• пам’ятник Невідомому офіцерові в селі Кільчень (колишнє Радянське) Магдалинівського району скульптора Володимира Небоженка

Двічі загиблий

…Вперше від кулі німецько-фашистських загарбників під час звільнення Магдалинівщини в жовтні 1943 року, вдруге – навесні 2017-го, від рук дніпропетровських мисливців за металобрухтом

Мова про унікальний на території колишнього Союзу пам’ятник Невідомому офіцерові в селі Кільчень (колишнє Радянське) Магдалинівського району скульптора Володимира Небоженка, на який в середині березня цього року вже здійснювали замах невідомі вандали, намагаючись відпиляти частини металевої скульптури (див. ТРК №13 за 30.03.2017 р). На цей раз, завдяки пильності та рішучим діям місцевих жителів, повністю розпиляти і здати пам’ятник на металобрухт не вдалася. Але…

Після березневої невдалої спроби розпилу скульптури сільські активісти встановили в денний час чергування біля пам’ятника. Розповідає організатор подібних чергувань серед викладачів кільченської школи, її директор, Зіновія Дмитрівна Панько.

– Час для злочину було вибрано ідеальний: ніч на 20 квітня – самий розпал снігового буревію, що пройшов над Дніпропетровщиною. В цей час наші сільські хлопці поверталися на машині додому та на повороті в лісопосадку, де встановлено монумент, помітили свіжі автомобільні сліди. Хто й навіщо в таку погоду міг їхати в той бік? До ворожки не ходи – щоб продовжити свою чорну справу з невдалого місяць тому розпилу металевої скульптури Невідомого офіцера.

вандалізм

Хлопці пішли по слідах і побачили жахливу картину: повалений на землю з уже відрізаною рукою пам’ятник, накритий армійським наметом, під яким двоє готувалися різати, тепер вже не «болгаркою», а автогеном скульптуру навпіл. Хлопці вирішили не ризикувати й викликати поліцію. Але тут, як на зло, сніжна буря помітно посилилася і стільниковий зв’язок відключився. Усвідомлюючи, що зв’язок швидко не налагодиться, частина хлопців залишилися непомітно вартувати вандалів, інші поїхали в село збирати місцевих мисливців. Збройні мисливськими рушницями мужики, як у Велику Вітчизняну війну, оточили ворогів і не випускали їх до приїзду поліції. Зловмисниками виявилися двоє 30-ти та 40-річний жителі обласного центру, безробітні та раніше не судимі.

На місці злочину працівники Магдалинівського відділення поліції запротоколювали три газові балони з апаратурою для газового різання, газовий ключ, саперну лопату і троси, за допомогою яких підрізану біля основи скульптуру повалили на землю. А ще – два автомобіля: «дев’ятку» та вантажну «ГАЗель», явно підготовлену для транспортування шматків розрізаного пам’ятника в пункт прийому металобрухту. З чого випливає, що в затриманих явно були спільники, які в ту ніч десь неподалік стояли на «шухері». Але через проблеми зі зв’язком, вочевидь так і не попередили подільників про небезпеку. Їх пошуком зараз займаються правоохоронні органи.

Однак за твердженням начальника Магдалинівської поліції Юрія Нечипоренка, поки прокуратура готує необхідні для арешту документи, затриманих довелося звільнити під їх письмові зобов’язання. На питання про можливий відхід (або від’їзд) підозрюваних від відповідальності, головний магдалинівський полісмен відповів категорично: «Це виключено! Навіть більше з моральної, ніж із точки зору юриспруденції. А ще тому, що обидва вони сімейні, на їх утриманні перебувають неповнолітні діти. Думаю, до Дня Перемоги питання про обрання щодо них запобіжного заходу буде вирішено. Міру ж покарання визначає суд».

Наразі слідчим відділенням Магдалинівської поліції даний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 297 КК (наруга над могилою). За скоєне зловмисникам загрожує штраф до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, арешт до 6 місяців, обмеження волі від 3-х до 5-ти років або позбавлення волі на той самий строк.

Євген ЄВТУШЕНКО

Авторитетна думка

Олександр Вілкул, співголова фракції Опозиційного Блоку в парламенті: «Як нардеп і громадянин, я особисто стежитиму, щоб мерзотники, які зрізали на металобрухт пам’ятник, були покарані. Їм не вдасться домовитися!».

Цитата

Володимир Небоженко, народний художник України, почесний громадянин Дніпра, творець пам’ятників Олександру Полю, молодому Тарасу Шевченку та інших скульптурних творів у Дніпрі та один з авторів пам’ятника Невідомому офіцерові в с. Кільчень, так висловився з цього приводу: «Ці люди не повинні жити на Землі. Навіть не знаю, яке покарання має бути… Пам’ятники невідомим солдатам існують у кожному регіоні, а ось невідомому офіцеру – немає ніде. Тому відкриття такої скульптурної композиції стало в той час подією не лише на Дніпропетровщині та в Україні, але і в країнах колишнього Союзу. Студентів Дніпропетровського медичного інституту посилали на сільгоспроботи в ті краї. Вони там і виявили останки загиблого офіцера. Разом із місцевими активісти задумали увічнити подвиг героя-офіцера в пам’ятник і пожертвували на нього зароблені на полях гроші. А нам вдалося створити такий пам’ятник. Ви мене дуже засмутили цією звісткою».

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *