Гройсман і Ніцше

Творчість німецького філософа Фрідріха Ніцше в школі не вивчали. Та й у вишах нині теж обходять стороною. Однак його філософські афоризми самостійно розбіглися чужими головами й часом диктують нашим (та й не нашим) політикам алгоритм дій.

Напевно ви чули твердження Ніцше «все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». Ці слова звучать так натхненно, що ми охоче приймаємо їх на віру, не піклуючись про докази. Який-небудь алкаш, допиваючи біля кіоску третю пляшку горілки, теж заспокоює себе своєю майбутньою силою, мовляв, «не помер відразу, значить далі буде краще».

Ось і наш вельмишановний прем’єр-міністр Гройсман 15 вересня на «ялтинській» міжнародній конференції YES у Києві заявив, що рішення про підвищення ціни на газ для населення зробить Україну… сильнішою. Ну чим не філософ? Ну чим не ніцшеанська надлюдина? Дослівно це звучало так: «… І переді мною стоїть вибір — або піти відмовитися від відповідальності й піти стежкою популізму, яка для нашої країни стала сумно відомою, або прийняти рішення, яке, у принципі, зробить Україну сильнішою». Щоправда, продовжив прем’єр дивним уточненням, що «такі зобов’язання щодо тарифів на газ Україна взяла на себе ще 10 років тому». Перед ким узяла? Перед російським Газпромом? Хто взяв? Навіщо?! Але це швидше за все в Гройсмана вискочило з рота чисто автоматично за звичкою скидати всі гріхи на «попередників».

Скільки буде коштувати газ для населення з 1 жовтня, на середину цього тижня не знає ніхто. Кабмін торгується зі МВФ. Поки що в інформпросторі гуляє цифра в 8500 гривень за тисячу кубометрів, що на 23,5 % дорожче, ніж зараз.

Що це означає на практиці? Як мінімум плюс 17–20 % до тарифів на комунальне опалення. Опалювальний сезон розпочнеться із середини жовтня, на перезатвердження тарифів комунального теплоенерго потрібно як мінімум 2 місяці. Значить до кінця року тепловики будуть нарощувати борги перед Нафтогазом. Й ось тоді вже не ображайтеся. Якщо сьогодні йдуть розмови про відключенні від опалення окремих, найбільш оскаженілих будинків-неплатників, то завтра газовики будуть відрізати від тепла цілі міста та регіони.

Субсидії? Ті, які обіцяв Гройсман: «Ми покриємо всіх, кому це буде потрібно, субсидіями. Ми про це подбаємо, зокрема про призначення та розширення кола осіб, які мають право претендувати на субсидію». Але той же Кабмін навесні так змінив правила нарахування субсидій, що від 5 мільйонів субсидіантів у 2017 році на вересень 2018 року залишилося лише близько 3 мільйонів.

Логіка влади зрозуміла — владі потрібно пережити вибори та перемогти на них. Шанси на перемогу в них величезні, оскільки в країні поки не виросло нічого такого, що могло б називатися загальнонаціональним лідером. Якщо, звісно, не вважати такими музиканта й коміка.

Сам Ніцше, перед тим як назавжди потрапив у Базельську психлікарню, задумливо сформулював: «Я прощаю тобі те, що зробив ти мені. Але як пробачити зло, яке ти заподіяв собі?». Суперечливо. Але декілька суперечливих думок давно померлого німецького філософа якимось незбагненним чином із наполегливістю парового молота реалізується в нашій країні.

Ваш Мартин КАПУСТА

Немає коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *