До року державної мови: мова — дорогоцінний скарб народу

О, слово рідне! Шум дерев!

Музика зір блакитнооких,

Шовковий спів степів широких,

Дніпра між ними левій рев…

Попри статус державної, українська мова в деяких областях нашої країни не є найпоширенішою та найуживанішою. У селах переважає суржик, на заході України й  у деяких регіонах взагалі розмовляють лише болгарською, румунською чи словацькою, а то й на локальних діалектах. І добре, якщо українську хоча б розуміють. Звісно, так не має бути.

«Мово прекрасна моя, не мовчи»

Чи зустрічали ви корінного італійця в центрі, скажімо, Риму, який би обговорював повсякденні справи з другом-італійцем, наприклад, турецькою чи на івриті? Чи французів, які, до речі, нехтують англійською, якщо для її використання немає нагальної потреби, які би освідчувалися в коханні своїй нареченій-француженці тією ж таки англійською чи німецькою? Кожна нація, кожен народ завжди дорожив і боронив власну мову, деякі країни й досі забороняють використовувати запозичення з інших мов, аби залишити власну більш автентичною.

Сучасне покоління двадцятирічних народилося вже в Україні, то чому кожен із них не володіє досконало українською, милозвучною і співучою мовою?

Існує стереотип, що на Західній Україні державну знають краще й нею розмовляють від мала до велика, на вулицях і в кав’ярнях, у магазинах і музеях, на фестивалях та навіть у нічних клубах молодь волає пісні рідною мовою. Чомусь думка, нібито так буває лише у Львові чи Тернополі, давно вкоренилася, але думка ця не тільки суперечлива, а й помилкова. Мода на українську мову швидко набирає обертів і вже чутно, як молоді люди в нібито зовсім не україномовних областях у повсякденному житті використовують саме її. І не суржикову, ні. Справжню, чисту, нічим не заплямовану українську мову.

Перевірити знання сучасного студентства на володіння рідною українською взялися в читальному залі центральної міської бібліотеки, провівши 14-го листопада мовну шоу-вікторину «Мова — дорогоцінний скарб народу». На захід завітали студенти першокурсники групи ПМ-18 Новомосковського коледжу Національної металургійної академії України, які дуже жваво реагували на питання ведучих — провідних бібліотекарів читального залу. Хлопці виявилися неабиякими знавцями українських приказок та прислів’їв, з легкістю продовжували вірші відомих українських поетів та зіграли у відому гру «Крокодил», у якій треба було показати аудиторії українські іменники, прикметники чи дієслова. На дуже позитивній ноті завершила захід провідний бібліограф Ніна Недзієльська, презентувавши студентам добірку літератури з української мови, яка може стати їм у нагоді під час навчання.

Адміністрація НЦМБ

Рідне слово у Вільненському НВК

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Мова — то душа народу, духовний код нації, жива мудрість поколінь. Мова — найголовніше джерело етнічної самоідентифікації, адже допоки існує мова — існує народ. Тож недаремно 2018 рік в Україні проголошений Роком державної мови. У його рамках у Вільненському НВК проходять різноманітні інформаційно-дослідницькі, практично-пізнавальні заходи. Дипломи за І місце в міжнародній олімпіаді «Осінь-2018» від проекту «Всеосвіта» в номінації «Українська мова» учнів 3-го класу Новак Владиславу та Дикому Максиму засвідчили, що вони є справжніми знавцями рідної мови. Також продемонструвати багатство рідного слова юні вільненці мали нагоду, взявши участь у Всеукраїнському конкурсі авторського вірша «Золоте перо-2018». Восьмикласники Богдана Гончаренко та Денис Макаров нагороджені сертифікатами конкурсу, які символічно надійшли 9-го листопада, у День української писемності.

Також цій пам’ятній даті в закладі присвячені конкурс есе, тематичні історичні замальовки, бібліотечні читання. Усі охочі могли висловити свою любов до рідного слова, взявши участь в інтерактивній акції «Мовний листопад».

Заступник директора з ВР Олена МАКАРОВА

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *