• помним

До річниці битви під Крутами

Людської пам’яті свіча хай запалає,

Коли життя знов набирає силу,

В ім’я народу хай вона палає

За муки, за життя і за могили!

Трагедія і тріумф

Є в українській історії події, які стали знаковими, стали символічними. Такою подією є героїчна смерть молодих захисників Української Держави, яка заявила світові, що вона хоче бути господарем у своїй хаті. Так здекларував IV універсал Центральної Ради, проголошений 22 січня 1918 року. У ньому зазначалося: «…віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною Державою Українського Народу».

А вже за 7 днів, 29 січня 1918 року, чужинська орда хлинула на Україну.

Юрьевка

29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути українські юнаки вступили в бій із більшовицькими загарбниками, які рвалися до Києва. Вперше після 1709 року, 209 років потому українці обстоювали власне право бути вільними. Не випрошували для себе свободи в поневолювачів, а здобували її в безкомпромісній боротьбі. Ця подія – трагедія і тріумф. Її порівнюють із давньогрецькими Фермопілами, де в 480 році до н. е. 300 спартанців зупинили персів.

На розпачливий заклик Уряду, виданий до українського народу в останні хвилини, відгукнулися лише студенти, які й виступили захищати Україну. Пішли і полягли… Хіба вони не знали, що йдуть на смерть?… Та вони пішли… Вони всі принесли на жертву Батьківщині свою молодість, щастя, молоді свої життя… Воістину виконали заповіт Сократа: «Яка б не була для тебе жорстока Батьківщина, яких би жертв вона не вимагала від тебе, мусить вона бути для тебе дорожча за батьків, миліша за дітей». Юні герої були саме так виховані, виховані українськими матерями.

А 27 січня в Україні відзначається ще один день пам’яті – День пам’яті жертв Голокосту. Цю дату обрано невипадково, саме в цей день солдати першого українського фронту визволили концтабір Аушвіц, що поблизу Освенцима, в Польщі.

Чим далі від нас події єврейської катастрофи 1933-1945 років, тим більше мужності потрібно, щоб пам’ятати про загибель шести мільйонів євреїв і мільйонів інших людей, убитих за те, що вони були цигани, або слов’яни, або військовополонені…

Цим двом трагічним датам календаря була приурочена година пам’яті «Злочин проти людства», що пройшла в Центрі слов’янської писемності та культури Юр’ївської центральної районної бібліотеки. З молитвою та Божим словом виступив настоятель Свято – Георгіївського Храму отець Олексій.

Хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих юнаків і мільйонів закатованих у роки Другої світової війни людей. Захід супроводжувала виставка матеріалів «Злочин проти людства».

Завідуюча відділом обслуговування Юр’ївської ЦРБ Ольга КАСЯНЧУК

Символ жертовності за українську державність

Минуло вже 99 років зі дня героїчного подвигу київських студентів, які під Крутами захищали інтереси молодої незалежної України. Ці хлопці показали приклад мужності й безмежного патріотизму. 29 січня 1918 року увійшло скорботною сторінкою в історію України. Бій під Крутами історики назвали національною трагедією. Далеко не всі до нинішніх, новітніх часів знали про ті події та їх героїв.

Вшановуючи пам’ять юнаків, загиблих під Крутами, бібліотекарі Новомосковської центральної районної бібліотеки для дорослих провели в Перещепинській ЗОШ № 2 для учнів 8-11 кл. годину історичної пам’яті «Мужності хоробрих вклонімося доземно» та розповіли про відчайдушний героїзм безвинно загиблих юнаків, які ціною власного життя таки зуміли на добу зупинити загін Муравйова під Крутами. Книжкова виставка-реквієм «Вічне полум’я крутянського вогню» познайомила учнів із книгами, які висвітлюють ці події.

Новомосковськ

Страшно вмерти, але ще страшніше загинути марно. Минуть роки, десятки років, століття, а пам’ять про юних героїв не загине вовік. Кров під Крутами не була пролита марно. Цей бій став символом жертовності за українську державність. З неї, наче з безсмертя, розцвітають пелюстки волі.

Крути, без сумніву, були, є та будуть, завдяки героїзмові молодих студентів однією з найгероїчніших сторінок нашої історії.

Завідуюча відділом обслуговування Новомосковської центральної районної бібліотеки Лариса КОРНІЄНКО

Вдячна пам’ять наша звеличає!

Сьогодні в умовах гострої соціально-політичної кризи, з метою самозбереження української нації,  все більшої актуальності набуває процес виховання у підростаючого  покоління однієї з провідних цінностей – патріотизму. Традиційно у  Вільненському НВК постійно проводяться заходи що надихають на любов до рідної землі, власного народу, спонукають зберегати пам’ять поколінь.

Так, до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, що в усьому світі  щорічно відзначається 27 січня, в закладі було проведено експозицію пам’яті «Горить свіча, а може то душа…», дитяча арт-галерея «Голокост моїми очима», літературні читання «Нестримні вітри Голокосту», круглий стіл «Смертельний шлях». Також вихованці взяли участь у виставці-реквіємі «Сьогодні нас зібрав загальний біль – біль пам’яті про 27 січня!».

Особливим для вихованців НВК став і День вшанування Героїв Крут. Щоб розширити знання про трагічні сторінки історії минулого, для учнів 1-11 класів було проведено Єдиний урок патріотизму «Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі», на якому використовувалися відеоматеріали та фотослайди тих подій, статті, ілюстрації, символіка. Діти розповідали вірші, співали патріотичних пісень. На перервах всі мали можливість переглянути панораму стіннівок «Криваві квіти там, де Крути» зі створених власноруч робіт.

Хвилиною мовчання Вільненські вихованці вшанували пам’ять усіх Героїв минулого й сьогодення, які постійно доводять, що МИ сильні та незламні, бо ми – українці!

Вільне

Лідія ШЕРСТЮК, Вільненський НВК

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *