Думка експерта: дощування відсихає

Зрошувальна система в Україні — аналог газотранспортної. Таку думку не тільки висловив, але й аргументував директор Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Ромащенко.

Крапельне зрошення в Україні мало помалу набирає обертів, але ось велике зрошення, яке фахівці називають дощуванням, на жаль, занепадає. Прикро, адже, використовуючи цей метод поливу, вирощування культур стає значно вигіднішим. Наприклад, там, де сьогодні аграрій отримує з гектара 10 тонн кукурудзи або 3 тонни сої, з дощуванням можна зняти 15 і 4,5 тонн відповідно.

— Всією українською зрошувальною системою керує кілька установ. Виходить, що утворилося 3–4 технологічних переділи на кожному каналі, — пояснює ситуацію Михайло Ромащенко. — Держводагентство — неприбуткова установа. Воно не може брати кредити або залучати інвестиції, а в держави немає бюджетних коштів. Ось і сидимо, чекаємо змін. У всьому світі працює басейновий принцип управління водними ресурсами. У нас, на жаль, цей принцип не працює, оскільки немає мотивації. Я вважаю, що зрошувальна система в нашій країні — аналог газотранспортної системи. Нам залишилася унікальна спадщина. Наприклад, Каховська зрошувальна система — найбільша в Європі, проектна площа поливу складає 750 тис. га. Можливості колосальні.

До речі, у 2013-му році були спроби переговорів зі Світовим банком про інвестиції в зрошувальну систему України, однак події на сході країни заморозили цей процес.

— Уряд повинен заохочувати нарощування зрошуваних площ, — підкреслює експерт. — Але наші чиновники, на жаль, турбуються про розвиток власного хутора, не розуміючи, що він може функціонувати тільки в межах стійкої системи. Вони намагаються будувати ці хутори завдяки залученню ресурсів із системи та її знищення.

Ганна ЛИСЕНКО

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *