Дива Варварівської громади

Нещодавно створена ОТГ продемонструвала можливості нового шляху розвитку українського суспільства.

У 2016-му році в рамках адміністративно-територіальної реформи в Юр’ївському районі була створена перша об’єднана територіальна громада з адміністративним центром у селі Варварівка. В ОТГ увійшли два населених пункти – власне Варварівка й сусідня з нею Вербуватівка. Ознайомитися з разючими змінами в громаді, звісно, на краще, запросили народного депутата України від 38-го виборчого округу Вадима Нестеренка.

– Річ у тому, що нардеп Нестеренко для Варварівської ОТГ людина далеко не стороння.Декілька років тому Вадим Григорович букально врятував і повернув законному власнику фермерське господарство «Зоря», що зараз належить громаді. Тоді його намагалися захопити рейдери. Він також неодноразово відстоював інтереси громади на різних рівнях, зокрема, урядовому, – розповідає директор ФГ «Зоря» Володимир Зоренко.

«Лелека» в ролі першої ластівки

Захід розпочався з відвідин нового мінімаркета «Лелека», розташованого на трасі Павлоград-Юр’ївка, на околиці адміністративного центру ОТГ – села Варварівки. Сучасний за всіма мірками магазин побудували восени минулого року на місці кіоску-розвалюхи. Своєю назвою він зобов’язаний величезній металевій скульптурі лелеки, здавна встановленої при дорозі. Вона незмінно привертала увагу всіх подорожніх. Ініціатором будівництва став автор економічного дива в Вербуватівці, про яке неодноразово писала наша газета (див. «ТРК» №11 від 11.06.2015 та №141 от 07.12.2017), Володимир Зоренко. Навіть найвибагливіший відвідувач неодмінно оцінив би бездоганний дизайн закладу, його комфортний, святковий інтер’єр і чудову культуру обслуговування.

Як повідомили нам продавці, відразу після відкриття магазин став популярним як серед жителів ОТГ, так і в екіпажів «транзитних» авто.

У дусі часу «Лелека» поєднує в собі функції універсального продуктового магазину й бістро для тих, хто поспішає в дорозі. За зручними столиками тут можна випити чай або каву, поласувати свіжою здобою власного виробництва, а також (у більш відповідальних випадках!) замовити порцію пельменів.

«Радіоялинка» з прицілом на район

По дорозі в Вербуватівку, або точніше вже в самому селі, кидається в очі найвища інженерно-конструкторська споруда в Юр’ївському районі, а, може, й на території всього 38-го округу. Повз витончену, ажурну вишку, споруджену в найкоротші терміни позаду контори ФГ «Зоря» просто неможливо пройти, не згадавши знамените творіння Гюстава Ефйеля, що прикрашає столицю Франції. Лише жовто-блакитний прапор на її вершині повертає до нашої української реальності. Зрозуміти функції вишки з першого погляду досить важко, але, як виявилося зі слів Володимира Зоренко, перед нами центральна вежа місцевого інтернет- і радіомовлення ОТГешного масштабу.

«Ідея побудови висотної щогли-антени, що за допомогою індивідуальних рацій повинна забезпечувати зв’язок із технікою на полях агрогосподарства, а також«роздачу»абонентам Вербуватівки й Варварівки послуг бездротового швидкісного інтернету виникла у мене давно, – зізнається Зоренко. – Здійснити ж задум вдалося тільки наприкінці минулого літа. Як елементи конструкцій башти використовувалися закуплені АФ «Зоря» сталеві прути й труби, які в горизонтальному положенні на землі, зварював наш геній-зварювальник…. Потім за допомогою будівельних кранів вежу встановили у вертикальне положення. Що вишло – судіть самі. Після того, як перед Новим роком ми її прикрасили ілюмінацією й замість декомунізованої зірки на вершину поставили державний прапор України, місцеві жителі одностайно охрестили її «Головною ялинкою Юр’ївського району». І погодьтеся, такі претензії цілком обгрунтовані! Параметри цієї «ялинки» викликають повагу: висота 44 метри, діаметр в основі – 7,5 метрів!.. До речі, не знаю як там у ролі новорічної красуні, але як радіовежа наша вишка аж ніяк не вичерпує своїх можливостей. При наявності у нас лінії кабельного інтернету, що проходить уздовж залізничної колії чи не з самої столиці, і такій висоті передавальної антени, ми цілком здатні забезпечити інтернет-послугами більшу частину району, включаючи райцентр. Було б бажання!»

До теми про житлове питання

Наступним об’єктом, який запросили відвідати народного депутата, став двоповерховий восьмиквартирний будинок, призначений для проживання фахівців соціальної сфери – вчителів і медпрацівників, які обслуговують жителів ОТГ. Своєю «міською» архітектурою він різко виділяється на тлі поки що переважно одноповерхової забудови села.

За твердженням Володимира Зоренка, корпус був зведений ще в колгоспні часи і дивом не був знесений до цього часу. Три роки тому за фінансової допомоги обласного бюджету до нього були підведені всі необхідні комунікації – вода, електрика і каналізація, зроблено утеплення будівлі, «доведено до розуму» внутрішнє оздоблення, після чого будинок був зданий в експлуатацію вже як власність громади. Оглянути свою однокімнатну квартиру люб’язно запросила народного депутата й місцеве керівництво Марія, нещодавня новосілка, вчорашня випускниця Дніпропетровського медичного училища, а нині – медсестра місцевого ФАПу. Вона також похвалилася своєю гідною зарплатою в медустанові та тим, що квартира їй, як і всім мешканцям цього будинку, дісталася безкоштовно.

До речі, вся забудова Вербуватівки аж ніяк не справляє враження звичного сільського занедбанства. Центральну вулицю села прикрашає ряд справжніх, фешенебельних котеджів, побудованих агрофірмою «Зоря» для своїх трударів… «Уже заселених поки вісім, чотири ще в стадії завершення будівництва. Думаю, в 2019-му році і в них заселяться люди», – запевнила нас староста Варварівської ОТГ Надія Офіцерова.

«Не понти» для приїжджих

Справжньою гордістю села можна назвати нещодавно створений у Вербуватівці на місці колгоспних гаражів Будинок побуту, поєднаний з ресторанно-готельним комплексом. При знайомстві з ним виразно усвідомлюєш, що це не показуха в стилі знаменитих на Русі «потьомкінських сіл», а цілком затребуваний і дуже функціональний комплекс, орієнтований як на потреби місцевих жителів, так і на гостей села. Більш детально ми писали про нього в минулому році (див. «ТРК» №141 от 07.12.2017). Тут же згадаємо лише про те, що комплекс включає в себе перукарню, пральню, два розкішних банкетних зали, в яких, за словами господарів, часто доводиться приймати гучні заїжджі компанії. Дізнавшись про місцеву інфраструктуру і гостинність сюди приїжджають справляти свята навіть вельми заможні люди з обласного центу.

Готель з «невибагливою» назвою «Корона» готовий прийняти відвідувачів будь-яких цінових категорій. Тут є як молодіжні хостели, так і номери «люкс» для гостей, які звикли до міського комфорту.

Як особливо підкреслюють керівники ОТГ, практично всі меблі тут – ліжка, столи, стільці – зроблені руками місцевих майстрів. Як зізнався нардеп Вадим Нестеренко, раніше лише з чуток був знайомий з вербуватівським економічним дивом, а побачивши все це на власні очі, він, м’яко кажучи, отетерів!..

Як «ліричне доповнення» не можна не згадати про один заклад, який навіть у містах днем з вогнем не відшукаєш – громадський туалет. Так, і таке є в Вербуватівце і, що важливо, стоїть у центрі села на найпомітнішому місці. І це не звичайний дерев’яний сарайчик, а викладений з білої цегли і, – кумедна деталь! – з п’ятиметровою витяжною трубою, зробленої у вигляді… ракети. Як то кажуть, дрібниця, але приємно!

Школа проситься вшир

Звісно, не все коту масниця і в Вербуватівці. Є й тут проблемні місця. До таких належить школа 1908-го року побудови – на вигляд маленька, тепла і затишна. І справді – маленька вона не тільки на вигляд. Проблема саме в її розмірі і обсязі. На незручності нарікають і викладачі, і учні, і їхні батьки. Місця не вистачає катастрофічно, практично ні на що. Особисто переконавшись в цьому, нардеп поставив запитання, чи думають керівники ОТГ про ремонт із розширенням або будівництво нової школи. Виявляється і про це думають. Більше того, вже склали графічний ескіз нової двоповерхової школи. Однак її зведення громада фінансово не потягне… Вадим Нестеренко не тільки ознайомився з макетом, обгрунтуванням та розрахунками для майбутнього будівництва, але й досвідченим оком помітив недоробки й можливості поліпшити проект. Після внесення поправок і остаточного доопрацювання проектної документації він твердо обіцяв поставити питання про будівництво нової школи в Вербуватівці перед керівництвом області.

Але навіть проблемні об’єкти цього села мають властивість приємно дивувати гостей. У школу ми йшли через диво-дивне – кам’яно-квітковий парк, який веде до церкви, що будується. На колись порослому бур’яном пустирі, за задумом Володимира Зоренка, виклали казна-звідки привезені кам’яні брили хитромудрих форм, розбили клумби та висадили алеї з трояндами дивовижних сортів. Японія – відпочиває!..

І, все-таки, проблем не злічити

Після надихаючої екскурсії Вербуватівкою на прохання жителів Варварівської ОТГ народний депутат Вадим Нестеренко пройшов у місцевий клуб для зустрічі з усіма охочими представниками громади. Сільський зал-трансформер (виконує в залежності від необхідності функцію як спортзалу, так і культурного закладу), можливо вперше після недавньої реконструкції приймав таку силу-силенну людей…

Звертаючись до присутніх, Вадим Нестеренко висловив своє захоплення побаченим у Вербуватівці і підкреслив, що перетворення, які відбулися в селі за останні чотири роки, могли здійснитися тільки завдяки політиці децентралізації, що проводиться президентом України Петром Порошенком і підтримці його реформ на місцях. «Наочний тому приклад – ремонт двоповерхового 12-квартирного будинку і забезпечення безкоштовним житлом його жителів із числа молодих медиків і шкільних викладачів», – сказав нардеп Нестеренко. Крім того Вадим Григорович вказав на ряд загальнодержавних проблем, а в числі першочергових, – жахливий стан автомобільних доріг. «Втім, – зазначив депутат, – завдяки старанням керівництва Варварівської ОТГ, внутрішньосільскі дороги громади сьогодні в прекрасному стані». Вербуватівцям він рішуче пообіцяв зайнятися питанням розширення старої або будівництвом нової школи. Ще нардеп відверто поскаржився, що за такий короткий час не можна вирішити всі проблеми, що накопичилися за час бездіяльності попередникiв. І підкреслив, що успіх і добробут будь-якої об’єднаної територіальної громади залежить від її керівників і їх вміння налагоджувати, співпрацювати з підприємцями місцевих агрогосподарств, представниками інших галузей бізнесу.

Жителів Варварівської ОТГ цікавили найрізноманітніші питання, від необхідності будівництва окремих об’єктів соціальної інфраструктури (школа, дитячий садок та ін.) на території громади до «шаленого» підвищення ціни на газ з одночасним зниженням виплат по субсидіях і можливості заїзду в Вербуватівку транзитних маршруток.

Словом, проблем ще вистачає…

Євген ЄВТУШЕНКО

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *