День, коли в’язали віники

«Купальницею» св. Горпина називається тому, що день її пам’яті падає саме на переддень Івана Купали (6 липня). Втім, деякі звичаї та обряди, пов’язані з цим днем, дозволяють зробити висновок, що св. Горпина отримала епітет «купальниці» й сама по собі, без жодного відношення до Івана Купали.

В цей день селяни заготовляли лазневі віники на цілий рік. Для цього баби й дівки запрягали після обіду коня та їхали в ліс ламати молоді березові гілки. Іноді, втім, віники робилися так, що до кожного віника входили різні гілки: від берези, вільхи, черемхи, верби, липи, смородини, калини, горобини та по квітці різних сортів.

Це вже, так би мовити, ритуальні віники: з одним із них парилися в цей день у лазні, іншими обряджали корів, котрі нещодавно отелилися, треті, нарешті, перекидали через голови чи кидали на дах лазні з метою дізнатися майбутнє (якщо віник впаде вершиною до цвинтарю, то той, хто кидає, помре, а якщо не вершиною, то залишиться живий).

У день Горпини-купальниці лихі мужики й баби опівночі знімали з себе сорочки й до ранкової зорі рили коріння або шукали в заповітних місцях скарби. А знахарі, лягаючи спати, неодмінно читали саморобні молитви, приурочені до цього дня, як до передодня Івана Купали.

Ось зразок таких молитов: «Ляжу я помолившись, встану я перехрестившись, вмиюся Йордану водою, утрусь духовірною травою (духовною, або духовірною травою називаються льон і коноплі), піду на східну сторону. На східній стороні стоїть соборна церква, увійду я в цю церкву, Богу помолюся, Ангелу доповім, Ангел донесе Саваохву, Саваохв донесе Христу, Царя Небесного».

Дуже оригінальний також звичай, згідно з яким у день Горпини-купальниці всі дівчата, дорослі та підлітки, ходили у своїх найкращих вбраннях по домівках і говорили: «Вмийте». В перекладі на звичайну мову це означає «дайте що-небудь із дівочих прикрас: сережок, стрічку, буси тощо».

Денис МАКАРОВ, за книгою Сергія Максимова «Хресна сила»

Tags :

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *