розбіжності щодо самовизначення Спаського під час утворення ОТГ, – нагадав він. – Але, незважаючи на це, у питаннях, де порушені інтереси всіх жителів села, ми маємо й повинні тісно співпрацювати. Причому, ініціатива повинна, безумовно, йти від Вас. Тільки тоді ми можемо розраховувати на вирішення цілої низки наболілих і вельми складних із законодавчої точки зору питань, – підсумував нардеп.

Фіналом першої зустрічі народного депутата з жителями Спаського стала обіцянка сільського голови прийняти нарешті особисту участь у конфлікті та написати до відповідних інстанцій лист про те, що через нецільове використання зданих в оренду земель, договір з орендарями повинен негайно бути розірваним. Він навіть призначив час, коли представники громадськості мають з’явитися до сільради та проконтролювати виконання ним обіцянки. Крім того, Андрій Горб публічно та відповідально заявив, що до захоплення земель Спаського не має ніякого відношення Вадим Нестеренко, хоча підлі чутки про це хтось наполегливо поширював усім районом.

Сам народний депутат готує депутатські запити до правоохоронних та контролюючих органів з усіх тих питань, які підняли у своєму колективному листі жителі Спаського й навколишніх сіл. Наша газета буде повідомляти про те, як будуть розвиватися ці події далі. У будь-якому разі селяни правильно вчинили, звернувшись по допомогу до народного депутата. Вадим Нестеренко завжди швидко та дуже конкретно реагує на такі звернення й допомагає простим людям відновити порядок і справедливість, якщо від них йде ініціатива та готовність разом захищати права селян.

Андрій ШЕСТЕРНЬОВ

Дослівно

Публікуємо в скороченні текст листа від ініціативної групи жителів села Спаського Новомосковського району народному депутату України Вадиму Нестеренку.

Шановний Вадиме Григоровичу!

Звертаємось до Вас як до народного депутата України і просимо допомоги в протистоянні жителів села Спаського проти свавілля та беззаконня місцевої влади. Так сталося, що сільський голова – Горб Андрій Іванович повністю ігнорує права та проблеми місцевого населення, ставши на бік деяких фермерів, зокрема Гайворонського А. І., Козинця В.Ф., Сташенка О., Ступака А. та Войтенка М П. Тому в нашому селі розгорнулося й набирає обертів протистояння місцевого населення із «сильними світу цього».

Фермери до земель сільської ради, що виділялась їм для тимчасового користування для розвитку, способом самозахвату ще додали собі землі по 30-40%, протизаконно захопили її, подоорювавши до полів без усякого дозволу та платежів податку. Там, де були гаї, вони теж зробили незаконні поля, розчистивши їх від дерев, птахів та тварин. Дрова продали, фазанів знищили, а всяке сміття разом із гіллям скидали в річку Кільчень. Ми та наші діти не маємо змоги виходити за межі села, бо там, де колись ми могли вільно їздити, відпочивати та збирати гриби зараз немає жодної дороги навіть стежки.

Те, що фермери коять із річкою Кільчень взагалі не влазить ні в які рамки: самовільно змінюють напрямок річки, осушуючи для себе нові землі, переорюють її, знищуючи об’єкти тваринного й рослинного світу.

Восени 2018 року сталася взагалі безпрецедентна подія: луки (близько 350 гектар), де ми та наші батьки століттями випасали власну худобу, опинились у приватній власності ООО «ДЕМІС Агро», що зареєстрована в м Підгородньому. Нові «ВЛАСНИКИ» з осені переорали наші луки, не залишивши й сантиметра берегової зони річки Кільчень, поставили таблиці й написом «Не ходити, не їздити, бо це приватна власність».

У нас є інформація, що нові «господарі» планують будувати там великі свиноферми, тому дана ситуація може призвести до екологічної катастрофи в селі, так як усі відходи та непотріб будуть стікати прямо в річку.

Також на території тих лук знаходиться великий древній скіфський курган, який місцеві жителі століттями оберігали. Не зважаючи на встановлений охоронний знак і на те, що стаття 33 Земельного Кодексу забороняє будь-яке втручання в ці археологічні пам’ятки, Войтенко вже третій рік розорює більшу частину кургану, знищивши дуже рідкісний вид ковили, занесеної до Червоної книги України. Хіба ці нелюди не розуміють, що вони завдають непоправного нищівного удару по природі та археологічній пам’яті України? Боляче, що всі ці безчинства відбуваються з подачі місцевої влади.

Коли ми звернулись до сільського голови за роз’ясненнями, то він пояснив, що за всіма махінаціями з землею стоїть народний депутат України Вадим Нестеренко. Звичайно ми не віримо цій цинічній та наглій брехні, бо з уст Горба А.І. лунало багато бруду та звинувачень на Вашу адресу.

Взагалі наш сільський голова – хапуга та корупціонер, який розвів у селі свавілля та беззаконня небачених масштабів. При бюджеті села 5 мільйонів він за допомогою депутатів (80% з яких є фермери) призначив собі щомісячну зарплату в розмірі 48500 грн. Ще два рази на рік він призначає собі премію близько 70000 кожна. Це більше ніж 13% всього бюджету села!

А ще нам не зрозуміло: на якій посаді й на яких правах працює в сільській раді сестра Горба А.І., яка щомісячно теж отримує більше 10000 грн. Голова говорить, що вона його заступник і особистий радник, але за законодавством України дана посада є виборною, а цю жінку ніхто не обирав.

Шановний Вадиме Григоровичу, сподіваємось, що наше звернення не залишиться поза увагою й завдяки Вашій наполегливості та сприянню як народного депутата України, необхідні виконавчі служби приймуть заходи щодо вирішення даного питання. Щиро вдячні вам за активну позицію у Верховній Раді України щодо інтересів Дніпропетровщини та за реальний захист простих людей.

14.03.2019 року

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *